Uwarunkowania prawne
Właściciel lub współwłaściciele pojazdu muszą zadbać o ubezpieczenie go w ramach komunikacyjnego OC. Jeśli tego nie zrobią, odszkodowania dla poszkodowanych w wypadkach spowodowanych przez kierującego nieubezpieczonym autem będą wypłacane z kieszeni sprawcy. Ponadto Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nałoży na właściciela samochodu wysoką karę za uchylanie się od opłacania składki na OC.
Wymóg posiadania ubezpieczenia OC samochodu wynika ze wspominanej ustawy, która jednocześnie określa, że zwykle taka polisa jest zawierana na 12 kolejnych miesięcy i ulega przedłużeniu, o ile nie zostanie wypowiedziana lub nie będzie z niej korzystać nowy właściciel ubezpieczonego pojazdu.
W okresie trwania ochrony wynikającej z ważnej polisy OC auto może być wykorzystywane na drogach nie tylko w Polsce, ale i poza granicami kraju, gdzie również jest chronione w takim samym zakresie. Wynika to z art. 25 pkt 2 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Stanowi on, że ochrona wynikająca z OC pojazdu jest realizowana także poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej. Ubezpieczenie obejmuje na zasadzie wzajemności także wszystkie zdarzenia powstałe na terytorium państw, których biura narodowe są sygnatariuszami Porozumienia Wielostronnego.
Polskie ubezpieczenie OC w rzeczywistości będzie zapewniało za granicą taki zakres ochrony, jaki wymagany jest przez prawo kraju, na którego terenie doszło do zdarzenia lub zakres określony ustawowo, w zależności od tego, który jest szerszy.
Gdzie właściwie nie trzeba dodatkowo ubezpieczać auta na wyjazd za granicę?
Możesz swobodnie poruszać się swoim ubezpieczonym w ramach polskiego OC autem nie tylko po drogach całej Polski, ale i wyjechać nim do dowolnego kraju Unii Europejskiej. Nie będziesz musiał przy tym dodatkowo ubezpieczać pojazdu.
Gdzie jest ważne polskie ubezpieczenie OC?
Jeśli wybierasz się w podróż samochodem za granicę i jedziesz do kraju Unii Europejskiej, to najprawdopodobniej nie potrzebujesz żadnego innego ubezpieczenia oprócz OC wykupionego u polskiego ubezpieczyciela. Jest to związane z faktem, że od 1 maja 2004 roku OC posiadaczy pojazdów mechanicznych obejmuje wszystkie zdarzenia, jakie powstały na terytorium państw sygnatariuszy Jednolitego Porozumienia między Biurami Narodowymi. Zalicza się do nich kraje UE, a prócz nich także:
- Andorę,
- Bośnię i Hercegowinę,
- Czarnogórę,
- Irlandię Północną,
- Islandię,
- Norwegię,
- Serbię,
- Szwajcarię,
- Wielką Brytanię.
W innych europejskich krajach, do których zalicza się np. Albanię, niezbędne jest jednak wykupienie lub postaranie się u swojego ubezpieczyciela o Zieloną Kartę.
Certyfikat ubezpieczeniowy – Zielona Karta
W krajach, które nie zostały powyżej wymienione, OC od polskiego ubezpieczyciela nie będzie zapewniało ochrony przed ponoszeniem finansowych konsekwencji zdarzeń w ruchu drogowym, wywołującym szkody osobowe i majątkowe.
W wielu państwach potwierdzeniem zawarcia ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej dla pojazdu jest Zielona Karta, czyli międzynarodowy certyfikat ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych. Będzie potrzebna m.in. przy wyjazdach autem do Albanii, Iranu czy Mołdawii albo Turcji.
Czy za Zieloną Kartę trzeba dodatkowo zapłacić?
W zależności od indywidualnej oferty ubezpieczyciela Zielona Karta może być płatna, a może być oferowana w parze z wykupionym ubezpieczeniem OC. Jeśli skorzystasz z aplikacji kalkulator ubezpieczenia samochodu w UNIQA, zauważysz, że
Zielona Karta jest tu wydawana bezpłatnie, a przy tym kupno OC online pozwala na skorzystanie z 15-procentowej zniżki.