Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
niedziela, 20 kwietnia 2025 08:27
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Jak złagodzić łuszczenie się skóry głowy przy ŁZS?

Łuszczenie się skóry głowymoże być jednym z objawów łojotokowego zapalenia skóry. Warto zwrócić również uwagę na inne charakterystyczne symptomy tej przewlekłej choroby skórnej, np., tłuste łuski, łupież, rumień, drobne ranki i przeczosy, ponadto przerzedzenie włosów oraz świąd. Jeżeli Ciebie również dotyczy ten problem, w tym łuszczenie się skóry głowy, zostań z nami i dowiedz się, jak łagodzić te przykre zmiany.
  • 20.02.2025 07:34
  • Autor: Verdelove
Jak złagodzić łuszczenie się skóry głowy przy ŁZS?

Jakie kroki podjąć w przypadku wystąpienia podejrzanych objawów, typu łuski na głowie, świadczących o ŁZS?

                                   

Pytanie:

                        

                                   

Odpowiedź:

                        

                                   

Co powinno się zrobić w przypadku pojawienia się niepokojących  zmian na głowie?

                        

                                   

W pierwszej kolejności należy skontaktować się z dermatologiem, by potwierdzić diagnozę.

                        

                                   

Jakie kroki może podjąć lekarz?

                        

                                   

Specjalista:                   

  • przeprowadza z pacjentem wywiad,
  • ogląda zmiany skórne,                         
  • w razie niepewności co do diagnozy, może zlecić biopsję i pobranie wycinków do badania histopatologicznego,                            
  • przepisuje leki przeciwzapalne i przeciwgrzybiczne.
                                       

                        

                                   

Kiedy konieczne jest wykonanie biopsji?

                        

                                   

Biopsja jest konieczna w przypadku, gdy istnieje podejrzenie łuszczycy albo zmiany skórne mają charakter wyprysków. Dzięki temu można wykluczyć inne choroby, które objawiają się nadmiernym łuszczeniem naskórka oraz podjąć właściwe leczenie.

                        

Czym charakteryzuje się łojotokowe zapalenie skóry i jak sobie z nim radzić?

Przy ŁZS dochodzi do nadmiernej produkcji tłustego łoju przez gruczoły, co jest pożywką dla lipofilnych grzybów malassezia furfur, normalnie obecnych na naszym ciele i nie czyniącym nam krzywdy. Jeżeli jednak mają ku temu korzystne warunki, namnażają się, tworząc stan zapalny, zakażenie i inne przykre objawy, wspomniane we wstępie. Jeśli w porę się nie zareaguje, zmiany będą się nasilać i rozsiewać się na inne, bogate w gruczoły łojowe, części ciała.

Jak odróżnić łojotokowe zapalenie skóry od łuszczycy?

Przy ŁZS zmiany łojotokowe charakteryzują się wyglądem, zmiany są rumieniowo-złuszczające, co oznacza, że są zaczerwienione i odpadają martwe komórki. W przypadku zmian łuszczycowych zmiany wyglądają jaśniejsze i wyraźnie zaznaczone, a także bardziej suche oraz grubsze.

Zazwyczaj, dermatolog, żeby zatrzymać chorobę, dobiera produkty działające miejscowo, które mają w sobie skuteczne składniki, jak:

  • ketokonazol,
                
  • flutrimazol,
                
  • cyklopiroksolamina,
                
  • pirokton olaminy,
                
  • siarczek selenu.

Ponadto lekarz, w zależności od stopnia nasilenia zmian, czasami może prowadzić leczenie skojarzone, więc zaleca zarówno leki działające miejscowo, jak i te przeznaczone do doustnego przyjmowania. Dobór środków uzależniony jest od stopnia nasilenia objawów. W ciężkich przypadkach specjalista może zdecydować się na szampon ze sterydami oraz doustne leki przeciwgrzybicze. Dermatolog może dodatkowo skierować chorego na serię zabiegów naświetlania skóry promieniami UV (jest to tzw. fototerapia), by działać przeciwzapalnie, regeneracyjnie na skórę i zabić obecne na niej grzyby.

