Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
środa, 16 kwietnia 2025 21:06
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
WIDEO

Podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu. Zajrzyjcie do wnętrza wulkanu

Sztolnie w bazaltowej górze wznoszącej się nad Lubaniem kuto u schyłku drugiej wojny światowej najprawdopodobniej jako obiekt wojskowy. Wycofujące się z Lubania wojska niemieckie wysadziły wejścia do sztolni i obiekt przez ponad 70 lat pozostawał miejską legendą.

Dopiero w ostatnich latach grupa pasjonatów historii rozpoczęła intensywne prace, by potwierdzić istnienie podziemnego kompleksu i odkryć jego tajemnice. Dzięki analizie archiwalnych dokumentów oraz badaniom terenowym udało się odnaleźć zasypane wejścia i rozpocząć eksplorację sztolni.

W materiale wideo Sebastian Terenda, koordynator projektu Podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu, oprowadza widzów po odkrytych dotąd fragmentach korytarzy. Opowiada, jakie prace już wykonano, jakie znaleziska potwierdzają wojenne pochodzenie obiektu i jakie pytania wciąż pozostają bez odpowiedzi.

Czy sztolnie miały być schronem, magazynem, a może częścią większego kompleksu? Jakie tajemnice skrywają ściany wykute w wulkanicznym stożku? Odpowiedzi na te pytania szukać można w najnowszym materiale wideo.

🎥 Zapraszamy do obejrzenia! 👇

Podczas II wojny światowej, w latach 1943–1945, Niemcy rozpoczęli kucie sztolni pod bazaltowym wzgórzem Kamienna Góra w Lubaniu. Prace te miały na celu stworzenie kompleksu tuneli o łącznej planowanej długości około 915 metrów, jednak do zakończenia wojny udało się wydrążyć około 400 metrów korytarzy. W maju 1945 roku, tuż przed kapitulacją, wejścia do sztolni zostały wysadzone przez wycofujące się wojska niemieckie, co spowodowało, że przez wiele lat pozostawały one niedostępne i zapomniane.

W 2011 roku lokalny pasjonat historii, Tomasz Bernacki, odnalazł w Archiwum Państwowym w Lubaniu plan techniczny schronu, co potwierdziło istnienie sztolni i zainicjowało zainteresowanie tym miejscem. Przeprowadzono wówczas pierwsze prace wiertnicze, które potwierdziły istnienie podziemnych korytarzy. W kolejnych latach, dzięki zaangażowaniu Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc oraz wsparciu finansowemu od osób prywatnych i instytucji, kontynuowano eksplorację. Przełomowym momentem było wejście do podziemi 16 września 2021 roku, co pozwoliło na dokładniejsze zbadanie kompleksu.

Obecnie trwają dalsze prace mające na celu pełne udostępnienie i zabezpieczenie sztolni, które w przyszłości mogą stać się atrakcją turystyczną regionu.

🎥 Zapraszamy do obejrzenia pierwszej części materiału! 👇


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Colo 12.02.2025 19:01
Zbadać tunele pod była bawełna na przemysłowej

Maciaas 12.02.2025 17:40
Fajny pomysł i w końcu pasja tych ludzi prowadzi do jakiś efektów a władza jak zawsze jak coś powstanie przyjdą i wstążkę biało-czerwona lub czarno żółto czerwona przetną wraz z rudym i powiedzą że to ich pomysł.

Kristof 12.02.2025 10:44
Ten filmik coś nie odtwarza pierwsze 20 sek ok później się rozłącza 🙁

Szacunek 11.02.2025 17:13
Więcej takich ludzi Lubań potrzebuje i wtedy coś się może zmieni w tym smutnym mieście.

Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Jarmark Lubań
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama