Brak zgody biskupa i zaginiona księga
Msze wieczyste odbywały się w bazylice w każdy trzeci piątek miesiąca, gdy proboszczem był ks. Jarosiewicz. Ich intencje miały być wpisywane do specjalnej „księgi intencji wieczystych”, której nowy proboszcz nie znalazł w kancelarii parafialnej. Gdy wierni zaczęli dopytywać o kontynuację tej praktyki, ks. Wolański zwrócił się do biskupa legnickiego z prośbą o wyjaśnienie.
[...] kiedy objąłem probostwo 14 miesięcy temu w Bolesławcu, to zaraz po moim objęciu probostwa zaczęły się zgłaszać osoby z zapytaniem o praktykę odprawiania mszy świętych wieczystych w Bazylice w Bolesławcu. I wtedy zaniepokojony sytuacją postanowiłem, że zapytam o tę kwestię biskupa. Ponieważ byłem nauczony, że msze wieczyste odprawiają zakonnicy w zakonach za specjalną zgodą Stolicy Apostolskiej[...] - cytuje księdza Wolańskiego portal istotne.pl
Biskup w przesłanym piśmie podkreślił, że diecezja legnicka nie popiera odprawiania takich mszy, a ich organizowanie bez odpowiednich pozwoleń było niezgodne z prawem kanonicznym. W konsekwencji zarządzono zaprzestanie tej praktyki, a jedyną intencjonalną mszę w ramach zamknięcia sprawy odprawiono 9 lutego.
Odnośnie do tzw. mszy wieczystych, które miały być uprawiane w bolesławieckiej bazylice w każdy trzeci piątek miesiąca, sprawa przedstawia się następująco. Ksiądz Andrzej Jarosiewicz, poprzedni proboszcz, nie pozostawił ani księgi intencji mszy wieczystych, ani funduszu, który zajmowałby się ofiarami składanymi na tę mszę. Praktyka odprawiania mszy wieczystych nie ma umocowania w prawie kanonicznym. Choć Stolica Apostolska nie wydała żadnego dokumentu, który regulowałby odprawianie takiej mszy, to niektóre instytuty życia konsekrowanego czy też stowarzyszenia życia apostolskiego uzyskały ich poparcie w postaci błogosławieństwa. Nie popieram jednak tej praktyki w diecezji legnickiej, zwłaszcza w odniesieniu do parafii prowadzonych przez księży diecezjalnych. W związku z tym na podstawie kanonu 1308 § 1 kodeksu prawa kanonicznego dokonuję redukcji z zobowiązań dotyczących mszy świętych tzw. wieczystych, niegdyś odprawianych w trzeci piątek miesiąca w sanktuarium w Bolesławcu. Redukcja następuje do jednej i zarazem ostatniej mszy świętej, którą należy odprawić w trzeci piątek lutego 2025 roku w bolesławickim sanktuarium, podając wcześniej wiernym informację o ostatecznej decyzji ordynariusza. Jednocześnie zakazuję wprowadzenia nowej praktyki celebrowania takich mszy. Zgodnie z kanonem 948 kodeksu prawa kanonicznego należy odprawiać oddzielnie msze święte według intencji tych, którzy złożyli osobno ofiary i od których została ona przyjęta. Korzystając z okazji dziękuję księdzu za troskę o godziwość i ważność celebrowania eucharystii.
Andrzej Siemieniewski, biskup legnicki
Co stało się z pieniędzmi?
Sprawa budzi kontrowersje nie tylko ze względów liturgicznych. Wierni, którzy zamawiali msze, wnosili niemałe opłaty lecz nie wiadomo, co stało się z tymi środkami. Brak księgi intencji uniemożliwia ustalenie, ile i w jakiej wysokości dokładnie ofiar złożono i czy zostały one przekazane na cele kościelne.
Czym są msze święte wieczyste?
Msza Święta wieczysta to forma Mszy zbiorowej, odprawianej codziennie w intencjach osób wpisanych do specjalnej księgi, zarówno żyjących, jak i zmarłych. Praktyka ta jest realizowana przez niektóre zgromadzenia zakonne na mocy przywilejów papieskich. Osoby wpisane do takiej księgi mają udział w duchowych owocach tych codziennych Eucharystii. Ofiary składane przy tej okazji wspierają działalność misyjną i charytatywną zgromadzeń.
Kontrowersje i batalia sądowa wokół ks. Jarosiewicza
Ks. Andrzej Jarosiewicz od dawna budził kontrowersje, a jego działalność stała się tematem medialnych doniesień. W grudniu 2023 roku redakcja istotne.pl opublikowała reportaż dotyczący duchownego i młodego celebryty, opierając się na publicznie dostępnych materiałach. Wkrótce potem ks. Jarosiewicz i wspomniany celebryta pozwali redaktora portalu w sądzie cywilnym w Jeleniej Górze, a następnie wytoczyli procesy karne w Bolesławcu. Redakcja istotne.pl zapowiada dalszą walkę o ujawnienie prawdy. W związku z kosztami sądowymi portal prowadzi zbiórkę na pokrycie wydatków związanych z procesami, apelując o wsparcie finansowe na platformie zrzutka.pl.
Napisz komentarz
Komentarze