Wrocław – miasto doceniane za jakość życia
Już od wielu lat Wrocław jest postrzegany jako dobre miejsce do życia. Za wyborem tego miasta przemawiają m.in. wysoki poziom szkolnictwa, zróżnicowany rynek pracy (obecne są tu także firmy z kapitałem zagranicznym) oraz bogata oferta kulturalno-sportowa. Konsekwentnie budowany wizerunek miasta przyciąga wielu inwestorów, co nie pozostaje bez wpływu na jego dalszy rozwój. Już od kilku lat Wrocław – podobnie jak Warszawa – jest uwzględniany w ogólnoświatowych rankingach. Przykładem może być zestawienie najlepszych miast do życia „Quality of Living” przygotowane przez firmę Mercer. W rankingu za 2019 r. stolica Dolnego Śląska znalazła się na setnym miejscu.
Na rozwój Wrocławia nie pozostają obojętni także deweloperzy. Jak podaje PKO Bank Polski, tylko w I kwartale 2021 r. firmy deweloperskie oddały do użytku niemal 2200 mieszkań. Jeżeli poszukujesz na terenie Wrocławia mieszkania pod wynajem, to będziesz miał duży wybór.
Gdzie we Wrocławiu kupić mieszkanie pod inwestycję?
We Wrocławiu wyodrębnionych zostało 48 osiedli. W której części miasta warto rozejrzeć się za lokalem pod inwestycje? Przykładowe osiedla to:
- Huby Wrocław. Jest ono położone w byłej dzielnicy Krzyki. Do atutów nieruchomości powstających w tej części miasta trzeba zaliczyć bliskość centrum oraz rozwiniętą infrastrukturę. Warto tu kupić nieruchomość z myślą o wynajmie kierowanym do osób, które przyjechały do miasta ze względu na pracę.
- Gaj Wrocław. W tej części Wrocławia dostępne są zarówno mieszkania z wielkiej płyty, jak i nowe lokale mieszczące się w kameralnych budynkach. Jeżeli pożądaną przez Ciebie grupą najemców są rodziny z dziećmi, zainteresuj się nieruchomościami położonymi właśnie na tym osiedlu.
- Stare Miasto Wrocław. Obejmuje zabytkową część Wrocławia. W nieruchomości inwestują tu głównie osoby mające w planach wynajem krótkoterminowy turystom lub przyjeżdżającym do miasta biznesmenom.
Jesteś zainteresowany innymi osiedlami? Pamiętaj, aby w pierwszej kolejności określić profil potencjalnego najemcy. To pomoże Ci w wyborze lokalizacji oraz parametrów lokalu, w tym głównie jego powierzchni.
Mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego?
Jedna z decyzji, jakie musi podjąć inwestor, dotyczy rynku, z jakiego będzie pochodzić mieszkanie. Do wyboru jest rynek pierwotny i wtórny, a każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady.
Jak podaje PKO Bank Polski, we Wrocławiu tańsze są nieruchomości z rynku wtórnego. W III kwartale 2021 r. średnia cena transakcyjna za 1 mkw. mieszkania na rynku pierwotnym wynosiła 8891 zł, podczas gdy na rynku wtórnym była o 328 zł niższa. Cena, jakiej oczekuje sprzedający, to jednak nie wszystko. Przy zakupie nieruchomości pod wynajem trzeba uwzględnić także koszty transakcyjne i wydatki związane z przystosowaniem mieszkania do potrzeb potencjalnych najemców.