Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
niedziela, 6 kwietnia 2025 14:58
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro
Reklama
Reklama

Wiatraki w Olszynie? Mieszkańcy pełni obaw, radni planują konsultacje

Na ostatniej sesji olszyńskiej rady miejskiej przedstawiciele firmy, realizującej instalacje turbin wiatrowych zaprezentowali swoją ofertę dla Olszyny. Na sesję licznie przybyli mieszkańcy, którzy do inwestycji mają - delikatnie mówiąc - sceptyczne podejście. Co dalej?
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Przypominam proszę Państwa, że samorząd to my wszyscy i jak zadbamy o gminę, tak będziemy mieć - zaznaczyła Agnieszka Jerka, Przewodnicząca Rady Miejskiej, zapowiadając prezentację firmy EDP Renewables Polska, która wyznaczyła lokalizację turbin wiatrowych w gminie Olszyna. 

Turbiny w Olszynie – co zaproponowała firma?

Przedstawiciele firmy przybyli na sesję, aby przekonać właścicieli, mieszkańców oraz gminę do rozpoczęcia procedury planistycznej, która jest pierwszym etapem inwestycji wiatrakowej. Nie bez znaczenia jest fakt, ze Gmina Olszyna przystępuje do procedowania ogólnego przestrzennego planu zagospodarowania, który musi przewidywać możliwość realizacji takiej inwestycji.

EDP Renewables Polska zajmuje się inwestycjami w turbiny wiatrowe, ale też w farmy fotowoltaiczne i magazyny energii właściwie na całym świecie, łącznie zasilając 5,9 mln gospodarstw domowych. W Polsce firma działa od 15 lat i przeprowadziła 30 inwestycji. Pierwsza i jedna z największych inwestycji w kraju powstała w 2010 roku i generuje energie na poziomie 120 MW. 

Przedstawiciele  EDP Renewables Polska szeroko zaprezentowali swoją ofertę budowy 9 turbin wiatrowych o wysokości 270 m i mocy 7 MW zlokalizowanych w obszarze Olszyny, Olszyny Dolnej, Bożkowicach i Grodnicy. Zapewnili o przestrzeganiu w trakcie realizacji projektu wszelkich wymogów, tak dotyczących zachowania odległości (700 m) urządzeń od zabudowań, czy kompleksów leśnych (200 m), a także spełnieniu norm hałasu, kwestii oddziaływania pola magnetycznego, czy zabezpieczenia przeciwpożarowego. Wartością dodaną dla gminy mają być inwestycje drogowe, konieczne dla przeprowadzenia transportu nadgabarytowych elementów na miejsce budowy, natomiast stałym dochodem dla gminy, przez 29 lat trwania umowy, mają być wpływy podatkowe szacowane na 200 tys. zł z jednej turbiny rocznie. Reprezentanci EDP Renewables, dopytywani przez mieszkańców, informowali o możliwości "przekazania" 10% wyprodukowanej przez farmę wiatrowa energii na rzecz gminy, jednak jest to rozwiązanie planowane, a nie umocowane prawnie i obowiązujące. Dodać też należy, że sam proces przygotowania kompletnej dokumentacji dla takiej inwestycji to nawet 8 lat, a wynika to z przymusu przeprowadzenia wnikliwej analizy przestrzennej, finansowej i co chyba najważniejsze środowiskowej.

Mieszkańcy pytają, co z krajobrazem, wodą i wartością nieruchomości?

Mieszkańcy, którzy licznie przybyli na miejską sesję zadali szereg pytań o wpływ i skutki, tak samego procesu inwestycyjnego, jak gotowej farmy wiatrowej. Pytali nie tylko o wpływ pola magnetycznego, stałego, choć utrzymywanego w wymaganych normach, hałasu, czy zagrożenia dla chronionych gatunków zwierząt, jak choćby zakłócenia przelotów ptactwa. Mieszkańcy stawiali też pytania o ich własną przyszłość - pytali, kto odpowie za ewentualne zakłócenie gospodarki wodnej przy realizacji inwestycji, która doprowadzi do wyschnięcia źródeł wody pitnej mieszkańców korzystających ze studni zasilanych wodami powierzchniowymi. - A jak nam studnie wyschną, to co? Jak będziemy mieli żyć, przecież nie mamy wodociągów.

Padło również pytanie o spadek wartości nieruchomości. Jak mówiła jedna z mieszkanek już planowanie takiej inwestycji ma wpływ, a jej realizacja doprowadza nawet do 50-procentowej utraty wartości. Taka utrata wiąże się z bezpośrednimi konsekwencjami dla właścicieli nieruchomości obciążonych kredytem hipotecznym - bank, aby "wyrównać" zabezpieczenie kredytu po prostu wydłuży okres kredytowania lub podniesie ratę. 

Mieszkańcy poddawali też w wątpliwość zasadność lokalizacji w gminie Olszyna z uwagi na warunki wiatrowe. Analizy IMGW wskazują, że na naszym terenie warunki dla inwestycji wiatrakowych są mocno niekorzystne. Dodatkowo charakter zabudowy w gminie również nie sprzyja inwestycji i są spore wątpliwości co do bezpieczeństwa pożarowego. - "Nie jestem przeciwna wiatrakom, które są w otwartym polu, tak aby zachowane było bezpieczeństwo przyrody, ludzi i zwierząt".

Zapytał Pan, co nas niepokoi, więc ja Panu odpowiem - Mieszkamy na terenie objętym ochroną konserwatorską i coraz szerszą krajobrazową. Ludzie, którzy się tutaj sprowadzają, turyści, którzy tutaj przyjeżdżają - przyjeżdżają ze względu na to co tu jest, bo to teren o walorach krajobrazu naturalnego, architektury zabytkowej i tych różnych czynników, które powinniśmy chronić, a nie je zmieniać. Nikt, kto tu przyjeżdża nie jest zainteresowany zwiedzaniem magazynów, które mogą tu powstać. To nie jest w ogóle kierunek, którym jesteśmy zainteresowani. - mówiła pani Lucyna .

Chciałbym się odnieść, my na etapie konsultacji społecznych, Pani uwagi i uwagi mieszkańców jak najbardziej musimy wziąć pod uwagę. I To nie jest tak, że przychodzimy i realizujemy inwestycję w tych lokalizacjach, które wytypowaliśmy. Oczywiście wiemy, że ta dyskusja będzie trwać i rozumiemy to, że tych aspektów jest bardzo dużo, ale chcemy także przekazać te rzeczy, które są na korzyść, a wydaje nam się, że tych rzeczy jest dużo. Wszystkie zagadnienia będziemy szczegółowo analizować. Co do analizy krajobrazowej, to będziemy się musieli odnieść na etapie decyzji środowiskowej - mówił Marcin Sobczyk, przedstawiciel EDP Renewables Polska.

Radni zapowiadają konsultacje

Dyskusja, choć merytoryczna i kulturalna, trwała ponad godzinę i nie przyniosła odpowiedzi na wszystkie pytania. Olszyńscy radni zdecydowali, że zbiorą wszystkie pytania, przeprowadzą ankietę, tak aby głos mogli zabrać wszyscy zainteresowani i przedstawią na piśmie stanowisko Rady Miejskiej w Olszynie. 

Jak Wy oceniacie inwestycje w zieloną energię, wypowiedzcie się wypełniając ankietę.

Wiatraki nie tylko w Olszynie, ale i w Gminie Lubań?

W trakcie spotkania przedstawiciele firmy poinformowali, że zaplanowali 12 lokalizacji na terenie Gminy Olszyna oraz Gminy Lubań. i w tych gminach prowadzą rozmowy. Zapytaliśmy więc Aleksandrę Chomicz, Wójt Gminy Lubań, czy Gmina przewiduje realizację inwestycji w turbiny wiatrowe.

Gmina nie prowadzi żadnych rozmów w tym temacie. Przedstawiciele firmy przedstawili swoje zamiary radnym podczas posiedzenia komisji stałych. Taka inwestycja w naszych warunkach jest nierealna, głównie ze względu na potrzebę zmiany przestrzennego planu zagospodarowania - odpowiedziała nam wójt.

Całą dyskusje możecie obejrzeć pod tym linkiem

Ankieta: Jak oceniasz plany budowy farmy wiatrowej na terenie Gminy Olszyna?

Opinie mieszkańców są podzielone – jedni widzą w tym szansę na rozwój, inni obawiają się negatywnych skutków. A Ty? Podziel się swoją opinią w naszej ankiecie

Popieram – to szansa na rozwój i dochody dla gminy.
14%   (66 głosów)
Nie mam zdania – potrzebuję więcej informacji.
3%   (14 głosów)
Jestem przeciwny/a – obawiam się negatywnych skutków.
79%   (360 głosów)
Popieram, ale pod pewnymi warunkami – np. większe odległości od domów.
4%   (18 głosów)

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Tom 05.04.2025 21:38
Ta sama firma próbowała to zrobić 13 lat wstecz w gminie wiejskiej Lubań. Nie udało się.Olszyniacy,Uważajcie!!!

Monika 07.03.2025 06:44
Jak wiadomo czyje dzialki to wiadomo też że chodzi o pieniądze za 1 wiatrak postawiony na prywatnym gruncie co miesiąc ktoś będzie otrzymywał od 3 do 5 tysiecy .

obserwator 07.03.2025 06:20
W lasach i łąkach dokoła Olszyny pełno śmieci, dym gryzie w oczy i nie daje oddychać, a tu nagle mieszkańcy twierdzą że zależy im na ptakach i krajobrazie...

Juliusz 06.03.2025 21:40
Motocross ,który ludziom z górnej olszyny robi huk ,teraz wiatraki ,ośrodek zdrowia który nie leczy ,a raczej lokal towarzyski i co jeszcze , żeby te Olszynie zaorać.

Mirek 06.03.2025 21:18
To prawda, że na tej samej sesji radni przekazali kolejne pół miliona dla PUK?

pytacz 06.03.2025 23:07
Ciemnogród zapłaci zamiast podstawić taczki?

MK 07.03.2025 06:43
Podobno 400 tysięcy.

oko 07.03.2025 21:32
Może rada dołoży do mojego interesu 400 tysięcy?Brakującą resztę zedrę z mieszkańców w rachunkach za wodę i jakoś przebieduję.Jaki jest cel utrzymywania nierentownej firmy?

zulu 07.03.2025 11:32
Ze swoich nie dali.Proszę przypomnieć kto nadzorował pracę poprzedniego prezesa?

Wania 06.03.2025 16:24
Pełny obaw to najczęściej jest ciemnogród. Trzeba polegać na opinii mądrych i doświadczonych, obwarować warunkami i jak nie spełnią - pociągnąć do odpowiedzialności a nie mądrzyć - nie bo nie - się, że kury jajek nie naniosą i ptaki z bocianami przestaną latać nad Olszyną zresztą Lubańską.

pytacz 06.03.2025 21:48
Gdzie w Olszynie znajdziesz mądrych i doświadczonych?Układ cię doi a ty nawet o tym nie wiesz.Pociągnąć do odpowiedzialności możesz ewentualnie sznurek.Widziałeś skazanego urzędnika w tym państwie z kartonu?

Pozdro 06.03.2025 16:01
W odległości 10x(wysokość wiatraka) nie będzie można nic budować.

Do obsługi rady miejskiej 06.03.2025 11:05
Niektóre mikrofony bardzo zniekształcają głos osób, które przemawiały na sesji. Zróbcie coś z tym, bo nie jest dobrze.

