Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
wtorek, 26 listopada 2024 05:49
Reklama dotacje rpo
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Wyciąg narciarski na Kamiennej Górze

Lider lubańskiego SKOB Lesław Hardziej udowadnia, że nie brakuje mu energii i wciąż kipi pomysłami. Na redakcyjną skrzynkę pocztową otrzymaliśmy list otwarty do władz miasta z żądaniem reaktywacji wyciągu narciarskiego na Kamiennej Górze. Sprawdziliśmy - to nie jest niemożliwe, ale jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach.
Wyciąg narciarski na Kamiennej Górze

Przewodniczący Społecznego Komitetu Obrony Biednych (do niedawna, obrony bezrobotnych, zmieniające się realia na rynku pracy wymusiły na komitecie zmianę obiektu zainteresowań) postanowił zająć się tym razem tematem funkcjonującego w latach osiemdziesiątych, na południowo-wschodnim stoku Kamiennej Góry wyciągu narciarskiego.

„Wyciąg narciarski” dziś brzmi dumnie, w rzeczywistości było to coś na kształt orczyka dzięki czemu miejscowa młodzież miała gdzie zdobywać pierwsze szlify przed wyjazdem na narty do Szklarskiej Poręby czy Karpacza. Lesław Hardziej zachęcony mroźną i śnieżną zimą wystosował list otwarty do władz miasta żądając(!) przywrócenia wyciągu na Kamiennej Górze. Zresztą przeczytajcie sami. (pisownia oryginalna)

W XX wieku, lata 80, Lubańska Kamienna Góra tętniła życiem. Jak w piosence. Powróćmy jak za dawnych 80 lat w zaczarowanych bajek, na Lubański nie tylko narciarski szlak. Teraz to już wiemy to były tłuste lata Lubańskiej Kamiennej Góry. Kamping Muzyczny na amfiteatrze, to były uczty dla całej Polski. Przepiękny basen na Kamiennej Górze, jak było niebo - jak jest Sodoma i Gomora. Można było popływać i podziwiać panoramę Karkonoszy i Gór Izerskich. Były domki Campingowe i miejsca do Karawaningu. Był też na przepięknie położonym stoku z widokiem na panoramę gór, wyciąg narciarski. Przybywali do Lubania, narciarze nawet z Wrocławia,( wyciąg był zaznaczony na mapie), którzy kwaterowali w Lubańskim hotelu Łużyce.

Teraz Lubańska Kamienna Góra wygląda jak turystyczne cmentarzysko, lub pustynia. Jest bardzo przykro słyszeć pojękiwania Niemców odwiedzających Lubańską perełkę „alles kaput”. Czas pędzi do przodu, w Lubaniu jak widzimy, cofa się. Nie wszystkich stać na narciarską wyprawę w góry, to jest dyskryminacja biednych, radni tam brylują. Lubańskie stowarzyszenie Społeczny Komitet Ochrony Biednych SKOB, wnioskuje poprzez media i żąda, mamy ostatnio śnieżne zimy, zróbmy wyciąg narciarki i powitajmy Nowy 2018 Rok na Lubańskim stoku narciarskim, na Kamiennej Górze. Zróbmy coś pożytecznego dla mieszkańców Lubania, to nie są naprawdę wielki koszty.

Piszący ten wniosek Lesław Hardziej, na początku lat 80 XX wieku, obsługiwał tam Lubański wyciąg narciarski, mam nadzieję, że jeszcze tam trochę poszaleję. To były piękne dni, kiedy w Lubaniu slalomem jechałem ja i ty. Mam nadzieję, że jak w piosence, wyciąg powróci. Powróćmy jak za dawnych dobrych 80 Lubańskich lat, nie tylko w zaczarowanych bajek świat, na Lubański narciarski stok. Tym skromnym artykułem chcemy trochę zawstydzić lokalne władze, które jeżdżą na narty do kurortów, cudze chwalicie swego nie znacie. Jeżeli miasto nie ma środków, SKOB przeprowadzi zbiórkę. Lesław Hardziej SKOB Lubań. 

Sam pomysł małego stoku narciarskiego na zboczach Kamiennej Góry brzmi ciekawie. Oprócz sporej dawki endorfin dawałoby to możliwość nauki jazdy na białym puchu bez konieczności ruszania się z miasta. Niestety jak to zwykle bywa diabeł tkwi w szczegółach. Na przestrzeni lat działalność tego typu obiektów została uregulowana odpowiednimi przepisami. Dodatkowo stok narciarski trzeba gdzieś umiejscowić, a wspomniana górka nie jest już tą z lat 80-tych. W międzyczasie powstała tam ulica Moniuszki i część terenu zajmują budynki mieszkalne. Pomijam tu zupełnie kwestię własności działki, przyjmijmy, że to nie będzie problem.

Przyjżyjmy się sprawie. By móc uruchomić stok narciarski konieczne jest wykupienie OC i zatrudnienie na nim wykwalifikowanego ratownika narciarskiego. Niestety to nie koniec. Na drodze stoją formalności związane ze zgodami i kontrolami.

Kiedy trasa narciarska już powstanie odebrać ją musi transportowy dozór techniczny. Potem w trakcie sezonu dokonuje on kilku płatnych przeglądów wyciągów, każda z wizyt wiąże się z opłatami rzędu nawet kilku tysięcy złotych. To nie wszystko!

Stok musi przejść kontrolę straży pożarnej, inspekcji pracy oraz służb ratownictwa, TOPR–u lub GOPR–u. Te ostatnie sprawdzają, czy jest on bezpieczny dla amatorów białego szaleństwa. Tyle formalności.

Po ich przejściu przydałoby się zastanowić nad infrastrukturą. Stok wymaga wyciągu i trzeba go utrzymywać. Konieczny wydaje się więc zakup i podłączenie urządzeń, które zapewnią jakiś komfort. Armatka śnieżna i coś co wyrówna stok. Urządzenia te przyczynią się do tego, że wybierzemy akurat tą górkę a nie jedną z podobnych w Świeradowie-Zdroju, (który nie jest w końcu aż tak daleko). Po spełnieniu tych wszystkich warunków pozostaje już tylko jeździć do upadłego.

Teoretycznie wydaje się to możliwe, praktycznie...? Nie sądzę. Według specjalistów przygotowanie stoku narciarskiego to inwestycja, która zwraca się po 7 latach przy założeniu, że stok czynny będzie przez 100 dni w roku.

Z listu Lesława Hardzieja wyjątkowo trafny wydaje się jedynie cytat z piosenki Toli Mankiewiczówny Powróćmy jak za dawnych lat w zaczarowany bajek świat. I w życiu może zdarzyć się cudowna baśń...


Wyciąg narciarski na Kamiennej Górze

Wyciąg narciarski na Kamiennej Górze

Wyciąg narciarski na Kamiennej Górze

Wyciąg narciarski na Kamiennej Górze

Wyciąg narciarski na Kamiennej Górze

Wyciąg narciarski na Kamiennej Górze

Wyciąg narciarski na Kamiennej Górze

Wyciąg narciarski na Kamiennej Górze


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Herakliusz 28.01.2017 09:43
Pomysł bardzo dobry, a władze miasta niech nie czają się na sponsora albo inwestora z zewnątrz tylko zadbają o wsparcie unijne i wezmą się do dzieła. Taki ośrodek może i powinien być pod pieczą czyli nadzorem MOSiR-u. Jedyne co Zarząd może jeszcze w tym naszym grajdole zrobić wykorzystując warunki naturalne - oczywiście przy tym zaplecze rekreacyjne na Kamiennej Górze powstanie staraniem prywatnych inwestorów. Zorganizować sezonowy punkt gastronomiczny w ramach już prowadzonej działalności nie stanowi wielkiego problemu.

Robinson_84 25.01.2017 22:12
Może niech pan Lesław na jabłkach pojeździ, ale nie na stoku tylko po Aleji Kombatantów - ktoś by mu wysypał worek jabłek, a on by się na nich położył i zjechał najlepiej prosto pod Aldi, gdzie zaserwowałby sobie swoją ulubioną zupkę chmielową z wkładką.

Herakliusz 25.01.2017 16:01
Jak widać na załączonym obrazku pan LH nie ma nart - zatem przyjęta pozycja wskazuje że albo dopadła go sraczka albo parcie na pęcherz.

ddd 25.01.2017 15:43
Jak ma taki mądry pomysł niech wyciągnie pieniądze z kieszeni i zapłaci za inwestycje.

Lekx 25.01.2017 12:52
Po co tu wyciąg aby się niszczył przez cały rok????? Przecież w Polsce i tym bardziej w Lubaniu praktycznie nie ma śniegu w tym roku jakiś cud się wydarzył bo zima jest jak 20 lat temu,ale za rok bym już nie liczył na tak dobre opady jak w tym roku. Zazwyczaj jest mróz i deszcze z chlapą i na tym się kończy zima.

Alek Kia 25.01.2017 08:56
Piekna incjatywa godna popierania...

ja 25.01.2017 00:04
W naszym lubaniu nic nie jest potrzebne nawet burmistrz

Zbyszek 24.01.2017 22:56
Niewielu krytyków Pana Leszka ma jakiekolwiek osiągnięcia w działalności na rzecz innych. Pamiętam ten wyciąg, sam nauczyłem sie jazdy na nartach na ,,wioskowej" górce, a umiejętnościami jazdy przebijałem absolwentów szkółek narciarskich. Popieram tę inicjatywę, można stawiać siłownie w krzakach, może by połączyć siły i wspólnie doprowadzić do odrodzenia lubańskiego stoku, w najbardziej uproszczonej postaci, ku uciesze dzieci i młodzieży. Lubań się cofa, perełka miasta, Kamienna Góra, basen, amfiteatr zarastają chaszczami!!!, a Pan Leszek pomaga biednym i niezaradnym. Ostatnio dziesiątki ton jabłek, za darmo!, dla wszystkich. To On ma tu najwięcej do powiedzenia. Górale potrafią się dogadać, a my?.......

pol 24.01.2017 21:45
To miasto upada i to coraz głębiej widać ten proces. Giną zakłady pracy , instytucje , atrakcje turystyczne z czego słynęło to miasto , tylko biznes śmieciowy rośnie w siłę i potęgę. Mieszkańcy opuszczają mieszkania i nieruchomości w centrum. W tym tempie to pozostaną wybory do rady sołeckiej i na sołtysa.

Blee 25.01.2017 10:01
Ty baranie upadasz i giniesz. Akurat co do zakładów pracy to ich nie brakuje, brakuje rąk do pracy. Są zarobki lepsze i gorsze ewentualne jak ktoś szuka przygód to jest największy w regionie zakład - kur**i dołek gdzie praciwnicy romansują ze sobą rozbijają związki małżeństwa ale praca jest:)

pol 27.01.2017 11:00
Z wykonaną pracę powinna być godna płaca . Jeśli ktoś zamienia zakład w obóz pracy nie motywując pracowników zarobkami to ma trudności w załogą. Tylko godne wynagrodzenie gwarantuje motywację do pracy . Proszę zauważyć jak w sąsiednich miastach organizuje się spędzanie czasu wolnego w dni wolne i popołudnia dla dzieci i dorosłych. W tym mieście niema ani lodowiska ani porządnego basenu dla rodzin. Tak jest normalnie w Osiecznicy ,w Łagowie czy w Bolesławcu . Jestem pewien że chętni by się znaleźli na ten wyciąg z miasta jak i z poza niego za normalne pieniądze . Co może zaoferować obywatelom tego miasta burmistrz w lato czy w zimę.

Jfd 24.01.2017 21:31
A poważnie to wystarczy pomysł dobry projekt i poszukanie środków UE i można różne fajne inwestycje wykonać. Ale lepiej przeznaczać środki na utrzymanie SM itp niepotrzebnych etatów niż odkładać na wkład własny w projekty. Fajnie że burmistrz tylko przed wyborami jest aktywny fizycznie lubi sport ale jakoś na lokalnych imprezach czy rajdach rowerowych których był patronem jego nie widziałem aby aktywnie uczestniczył razem z innymi uczestnikami w przeciwieństwie do wice starosty , więc wszelkie inwestycje sportowe są niepotrzebne dla niego.

Jfd 24.01.2017 21:24
Jak się nie da. Da się utrzymać inwestycje w postaci straży miejskiej więc czego Lubaniowi jeszcze brakuje?

krystian 24.01.2017 20:04
Lubańskie władze mają w nosie takie atrakcje lepiej sprzedać kamienną niż dać biednym zabawę

narciarz 24.01.2017 19:31
A Leszek znowu się napił i ma problem z utrzymaniem równowagi.

Bronx 24.01.2017 18:48
Wyciąg jak wyciąg (marzenie) ale jakby w kierunku na Przylasek zrobić tory pod biegówki - byłyby tłumy! 100 razy lepsze to niż jakieś baseny czy kolejne siłownie pod chmurką!

komitet obrony biednych umysło 24.01.2017 17:42
on nie jest poważny niech sobie w domu zrobi wyciąg.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
manukultura
Jarmark Radogoszcz
Andrzejki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: pppTreść komentarza: sĄD MA WYMIERZYĆ SOLIDNĄ KARĘ ZA TAKI CZYN .Nie ma tu żadnych okoliczności łagodzących , chyba żę , prezes zdecyduje inaczej jak w podobnych przypadkach .Data dodania komentarza: 25.11.2024, 18:32Źródło komentarza: Lubań. Próbował przejechać policjantówAutor komentarza: LTSTreść komentarza: 120 rocznie . Czyli 60 na Łebie I 5000 zł na miesiąc. Opłaca sięData dodania komentarza: 25.11.2024, 18:28Źródło komentarza: Świeradów-Zdrój powoła Straż MiejskąAutor komentarza: AbderaTreść komentarza: Gdzie nie pójdzie jest wybitna! To się nazywa cudowne dziecko politytki...!!!Data dodania komentarza: 25.11.2024, 18:21Źródło komentarza: Anna Żabska nowym wojewodą dolnośląskimAutor komentarza: xyzTreść komentarza: Czy redakcja potrafi czytelnikom objaśnić, jak dotychczasowe doświadczenie zawodowe nowej wojewody ma się do zadań, jakie w swoim zakresie obowiązków ma wojewoda? jak wpłynie znajomość branży turystycznej na efektywność działań popowodziowych na terenie dolnego Śląska? Pytam nie bez kozery, bo po wygranej w wyborach SLD, prezesem pks w Lubaniu został 'spadochroniarz" z Wrocławia z branży budowlanej, który notorycznie cytując Miltona, do końca swoich dni prezesownia w PKS w Lubaniu nie potrafił ogarnąć czasu pracy kierowcy. Konkretnie - bycie członkiem partii nie oznacza posiadania kompetencji zawodowych.Data dodania komentarza: 25.11.2024, 17:53Źródło komentarza: Anna Żabska nowym wojewodą dolnośląskim
ReklamaPowiat Lubań
Reklama