Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
sobota, 26 kwietnia 2025 00:13
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Chcesz być EKO? Szukaj tych oznaczeń na kosmetykach

Zastanawiasz się, co możesz zrobić, aby Twoja codzienna pielęgnacja była całkowicie ekologiczna i przyjazna nie tylko dla Twojej skóry, lecz także środowiska?
  • 05.05.2022 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Chcesz być EKO? Szukaj tych oznaczeń na kosmetykach

Zastanawiasz się, co możesz zrobić, aby Twoja codzienna pielęgnacja była całkowicie ekologiczna i przyjazna nie tylko dla Twojej skóry, lecz także środowiska? Oto garść przydatnej wiedzy.

Kupuj mniej, ale za to bardziej świadomie. Zwróć się w stronę natury. Uważaj na plastik. To ogólniki, z których wszyscy zdajemy sobie sprawę. Często brakuje nam jednak konkretów. Oto kilka podpowiedzi, na co zwracać uwagę przy kupowaniu kosmetyków.

1. Made in Poland

Szukaj produktów całkowicie wyprodukowanych w Polsce. Takich, których polityka jest przejrzysta, a łańcuch dostaw łatwy do sprawdzenia – zamykający się na terenie naszego kraju (od pojedynczych składników na opakowaniach kończąc).

2. ISO i GMP

Jeśli na opakowaniu znajduje się napis ISO 14001 lub ISO 9001, oznacza to, że dany kosmetyk zachowuje normę środowiskową. GMP Certified (Good Manufacturing Practices) to z kolei zapewnienie o dobrej praktyce produkcyjnej – mają je chociażby kosmetyki Bielenda (superoferta w sklepie MAKEUP: https://makeup.pl/brand/214563/).

3. Crueltyfree

Troska o środowisko to nie tylko dbanie o przyrodę, lecz także zwierzęta. Dobre kosmetyki nigdy nie powinny być na nich testowane, dlatego sprawdzaj oznaczenia typu crueltyfree, a najlepiej, jeśli dany produkt ma międzynarodowy certyfikat PETA. Idąc o krok dalej, używaj formuł w pełni wegańskich, bo to będzie oznaczało, że nie mają w składzie żadnych komponentów pochodzenia odzwierzęcego.

4. 100% natural

Najkorzystniej, jeśli kosmetyk jest całkowicie naturalny – musisz jednak wiedzieć, że wtedy najpewniej będzie miał krótki termin przydatności i może mu brakować cech, do których zdążyłaś się już przyzwyczaić, np. nie będzie się pienić. Tutaj dobry kompromis to składniki naturalne na poziomie od 90% w górę. Unikaj parabenów, olejów mineralnych oraz substancji typu SLS, SLES i PEG.

5. Ekologiczne opakowania i recykling

Plastik, wszędzie plastik… Powiedz temu „dość!”, zwłaszcza jeśli tworzywo nie nadaje się do ponownego przetworzenia i segregacji. Zamiast tego wybieraj kosmetyki w: metalowych puszkach, których można potem używać do innych celów, opakowaniach do powtórnego napełnienia, w 100% recyklingowanych ekotubkach lub papierowych kartonikach*. I nie zapominaj o etykietach – najlepiej, jeśli będą zrobione z biofolii przyjaznej środowisku.

*Psst! Bardzo cenny w przypadku kartoników jest certyfikat FSC®, który oznacza, że tektura produkowana jest z odpowiedzialnie pozyskiwanego drewna, co sprzyja żywotności lasów i bogactwu biologicznemu.

--- Artykuł sponsorowany ---


Reklama
Reklama
Kobiety Kobietom
Zajęcia korekcyjne
rajd rowerowy
Rolki
owd
Wystawa Magdalenki
Szkrab
noc muzeów
LAWA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama