Lepsza infrastruktura
W 2017 roku, podobnie jak w 2016, na drogach w powiecie lubańskim sporo będzie się działo. W planach są m. in. modernizacja drogi z Leśnej do Pobiednej, przejścia dla pieszych, sygnalizacje i chodniki. Tylko w 2016 roku niemal 3 miliony 200 tysięcy złotych powiat wydatkował na inwestycje drogowe, z czego kwota przekraczająca 2 miliony 800 tysięcy złotych pochodziła ze środków zewnętrznych. Za te pieniądze wyremontowano blisko 7 kilometrów dróg w powiecie lubańskim.
Duże inwestycje drogowe
Na drogach ciągle trwają duże remonty i przebudowy realizowane przez powiat lubański. Samorząd konsekwentnie realizuje inwestycje infrastrukturalne. Priorytet tegorocznego budżetu to troska o poprawę infrastruktury drogowej oraz polepszenie bezpieczeństwa życia mieszkańców.
Zakończona została przebudowa drogi powiatowej w Rudzicy. Zakres prac obejmował odcinek o długości 4,3 kilometra. Koszt całej inwestycji to kwota przekraczająca 1 milion 545 tysięcy złotych.
Z pomocą marszałka
Na mocy porozumienia z samorządem województwa w sprawie remontu dróg zmodernizowano 2 odcinki dróg wojewódzkich na terenie powiatu. Drogi te wymagały pilnego remontu. Kwota ponad pół miliona złotych przeznaczona została na modernizację dwóch odcinków dróg o łącznej długości blisko 2 kilometrów. W ramach tych środków wyremontowany został odcinek łączący Lubań z Zarębą. Ponadto zmodernizowano kilometrowy odcinek drogi wyjazdowej z Lubania w kierunku Leśnej (od przejazdu kolejowego do granicy miejscowości Kościelnik). W trakcie przebudowy jest również odcinek drogi 357, łączącej Lubań z Nowogrodźcem - odcinek drogi w miejscowości Nawojów. Inwestycje te realizowane są dzięki wsparciu Cezarego Przybylskiego, Marszałka Województwa Dolnośląskiego. Wartość tych trzech inwestycji to milion złotych.
Niebawem rozstrzygnięte zostanie postępowanie przetargowe na sygnalizację świetlną na skrzyżowaniu ulic Podwale, Ratuszowej i Zgorzeleckiej w formule ,,Zaprojektuj i Zbuduj” z realizacją zadnia na przyszły rok.
Budujemy mosty
Zakończono odbudowę pięciu mostów, które zmodernizowane zostały w Jałowcu oraz Grabiszycach. Pieniądze na realizację tego zadania pozyskano z budżetu państwa. Zakres robót uwzględnia remont konstrukcji wraz z wymianą nawierzchni oraz barier mostowych.
- Środki na realizację tego zadania, podobnie jak w przypadku dwóch zmodernizowanych mostów w Jałowcu pozyskano z budżetu państwa. Zadania w całości realizowane są z dotacji – podkreśla starosta lubański Walery Czarnecki. Koszt tych inwestycji przekracza 600 tysięcy złotych.
Trzy duże inwestycje
W ciągu dwóch najbliższych lat zmodernizowane zostaną drogi w Leśnej, Świeradowie-Zdroju oraz Platerówce. Wszystko to za sprawą projektu, którego głównym założeniem jest ułatwienie komunikacji pomiędzy Polską, a Czechami.
Projekt modernizacji dróg wojewódzkich ma zostać zrealizowany dzięki środkom zewnętrznym pozyskanym w ramach Europejskiej Współpracy Transgranicznej, realizowanym w partnerskie z krajem libereckim.
- Już wiemy, że jeżeli wszystko zakończy się pomyślnie, zmodernizowane zostaną m.in. drogi z Platerówki przez Leśną do Świecia i dalej w kierunku Gryfowa Śląskiego oraz z Krobicy do Czerniawy. Przewidywana wartość projektu wyniesie ok. 10 mln euro. Długość dróg przewidzianych do modernizacji w ramach projektu to blisko 42 km – wylicza starosta Czarnecki.
Inne ważne zadania
W tym roku sporo zmian czeka nas także na mostach i mniejszych ulicach. Odbudowana zostanie ulica Wrocławska, stanowiąca wyjazd z Lubania w kierunku Nowogrodźca. - Otrzymaliśmy informację, że w 2017 roku plany tej inwestycji otrzymają finansowanie z budżetu województwa dolnośląskiego. Jest to dla nas bardzo dobra wiadomość. Modernizacja tej ulicy realizowana będzie także przy współudziale środków finansowych z budżetu Miasta Lubania oraz Powiatu Lubańskiego – podkreśla Walery Czarnecki. W ramach prac na tym odcinku odnowione zostaną chodniki po obu stronach oraz jezdnia wraz z odwodnieniem w ciągu drogi.
Dzięki staraniom starosty Walerego Czarneckiego, zmodernizowany zostanie ponad 3 kilometrowy odcinek drogi powiatowej prowadzącej z Siekierczyna do Nowej Karczmy. Wartość inwestycji to kilka milionów złotych, z czego ponad połowę pokryje dotacja.
Udogodnienia dla klientów urzędu
Czekasz na prawo jazdy lub dowód rejestracyjny? Teraz sms oraz mail podpowie, czy dokument jest gotowy do odbioru. Jeszcze w tym roku dla klientów Wydziału Komunikacji i Drogownictwa Lubańskiego Starostwa zostanie uruchomiona nowa elektroniczna usługa: System Wysyłania Powiadomień.
- Usługa polega na informowaniu pocztą elektroniczną lub SMS-em osoby uprawnionej do odbioru w urzędzie wydanego prawa jazdy lub dowodu rejestracyjnego pojazdu - mówi Walery Czarnecki.
Ponadto w dwóch wydziałach Starostwa Powiatowego w Lubaniu - komunikacji i geodezji - zainstalowano terminale płatnicze. Dzięki temu rozwiązaniu na miejscu można zapłacić kartą za rejestrację pojazdów, wydanie prawa jazdy czy korzystanie z zasobu geodezyjnego.
Opłaty związane z wydaniem praw jazdy oraz rejestracją pojazdów można regulować za pomocą kart płatniczych bezpośrednio u pracownika, który będzie nas obsługiwał.
Terminale płatnicze ułatwią załatwienie urzędowych spraw. - To ukłon w stronę mieszkańców naszego powiatu, którzy mogą zapłacić kartą na miejscu, od ręki, bez konieczności chodzenia po bankach - dodaje starosta Walery Czarnecki.
Napisz komentarz
Komentarze