Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
sobota, 19 kwietnia 2025 23:32
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Kalkulator leasingu samochodu. Wszystko, co musisz wiedzieć

Leasing samochodu to nic innego, jak odpłatna dzierżawa auta na podstawie umowy pomiędzy leasingobiorcą a leasingodawcą. Wiele firm decyduje się na taki krok, jako alternatywę dla zakupu samochodu. Sprawdź, czy opłaca ci się leasing auta!
  • 17.03.2025 11:07
Kalkulator leasingu samochodu. Wszystko, co musisz wiedzieć

Czym jest leasing?

Leasing jest formą finansowania, w której leasingodawca udostępnia leasingobiorcy pojazd na określony czas w zamian za comiesięczne raty. W trakcie trwania umowy zawartej między tymi podmiotami leasingobiorca korzysta z samochodu, jednak formalnym właścicielem pozostaje leasingodawca. Po zakończeniu umowy leasingobiorca ma dwie możliwości  może zwrócić pojazd firmie leasingowej lub go wykupić.

Istnieją dwie podstawowe formy leasingu dla firm: leasing finansowy i leasing operacyjny. Przy leasingu finansowym samochód staje się automatycznie własnością leasingobiorcy po zakończeniu umowy. Jest on od początku traktowany jako składnik majątku leasingobiorcy, a podatek VAT płacony jest jednorazowo przy pierwszej racie. Leasing operacyjny umożliwia zaliczenie rat leasingowych do kosztów uzyskania przychodu, a podatek VAT odliczany jest od każdej raty. Po wygaśnięciu umowy leasingu operacyjnego możliwy jest wykup pojazdu.

Jakie są koszty leasingu?

Na koszty leasingu wpływa kilka podstawowych składowych. Koszty leasingu mogą się więc różnić w zależności od takich czynników jak:

  • wartość samochodu – im wyższa wartość, tym wyższe miesięczne raty leasingu,
  • okres leasingu  krótszy okres skutkuje wyższymi ratami, a dłuższy obniża miesięczne raty,
  • oprocentowanie leasingu  im jest ono wyższe, tym wyższe całkowite koszty leasingowe,
  • wkład własny  czyli opłata początkowa, która może wynosić od kilku do kilkudziesięciu procent wartości auta,
  • ubezpieczenie  leasingodawca może wymagać wykupienia ubezpieczenia samochodu na cały okres trwania umowy.

Aby poznać koszt leasingu, skorzystaj z takiego narzędzia jak kalkulator leasingu samochodu. Do obliczenia całkowitego kosztu podaj następujące informacje:

  • wartość brutto pojazdu,
  • wartość wykupu auta,
  • wielkość raty,
  • ilość rat,
  • forma opodatkowania.

Zalety leasingu

Największą zaletą leasingu jest możliwość korzystania z samochodu bez konieczności angażowania dużej ilości własnych środków. Procedury zawarcia umowy leasingu są dużo łatwiejsze niż w przypadku umowy kredytu na samochód. Miesięczne raty leasingu są zazwyczaj stałe, co pozwala na skuteczne planowanie budżetu firmy. 

Leasing daje możliwość korzystania z nowego samochodu, który można wymienić na nowszy model po upływie trwania czasu umowy. Dzięki temu nie trzeba martwić się o jego sprzedaż i utratę wartości rynkowej.

Co ważne, w leasingu operacyjnym można odliczyć całą ratę leasingową oraz opłatę wstępną jako koszty uzyskania przychodu. W zależności od sposobu użytkowania pojazdu przedsiębiorca może także częściowo lub całkowicie odliczyć podatek VAT. W trakcie użytkowania auta do kosztów działalności można także zaliczyć wydatki na paliwo, serwis oraz ubezpieczenia.

Artykuł sponsorowany


Reklama
Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Kobiety Kobietom
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: fluderTreść komentarza: Ten większy też bezmózgowie kompletne i mieszka tam w pobliżu ....Data dodania komentarza: 19.04.2025, 13:38Źródło komentarza: Mistrzowie parkowania. Nie każdy bohater nosi pelerynę, niektórzy parkują na WrocławskiejAutor komentarza: Barba_papaTreść komentarza: No w imię jakich racji maskujecie numer rejestracyjny kretyna (czy może kretynki) która takim parkowaniem udowadnia czyli potwierdza diagnozę braku mózgowia w części zdrowego rozsądku?Data dodania komentarza: 19.04.2025, 13:36Źródło komentarza: Mistrzowie parkowania. Nie każdy bohater nosi pelerynę, niektórzy parkują na WrocławskiejAutor komentarza: MonikaTreść komentarza: Przy klatce Pl. Lompy 3 na chodniku jest klapa studzienki TP z dziura +-5 cm, dalej się wykrusza. Czy ktoś może zrobić z tym porządek, zanim ktoś nogę skręci. Żeby było śmieszniej, latarni tam nie ma, zero oświetlenia.Data dodania komentarza: 19.04.2025, 13:32Źródło komentarza: Lubań. Zakaz parkowania w centrum. Samochody będą odholowaneAutor komentarza: MieszkankaTreść komentarza: Faktycznie ten remont staje się uciążliwy, dobrze, że (chyba) nie ma tutaj ludzi z dużymi niepełnosprawnościami. Nie wyobrażam sobie sytuacji, gdyby ktoś miał wyjechać z bloku wózkiem inwalidzkim, chociaż matki z wózkami dziecięcymi też mają pewnie duży problem. Poczekamy, to się może doczekamy chodników i latarniData dodania komentarza: 19.04.2025, 13:28Źródło komentarza: Lubań. Zakaz parkowania w centrum. Samochody będą odholowane
ReklamaPowiat Lubań
Reklama