Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
sobota, 19 kwietnia 2025 15:46
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Zatrzymania i śledztwo. Nielegalne odpady na wysypisku w Nawojowie Łużyckim

Zatrzymania na rekultywowanym wysypisku w Nawojowie Łużyckim to tylko wierzchołek sprawy. Śledztwo ma zasięg ogólnopolski, ale u jego podstaw są sygnały mieszkańców, działania urzędników i pytania, na które wciąż brakuje odpowiedzi. Co naprawdę działo się na śmietnisku i kto za to odpowiada?
Zatrzymania i śledztwo. Nielegalne odpady na wysypisku w Nawojowie Łużyckim

Autor: eLuban.pl

W ubiegły czwartek, 20 marca na nieczynnym od 2000 roku i rekultywowanym śmietnisku w Nawojowie Łużyckim doszło do zatrzymań. Policjanci Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu, na gorącym uczynku, zatrzymali grupę osób przywożących tam do składowania nielegalne odpady. Od wiosny ubiegłego roku mieszkańcy skarżyli się na unoszący się wokół rekultywowanego śmietniska odór. Prezes ZGiUK wyjaśniał nam wówczas, że to normalne, a wwożone odpady są dopuszczone do rekultywacji i pod kontrolą.

Nielegalne odpady na wysypisku w Nawojowie Łużyckim – zatrzymania i śledztwo

Zatrzymań w Nawojowie Łużyckim dokonali funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu, działając na polecenie łódzkiego wydziału Prokuratury Krajowej. To część większego śledztwa dotyczącego działalności zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się nielegalną utylizacją odpadów na terenie Polski.

Według informacji podanych przez Prokuraturę Krajową, zatrzymań dziewięciu osób dokonano w dniach 20–22 marca 2025 roku – na gorącym uczynku, podczas transportu nielegalnych odpadów. Do jednego z zatrzymań doszło właśnie na terenie rekultywowanego wysypiska w Nawojowie Łużyckim. Pozostałe miały miejsce w województwie wielkopolskim.

Zatrzymanym postawiono zarzuty udziału i kierowania zorganizowaną grupą przestępczą oraz popełniania przestępstw przeciwko środowisku i wiarygodności dokumentów. Grupa miała m.in. zakopywać odpady w miejscach do tego nieprzeznaczonych, mieszać niebezpieczne odpady i poświadczać nieprawdę w dokumentach. Fałszowano również karty przekazania odpadów i manipulowano tablicami rejestracyjnymi pojazdów – poinformowała wczoraj Prokuratura Krajowa.

Z ustaleń śledczych wynika, że członkowie grupy przestępczej przewozili odpady do miejsc nieprzeznaczonych do ich składowania, w tym na rekultywowane wysypisko w Nawojowie Łużyckim. Mieszano odpady, również niebezpieczne, i deponowano je jako humus lub w ramach oficjalnego rejestru, mimo że nie spełniały norm. W Kartach Przekazania Odpadów poświadczano nieprawdę, a tablice rejestracyjne pojazdów zmieniano, by upozorować legalny załadunek na terenie jednej ze spółek i zaniżyć faktyczną ilość odpadów w systemie.

Czterech podejrzanych trafiło do aresztu na trzy miesiące. Pozostałych objęto dozorem policyjnym i zakazem kontaktów oraz opuszczania kraju. Prokuratura nie wyklucza kolejnych zatrzymań.

ZGiUK i kontrola śmieci w Nawojowie – co poszło nie tak?

Składowisko odpadów w Nawojowie Łużyckim, na które trafiały odpady z Lubania, zostało zamknięte w 2000 roku. Od tego czasu trwa jego rekultywacja, którą na mocy porozumienia z lubańskim magistratem z grudnia 2015 roku, zajmował się Zakład Gospodarki i Usług Komunalnych w Lubaniu. To właśnie na miejskiej spółce spoczywało zarządzanie, monitoring i rekultywacja nieczynnego składowiska. Sama rekultywacja prowadzona była etapowo, a w ostatnich latach ZGiUK zaczął powierzać ją firmom zewnętrznym. Teren również ogrodzono, co wcześniej nie miało miejsca. Rekultywacja była na końcowym etapie, a jej ostateczny termin zakończenia przypadał na koniec 2025 roku.