Igor Michajłowski, specjalista dermatolog Gdańsk

Na rynku istnieją wysokiej jakości dermokosmetyki, bazujące na naturalnych składnikach aktywnych, w odpowiedniej formule. Biorąc pod uwagę, że łojotokowe zapalenie skóry jest dermatozą przewlekłą, z okresami remisji i nawrotów, warto wziąć pod uwagę rutynę pielęgnacyjną przy zastosowaniu takich profesjonalnych produktów. Mogą one szybko wyregulować pracę gruczołów łojowych, ale też zlikwidować stany zapalne, łuszczenie się skóry głowy, występujące przy tym łuski na głowie oraz swędzenie, realnie wpływając na regenerację naskórka – mówi dr n. med. Igor Michajłowski, dermatolog-wenerolog z Clinica Dermatologica

Uderz we wszystkie charakterystyczne objawy ŁZS, typu łuszcząca się skóra głowy – wybierz zestaw Seborh

Seborh to kosmetyki na łojotokowe zapalenie skóry głowy
Kup Seborh w Drogerii Olmed –kliknij
  • Szampon na łuszczenie się skóry głowy przy ŁZS Seborh – znajdziesz w nim np.: siarczek selenu, pirokton olaminy czy ichtiol. Produkt ułatwia złuszczanie, a później usuwanie łusek oraz martwego naskórka i sebum. Szampon z łatwością reguluje zarówno pracę gruczołów łojowych, jak również wzmacnia barierę hydrolipidową.  
                
  • Emulsja Seborh – ma w sobie np.: mocznik, siarkę i olej z czarnuszki, więc łagodzi stany zapalne, odkażając zmiany. Co istotne normalizuje pracę sebum, zmiękcza, po czym wygładza skórę.
                
  • Płyn Seborh – znajdziesz w nim ekstrakt z arniki, kwas glikolowy czy glukonolakton. Lekka mgiełka wspomaga mikrokrążenie i naczynia krwionośne, zatrzymuje wodę w naskórku, chroni, jak również regeneruje skórę.

Zobacz więcej na temat dermokosmetyków Seborh od Verdelove na https://seborh.pl 

Jak stosować zestaw Seborh?

Szampon Seborh: Na zwilżone ciepłą wodą włosy nanieść i delikatnie wmasować szampon, aż do uzyskania piany. Pianę pozostawić na około 5 minut, a następnie dokładnie spłukać wodą. Czynność powtórzyć.

Emulsja Seborh: Przy pomocy pompki równomiernie nanieść emulsję na suchą skórę głowy i pozostawić do wyschnięcia. Należy stosować co drugi dzień na noc.

Płyn Seborh: Przy pomocy pompki równomiernie nanieść płyn na suchą skórę głowy i pozostawić do wyschnięcia. Należy stosować co drugi dzień na noc.

 

 

Pielęgnacja przy ŁZS – co robić, żeby pozbyć się dokuczliwych objawów, takich jak łuszczenie się skóry głowy?

Osoby cierpiące z powodu ŁZS nie powinny stosować lakierów, pianek i innych tego typu produktów do stylizacji włosów, gdyż mogą nasilać stan zapalny i łojotok. Ponadto powinny unikać agresywnych kosmetyków na bazie alkoholu oraz silnych detergentów. Warto wybierać wysokiej jakości dermokosmetyki z przeznaczeniem do walki właśnie z tą chorobą. Zawarte w takich produktach kwasy, złuszczają martwy naskórek i regulują pracę gruczołów. Działanie profesjonalnych kosmetyków jest holistyczne, zatem ułatwi pozbycie się wszystkich charakterystycznych objawów, a nie tylko łuski na głowie.

Podsumowanie

Żeby łojotokowe zapalenie skóry głowy się nie nasilało, ani nie rozprzestrzeniało po innych częściach ciała, wymaga regularnej opieki dermatologicznej i stosowania się do zaleceń specjalisty. Nie mniej ważna okazuje się również odpowiednia pielęgnacja profesjonalnymi dermokosmetykami, także w okresie remisji.

Materiał partnera


Reklama
Reklama
Reklama
Kobiety Kobietom
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama