Naszym zdaniem w procesie uchwalania planu oraz podczas konsultacji społecznych, które odbyły się w dniach 24 sierpnia – 13 września 2016 r. doszło do pewnych nieprawidłowości. Piszemy o tym również na FB, choć nie o wszystkich przypadkach.
Decyzja KPN jest uzasadniona dbaniem o dobro zwierząt, głównie cietrzewi i rysi, dla których wg. KPN obecność psów jest niepokojąca. Dyrekcja KPN nie potrafiła jednak podać odpowiednich badań potwierdzających to założenie. Wg. naszej wiedzy, argumenty te nie mają żadnego uzasadnienia, o czym niebawem także napiszemy na naszym profilu facebookowym.
Nie zgadzając się z taką decyzją, zorganizowaliśmy się i stworzyliśmy profil na Facebooku nagłaśniający sprawę oraz zachęcający do pisania w tej sprawie petycji do Dyrektora KPN. Przygotowujemy również petycję on-line.
Możecie nas znaleźć na FB pod linkiem: NIE DLA ZAKAZÓW wędrówek z psem po Karkonoskim Parku Narodowym
Udało nam się również zainteresować sprawą wrocławski oddział Gazety Wyborczej.
W załączeniu przesyłamy projekt planu ochrony i polecamy jego przeczytanie poczynając od strony 142, gdzie są wymienione wszystkie szlaki wraz z ich dostępnością lub nie dla różnej formy turystyki oraz uwagi, które wysłaliśmy wraz z petycją do KPN, jakkolwiek naszym głównym celem jest zablokowanie podpisania przez Ministra Środowiska rozporządzenia wprowadzającego plan w życie, a przesłane uwagi to kompromisowe minimum, które chcielibyśmy osiągnąć.
Zależy nam, aby lokalne media zapoznały się ze sprawą, ponieważ zamykanie większości parku dla właścicieli psów, w sposób istotny odbije się na polskiej turystyce, a na urlopy będziemy zmuszeni jeździć za granicę. Na tą chwilę takie deklaracje od właścicieli psów słyszymy na okrągło. Nasze działania zostały poparte przez liczne organizacje (np. Projekt Kowary), "psiolubne" blogi i społeczności (np. Aktywni z psem), schronisko górskie Samotnia (czekamy na odpowiedzi od pozostałych schronisk). Kontaktowaliśmy się również z władzami Szklarskiej Poręby, Karpacza, Jeleniej Góry i Kowar, ze wszystkimi studenckimi kołami przewodników górskich (SKPT Gdańsk, SKPB Warszawa, SKPB Łódź, SKPG Kraków, SKPB Lublin, SKPB Rzeszów, SKPB Katowice, SKPG "Harnasie" w Gliwicach, AKPG Bielsko-Biała i czekamy na Ich odpowiedzi (Kraków i Rzeszów nie wyraziły zainteresowania).
Jeżeli uznacie, że chcecie zgłębić ten temat i podjąć współpracę piszcie do nas na adres e-mail:[email protected]
załączniki :
Z wyrazami szacunku
Marta Zagaja-Michalkiewicz
Anna Zwydak
Mariola Kanecka
Dominik Langner
Napisz komentarz
Komentarze