Mieszkańcy alarmowali od wiosny ubiegłego roku

O tym, że coś niepokojącego dzieje się na wysypisku, mieszkańcy Nawojowa Łużyckiego mówili od miesięcy. Pierwsze skargi do naszej redakcji zaczęły wpływać wiosną ubiegłego roku. Mieszkańcy mówili o intensywnym odorze niosącym się od strony śmietniska i licznych ciężarówkach z tabliczkami „odpady”, które regularnie tam wjeżdżały.

W sierpniu ubiegłego roku zapytaliśmy o sytuację prezesa ZGiUK w Lubaniu, Jacka Barana. Wówczas zapewniał, że wwożony materiał to odpady biologiczne przeznaczone do rekultywacji, a wszystkie transporty są kontrolowane.

To składowisko jest cały czas kontrolowane, tak przez nas, jak WIOŚ i Urząd Marszałkowski. Pojazdy, które tam wjeżdżają, są ewidencjonowane, sprawdzane, wszystkie odpady mają wystawione karty BDO. Kierownik regularnie kontroluje składowisko, weryfikuje. Robimy wszystko, żeby to naprawdę było pod kontrolą i żeby nie było takich sytuacji, że znajduje się tam coś, czego nie powinno być. Na składowisko wjeżdża tylko odpad biologiczny nienadający się do dalszego zagospodarowania. Nie ukrywam, że były takie przypadki, że cofaliśmy odpady przywiezione przez firmę zewnętrzną, ponieważ nie zakwalifikowaliśmy ich jako odpad, który może być użyty do tej warstwy biologicznej – wyjaśniał wówczas Jacek Baran, prezes ZGiUK w Lubaniu.

Gmina Lubań reaguje na nielegalne transporty odpadów

Po licznych sygnałach od mieszkańców do działania przystąpiła Gmina Lubań, na której terenie znajduje się rekultywowane śmietnisko. Zgromadzone przez urzędników materiały nie pozostawiały wątpliwości – na teren wysypiska trafiały odpady, które nie miały prawa się tam znaleźć. Gminni urzędnicy zaczęli dokumentować sytuację. Zebrane materiały, w tym zdjęcia, trafiały do ZGiUK-u, instytucji nadzorczych oraz lokalnych polityków – wszystko po to, by wymusić reakcję i przyspieszyć działania.

Od dłuższego czasu podejrzewaliśmy, że na wysypisko mogą trafiać nielegalne transporty. Jako Gmina nie mogliśmy dopuścić, by cała okolica żyła w smrodzie. Robiliśmy wszystko, co w naszej mocy, aby temat został potraktowany poważnie. Ostatecznie sprawą zajęły się odpowiednie służby i doszło do zatrzymań. Teraz musimy poczekać na dalsze decyzje prokuratury. Jako samorząd stoimy przed wyzwaniem – co dalej ze składowiskiem i jak zamknąć ten temat w sposób bezpieczny dla mieszkańców i realny finansowo dla Gminy – mówi Aleksandra Chomicz, wójt Gminy Lubań.

O stanowisko w tej sprawie zapytaliśmy również w lubańskim magistracie, do którego zadań należy rekultywacja zamkniętego w 2000 roku śmietniska w Nawojowie Łużyckim.

Śledztwo trwa już od dwóch lat – czyli znacznie dłużej, niż jestem burmistrzem – i dla dobra postępowania nie mogę się wypowiadać, ponieważ czynności prowadzone są bardzo intensywnie. Powiem jedynie, że od kilku dni w Zakładzie Gospodarki i Usług Komunalnych trwa audyt – usłyszeliśmy od Grzegorza Wieczorka, burmistrza Lubania.

Co dalej z wysypiskiem?

Choć zatrzymania to przełom w sprawie, rodzą się kolejne pytania. Co dalej z rekultywowanym wysypiskiem w Nawojowie Łużyckim? Czy proces rekultywacji z końcem roku zostanie zakończony, czy też wymaga całkowitego przeglądu i nowych decyzji? Kto w takim układzie przejmie odpowiedzialność za zakończenie prac? Gmina Lubań, która jest właścicielem terenu, czy Miasto Lubań, które odpowiadało za rekultywację?

Niejasne pozostaje również, jaką rolę w całej sprawie odegrała spółka ZGiUK, która prowadziła rekultywację. Czy prowadzone przez nią kontrole były wystarczające? Czy zarząd spółki był świadomy nielegalnych transportów, czy też został wprowadzony w błąd przez podwykonawców?

Na odpowiedzi przyjdzie jeszcze poczekać. Pewne jest jedno – sprawa ma poważny ciężar nie tylko środowiskowy, ale i społeczny. Mieszkańcy oczekują nie tylko wyjaśnień, ale i konkretnych działań.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Int 18.04.2025 09:30
Cios dla mafii śmieciowej. Dziesiątki zatrzymanych, tysiące zarzutów https://wydarzenia.interia.pl/kraj/news-cios-dla-mafii-smieciowej-dziesiatki-zatrzymanych-tysiace-za,nId,21396153?mobile=1 Ciekawe jakie smakowite kąski macka podrzuciła do Nawojowa?

Kaczka 27.03.2025 09:34
Nic nie wjechało, bicie piany.

Iwona 26.03.2025 14:31
Każdego kto dorobił się na tym haniebnym procederze skonfiskować majątek . Również ten przepisany na inne osoby w czasie trwania przestępstwa i przeznaczyć na ochronę środowiska.Pozostałym przymusowe prace na rzecz ratowania przygody. Osadzonych podatnicy będą utrzymywać.Człowiek to największy szkodnik na ziemi.

ciekawy 26.03.2025 13:03
Prezes musiał o tym wiedzieć I pewnie nie tylko on wszyscy wiemy kto tam pociąga sznurki) , ale pewnie jako ostatni zostanie pociągnięty do odpowiedzialności. Pewnie na początku polecą kozły ofiarne, które może nawet niewiele na ten temat wiedziały.

XYZ 26.03.2025 12:05
Przecież drogą koło strzelnicy w Radostowie do niby zakladu górniczego czyli kopalni gliny która dawno gliny nie wydobywa, po kilka razy dziennie jeżdżą takie same samochody z napisem odpady. Czy to jest przypadek?

? 26.03.2025 22:57
Miejscowy radny od strzelnicy niereaguje? Fundusz sołectwa dobrze pilnował.

Leszek 26.03.2025 09:55
Po pierwsze: od wiosny 2024 mamy nowego burmistrza. Po drugie: pytajcie Wydry bo ona tam rządzi z mężem!

? 26.03.2025 10:18
O ile mąż jest starszy?

Maja 26.03.2025 10:59
o dużo.....)

ZOlszyny 26.03.2025 16:02
starszy od tatusia, taka to trusia

Kw 25.03.2025 17:00
Prezes ZGiUK wyjaśniał nam wówczas, że to normalnE…

?????? 26.03.2025 07:23
Dlatego jako pierwszy powinien polecieć bo on zarządza spółką. Gdyby był dobry nadzór nad tym co się tam dzieje , to by te odpady tam nie wjechały a łatwo można rozróżnić bio odpady od zmielonych innych odpadów. Ale dlaczego prezes i kierownik byli ślepi i głusi na sygnały mieszkańców??

wow 25.03.2025 14:25
Ja jestem małej wiary i nie wierzę, ze ktoś beknie w spektakularny sposób. Odpowiedzialność rozpłynie się jak woda w KWISIE.

Ktoś 25.03.2025 14:21
Znamy przyczyny podnoszenia opłat za śmieci. Co robiła poprzednia wójt? Szeroko otwierać granice, ITD niech dalej biega busami. Tony odpadów jadą spokojnie do celu.

? ?? 25.03.2025 17:35
Ktoś chyba coś Ci się pomyliło który Wójt podniósł wysoko za śmieci

Edek 26.03.2025 20:10
Ktoś jak piszesz to chociaż prawdę który Wójt podniósł wysokie opłaty za śmieci żeby utrzymać elitę gmina

Xxx 25.03.2025 13:06
Jeżeli mieszkańcy Nawojowa byli podtruwani od dwóch lat,należy im się spora rekompensata za uszczerbek na zdrowiu. Należy zbadać okoliczne grunty czy Ziemia nadaje się do uprawy ?

Mieszkaniec 25.03.2025 15:55
Nie tylko Nawojowa bo w Radogoszczy też był smród niemiłosierny letnimi wieczorami.

Monika 25.03.2025 13:00
Czyli prezesZGiUK w Lubaniu nie jest kryształowy według jego wypowiedzi tam wszystko działało bez zarzutów. No cóż ,,nosił wilk razy kilka ,aż ponieśli i wilka,,

Maryjan 25.03.2025 20:51
I nadal jest prezesem i uśmiechnięty jak zawsze bo nie odpowie za ten proceder

józek 25.03.2025 12:33
a co z wysypiskiem w Olszynie? Chyba zamieciono pod dywan. Bo ciiiiisza w temacie

Precz z tuskiem 25.03.2025 12:21
Koalicja wróciła do rządów

Mieszkaniec Radostowa 25.03.2025 11:16
Z niecierpliwością czekam na efekty wizyty w Radostowie może wezmą się za to !!!

123 25.03.2025 18:45
A co tam się dzieje ??

Chore czasy 25.03.2025 10:35
To było do przewidzenia... Od 5 rano jeździły tam tiry i aż do wieczora. Ludzie mówili o tym od dawna...

Reklama
Reklama
Reklama
Kobiety Kobietom
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: fluderTreść komentarza: Ten większy też bezmózgowie kompletne i mieszka tam w pobliżu ....Data dodania komentarza: 19.04.2025, 13:38Źródło komentarza: Mistrzowie parkowania. Nie każdy bohater nosi pelerynę, niektórzy parkują na WrocławskiejAutor komentarza: Barba_papaTreść komentarza: No w imię jakich racji maskujecie numer rejestracyjny kretyna (czy może kretynki) która takim parkowaniem udowadnia czyli potwierdza diagnozę braku mózgowia w części zdrowego rozsądku?Data dodania komentarza: 19.04.2025, 13:36Źródło komentarza: Mistrzowie parkowania. Nie każdy bohater nosi pelerynę, niektórzy parkują na WrocławskiejAutor komentarza: MonikaTreść komentarza: Przy klatce Pl. Lompy 3 na chodniku jest klapa studzienki TP z dziura +-5 cm, dalej się wykrusza. Czy ktoś może zrobić z tym porządek, zanim ktoś nogę skręci. Żeby było śmieszniej, latarni tam nie ma, zero oświetlenia.Data dodania komentarza: 19.04.2025, 13:32Źródło komentarza: Lubań. Zakaz parkowania w centrum. Samochody będą odholowaneAutor komentarza: MieszkankaTreść komentarza: Faktycznie ten remont staje się uciążliwy, dobrze, że (chyba) nie ma tutaj ludzi z dużymi niepełnosprawnościami. Nie wyobrażam sobie sytuacji, gdyby ktoś miał wyjechać z bloku wózkiem inwalidzkim, chociaż matki z wózkami dziecięcymi też mają pewnie duży problem. Poczekamy, to się może doczekamy chodników i latarniData dodania komentarza: 19.04.2025, 13:28Źródło komentarza: Lubań. Zakaz parkowania w centrum. Samochody będą odholowane
ReklamaPowiat Lubań
Reklama