Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
niedziela, 27 kwietnia 2025 05:38
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Zarobki marynarza i późniejsza emerytura - jak to wygląda?

Praca marynarza jest bardzo wymagająca. Musi on mieć określone umiejętności i dużą wiedzę, by w bezpieczny sposób wykonywać swoje obowiązki. Nie bez znaczenia jest również poświęcenie, którym z pewnością jest częste przebywanie poza domem i rozłąka z najbliższymi. W związku z tym wydaje się, że swego rodzaju rekompensatą powinny być zarobki w tym zawodzie. Ile zarabiają marynarze i jak wygląda ich sytuacja po przejściu na emeryturę?
  • 18.01.2022 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Zarobki marynarza i późniejsza emerytura - jak to wygląda?

Kompetencje marynarza

Każdy kto marzy o zawodzie marynarza, musi liczyć się z faktem, że jest to profesja bardzo wymagająca. Po pierwsze marynarz musi posiadać szeroką wiedzę, którą należy stale pogłębiać i aktualizować. Musi mieć też odpowiednie wykształcenie. Ponadto w zawodzie tym przydają się pewne cechy, które ułatwią przebywanie na statku. W zależności od tego, w jakiej roli chcemy pracować na statku, możliwe jest ukończenie kursu, uzyskanie poziomu technika w szkole średniej lub studiowanie w szkole wyższej. Oprócz samego wykształcenia od marynarza wymaga się nienagannego zdrowia, więc zaciągnięcie się na statek wymaga przeprowadzenia szeregu badań. Co więcej, marynarz powinien cechować się odpowiedzialnością, dobrą kondycją fizyczną oraz wytrzymałością, gdyż warunki na morzu często są bardzo trudne.

Zarobki w zawodzie marynarza

Wysokość zarobków marynarza jest mocno uzależniona od kilku czynników. Przede wszystkim od tego, czy marynarz zatrudniony jest u armatora krajowego, czy zagranicznego. Marynarz pływający pod polską banderą może średnio liczyć na zarobki rzędu kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Przyjmuje się, że zarobki oscylują w kwotach od 6 tys. do 10 tys. złotych. Wysokość zarobków, o czym należy wspomnieć, zależy także od wielu innych czynników. Wśród nich znajdziemy przesłanki takie jak staż czy rodzaj wykonywanej pracy. Istotne jest też to, jak odpowiedzialną rolę pełni marynarz, na jakim statku pracuje i ile czasu na nim spędza. Jak widać więc, pensja jest składową wielu różnych czynników. Uniwersalne przedstawienie stawek jest zatem niemożliwe. Najmniej zarobi początkujący marynarz, a najwięcej kapitan statku mogący pochwalić się wysokimi kompetencjami oraz długim stażem pracy.

Co z emeryturą?

Ubezpieczenie społeczne i odprowadzanie składek na ZUS w przypadku marynarzy jest dobrowolne. Z tego też względu, aby nie zostać bez środków do życia po zakończeniu pracy na statku, marynarze zawczasu powinni zdecydować się na podjęcie środków zaradczych. Mogą oni zdecydować się na jedną z kilku opcji. Po pierwsze mogą dobrowolnie odprowadzać składki. I w tym wypadku wysokość emerytury marynarza zależeć będzie od okresu ich odprowadzania oraz wysokości. Składki są również płacone wówczas, gdy marynarz zdecyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. Inną możliwością, niezależną od państwa i systemu emerytalnego, jest po prostu samodzielne odkładanie pieniędzy na poczet emerytury. Inaczej sprawa przedstawia się w sytuacji, gdy marynarz zatrudniony jest u zagranicznego armatora. W tym wypadku polskie prawo nie przewiduje możliwości dobrowolnego opłacania składek.

--- Materiał partnera ---


Reklama
Reklama
Kobiety Kobietom
Zajęcia korekcyjne
rajd rowerowy
Rolki
owd
Wystawa Magdalenki
Szkrab
noc muzeów
LAWA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama