W uroczystościach uczestniczyli Starosta Powiatu Lubańskiego Zbigniew Zjawin, Burmistrz Miasta Lubań Grzegorz Wieczorek, członkowie Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc, przedstawiciele służb mundurowych, spółek miejskich, szkół oraz instytucji. Razem z mieszkańcami oddali hołd tym, którzy walczyli o wolną Polskę. Kwiaty złożono pod tablicą pamiątkową przy ul. Bankowej – na budynku, w którym po wojnie mieszkał Anatol Sawicki.
Żołnierz niezłomny, komendant podziemia
Anatol Sawicki, były żołnierz Wojska Polskiego, po zajęciu Lwowa przez Armię Czerwoną w 1944 roku nie ujawnił się i kontynuował działalność konspiracyjną jako komendant Okręgu Lwów organizacji NIE. W grudniu 1945 roku, zagrożony aresztowaniem przez NKWD, wyjechał przez Kraków na Dolny Śląsk i osiedlił się w Lubaniu. Tu stworzył Eksterytorialny Okręg Lwowski Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, którym kierował do momentu aresztowania.
16 marca 1948 roku został zatrzymany przez funkcjonariuszy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego i oficera NKWD. Przeszedł brutalne śledztwo w więzieniu we Wrocławiu – był tak skatowany, że nie mógł chodzić. Według jednej z wersji zmarł w szpitalu w wyniku odniesionych obrażeń, według innej – został wyrzucony lub sam wyskoczył z więziennego okna podczas próby samobójczej.
Pamięć przetrwała
Po latach, w 1965 roku, Anatol Sawicki został pośmiertnie zrehabilitowany. Dziś jego imię oraz poświęcenie dla Polski upamiętnia tablica w Lubaniu, pod którą co roku mieszkańcy składają kwiaty, oddając cześć wszystkim Żołnierzom Niezłomnym.
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych to nie tylko przypomnienie o bohaterach podziemia, ale i lekcja historii o tych, którzy nie pogodzili się z komunistycznym zniewoleniem. Cześć Ich pamięci!
Zdjęcia dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc





Napisz komentarz
Komentarze