Typ dysku - SSD czy HDD?
Pierwszą kwestią, na którą powinno się zwrócić uwagę, przed zakupem dysku twardego, jest jego typ. W komputerze stacjonarnym można umieścić zarówno dysk SSD, jak i HDD lub oba typy dysków jednocześnie, jeśli jest na to wystarczająco dużo miejsca. Czym charakteryzują się dyski SSD i HDD?
Dysk SSD opiera się na technologii pamięci Flash. Zastosowana w nim technologia sprawia, że dysk pracuje szybciej w porównaniu do tradycyjnych modeli talerzowych. Na dysku SSD zmieści się nawet do kilku TB danych, jednak wraz ze wzrostem pojemności, rośnie cena sprzętu. Obecnie najmniejsza pojemność dysku SSD, na którą warto zwrócić uwagę w przypadku domowych komputerów, to 128 GB.
Dyski SSD pracują cicho ze względu na brak kręcącego się talerza. Dzięki temu komputer stacjonarny emituje mniejszy hałas, co przekłada się na podniesienie komfortu pracy. Ponadto pliki i programy zapisane na dysku ładują się szybciej, a sam sprzęt jest odporniejszy na uszkodzenia mechaniczne.
Zapoznaj się z dyskami twardymi do komputerów stacjonarnych: https://www.komputronik.pl/search-filter/857/dyski-twarde
Dysk HDD to klasyczny dysk magnetyczny, znany powszechnie jako talerzowy. Jego cena jest dość niska nawet przy dużej pojemności. Urządzenie ma niższą prędkość odczytu i zapisu danych w porównaniu do dysków SSD. Użytkownicy cenią sobie jednak możliwość przechowywania dużej ilości danych bez wydawania sporej sumy pieniędzy.
Ile GB powinien mieścić dysk twardy w domowym komputerze?
Zwykle stosuje się zasadę, że im większa pojemność dysku twardego, tym lepiej. Zasada ta na ogół się sprawdza, jednak przesadzanie z ilością dostępnej przestrzeni do przechowywania danych powoduje niepotrzebny wzrost wydatków na komputer. Jeśli na PC przechowuje się głównie pliki tekstowe i korzysta się z przeglądarki internetowej, w zupełności wystarczający jest dysk o pojemności 128-256 GB.
Szeroką ofertę dysków twardych znajdziesz na sklepie Komputronik: https://www.komputronik.pl/search-filter/857/dyski-twarde
Do przechowywania zdjęć i plików wideo potrzeba więcej miejsca. Pojemność dysku w takim przypadku powinna wynosić co najmniej 512 GB, gdyż jeden film może zajmować nawet kilka GB. Podobnie jest ze zdjęciami z wakacji, zwłaszcza gdy zapisuje się je w formacie RAW. Jeden folder z kilkudziesięcioma fotografiami może mieć ponad 1 GB. Dysk zapełnia się szybko, przez co część danych wymaga usunięcia lub przeniesienia na inny nośnik.
Sprawdź ceny dysków SSD w sklepie Komputronik: https://www.komputronik.pl/search-filter/857/dyski-ssd
Kiedy wybrać dysk zewnętrzny do komputera?
Kupując komputer, można pomylić się w przewidywaniach dotyczących późniejszego użytkowania sprzętu. Jeżeli okaże się, że pojemność dysku jest niewystarczająca, warto zdecydować się na dodatkowy dysk zewnętrzny. Dzięki niemu przechować można wszystkie dane, które nie zmieściły się na nośniku znajdującym się w obudowie.
Dysk zewnętrzny łączy się z komputerem stacjonarnym za pomocą kabla USB. Po wpięciu do portu nośnik jest automatycznie wykrywany przez komputer, dzięki czemu można odczytać zapisane na nim dane lub przenieść wybrane pliki na zewnętrzny dysk. Takie rozwiązanie przyda się między innymi do przechowywania dużych ilości zdjęć.
W przypadku dysków zewnętrznych warto skupić się nie tylko na pojemności. Równie istotna jest prędkość zapisu i odczytu danych. Wysoką prędkość transferu zapewniają dyski z USB 3.0 lub 3.1, które działają znacznie szybciej od USB 2.0. Nowsza technologia umożliwia przeniesienie na dysk zewnętrzny filmów o wielkości 1 GB już w kilkanaście sekund, podczas gdy ten sam film przez USB 2.0 kopiuje się kilka minut.