Trzeba złożyć skarge na złą jakość dźwięku transmisji. 06.03.2025 12:28
Zgodnie z przepisami transmisje i nagrania powinny być realizowane w jakości, która umożliwia zapoznanie się z nimi w sposób bezproblemowy. W sytuacji, gdy przykładowo wypowiedzi radnych są zbyt ciche, by móc je zrozumieć lub dźwięk jest z innych powodów zniekształcony, obowiązek zapewnienia transmisji lub publikacji nagrań nie jest w należyty sposób zrealizowany. Również w takiej sytuacji zasadne jest więc złożenie skargi z art. 227 kpa. Jaki informatyk taka transmisja, gdzie przewodnicząca rady? Trzeba napisać skargę

pytacz 07.03.2025 09:15
Zapewniam cię że nic nie dzieje się bez przyczyny.Takie zakłócenia i awarie dają duże możliwości manipulacji.Oglądałem kiedyś relację z posiedzenia rady gdzie wynik głosowania ogłoszony był właśnie z zakłóceniami a na stronie rady wyniki tego samego głosowania różniły się o dwa głosy.

Wyborca 06.03.2025 10:43
Pan burmistrz na odchodne chce dobrą kasę przytulić.niestety decyzja zapadła ,a te całe spotkania to tak dla piecu.szkoda

oko 06.03.2025 12:04
Tym bardziej że głosują ludzie którzy po wyborach przestali rozpoznawać wyborców .Kadencja kiedyś się skończy i przyjdzie czas nowej kampanii.

wow 06.03.2025 10:42
Mieszkam trzy km od wiatraków i wiecie co mnie najbardziej dobija? Efekt stroboskopowy. Ale ... i tak wolę prąd w domu. Z efektem wytrzymam a bez prądu nie.

Jarek 06.03.2025 10:22
Polsat pokazał jak wyglądają inwestycje w Olszynie i jak władza dba o mieszkańców i ich zdrowie .To wszystko dla dobra mieszkańców i Olszyny a że niektórych trzeba sprzedać jak przysłowiowy worek zboża to ich pech że zaufali dokumentom podpisanym przez burmistrza .https://interwencja.polsatnews.pl/reportaz/2019-05-22/zaklad-miesny-pod-samymi-oknami/?fbclid=IwY2xjawEi9ZhleHRuA2FlbQIxMAABHU5Solabyb9BrHsYF7aMhUcRwIvFREs12d0lL3UK4Ex0SJbHfMwlqi9IYQ_aem_kQS7q7LPm5WfW6hq2ihC1A

olek 06.03.2025 07:53
Konsultacje dla picu. Decyzje już zapadły. Dla obrazu konsultacji potrzebni są mieszkańcy, którzy mają taką zdolność właściwego wybory jak podczas wyborów władz gminnych. Parodia .

Piotrek 06.03.2025 07:51
Jadąc w kierunku Zgorzelca widać turbiny wiatrowe w Żarskiej Wsi. Każdy z nich ma 100 metrów wysokości do wieży i rozpiętość skrzydeł 90 metrów. Czyli jakieś 145 metrów wysokości łącznie. W materiale wideo pani podaje wysokość 270 metrów razem ze skrzydłem. Jestem w stanie zrozumieć inwestora, bo tam nie wieje wiatr na odpowiedniej wysokości, ale takie giganty stawia się na morzu!

many many 06.03.2025 11:00
Nikogo to nie interesuje.Kasa musi się zgadzać.

Andrzej 06.03.2025 00:49
Prąd tańszy dzięki tej "inwestycji" nie będzie. Kolega niżej pisał o stabilności energetycznej. Jeśli zagwarantuje, że wiatr bedzie wiał ze stałą prędkością bez przerwy, to możemy pogadać o stabilności energetycznej z wiatru. Postawicie wiatraki, zapomnijcie o innych inwestycjach na tym obszarze na 70 lat.

Reklama
Reklama
rajd rowerowy
jarmark wielkanocny
Jarmark Lubań
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama