Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
sobota, 26 kwietnia 2025 12:52
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jaka jest zasada działania mat grzewczych?

Zastanawiałeś się kiedyś, na jakiej zasadzie działają maty grzewcze? W tym tekście odpowiemy na wszystkie pytania, jak również wyjaśnimy, gdzie montuje się maty grzewcze podłogowe.
  • 25.04.2022 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jaka jest zasada działania mat grzewczych?

Maty grzewcze – budowa

W matę grzewczą wszyty jest przewód oporowy, który nagrzewa się pod wpływem energii elektrycznej. Jeśli chodzi o szczegóły, to na rynku jest kilka rozwiązań. Przykładowo w katalogu firmy Samurio znaleźć można:

  • maty grzewcze dwustronne z podwójnymi przewodami,
  • maty grzewcze z włókna aluminiowego,
  • folie grzewcze, zbudowane w nieco inny sposób.

Na końcu przewodu grzewczego wystarczy wpiąć kabel, który zapewni dopływ sieci elektrycznej. Poza systemem podpodłogowym, jest jeszcze aplikacja lub termostat, za pomocą których odbywa się sterowanie mechanizmem podgrzewania podłogi.

Montaż maty grzewczej

Grubość maty to zaledwie kilka milimetrów. Poza tym nie nagrzewa się ona do zbyt wysokich temperatur. Wszystko to sprawia, że może być zamontowana bezpośrednio pod płytkami w warstwie kleju. To z kolei wiąże się z uproszczeniem całej procedury montażu. Wszystko zamknie się w jednym dniu i nie musisz w tym celu rozkuwać podłogi. Maty grzewcze można zarówno zamontować na całej powierzchni podłogi, jak i przycinać, by ominąć np. kominek, kolumny i inne elementy wyposarzenia. Maty grzewcze montuje się zarówno w domach, jak i mieszkaniach. Nie ma też znaczenia, czy chcesz ją zamontować w trakcie remontu, czy na etapie wykańczania domu. W przeciwieństwie do ogrzewania wodnego podłogi, nie musisz tego robić podczas budowy. Nie wiąże się to również z bałaganem i długotrwałymi niedogodnościami, bo montaż maty grzewczej odbywa się tuż pod posadzką w warstwie kleju do płytek.

Jak działa mata?

Maty grzewcze mogą być stosowane zarówno jako główne źródło ciepła, jak i klasyczne dogrzewanie podłogi na czas mrozów czy dla komfortu w łazience. Użytkownik może stworzyć osobne strefy cieplne dla różnych pomieszczeń. Wysokość temperatury w każdym z nich będzie kontrolował za pomocą aplikacji. Istnieje też możliwość budowy systemu akumulacyjnego, w którym warstwa wylewki pod podłogą jest nieco grubsza. Wówczas maty grzewcze nagrzewają beton, który później jeszcze przez kilka godzin oddaje ciepło. Z kolei pod matą można wówczas zaplanować dodatkowo warstwę styropianu. W takim wariancie maty grzewcze będą elementem domowego systemu izolacji, co ogólnie zwiększy efektywność grzewczą całego systemu. Ci, którzy lubią dodatkowo zaoszczędzić, uruchamiają maty grzewcze w czasie, gdy prąd jest najtańszy, a następnie cieszą się ciepłą posadzką, gdy zaczyna się „droższa” taryfa. Mata pobiera energię z sieci miejskiej, choć istnieje też sposób na połączenia jej z domową fotowoltaiką. To pozwala jeszcze bardziej obniżyć koszty.

 

--- Artykuł sponsorowany ---


Reklama
Reklama
Kobiety Kobietom
Zajęcia korekcyjne
rajd rowerowy
Rolki
owd
Wystawa Magdalenki
Szkrab
noc muzeów
LAWA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama