Głównym tematem praktyki była obserwacja produkcji systemu telekomunikacyjnego, części komputera pokładowego i anteny łączności szerokopasmowej 10 Mbit/sek dla 45 kg minisatelity ESEO jaki wykonywany jest na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej. (Ma on trzy systemy telekomunikacyjne: włoski, brytyjski i polski. Jego wyniesienie w kosmos planowane jest pomiędzy połową 2017 a końcem 2018.)
Uczniowie mieli również okazję popracować samodzielnie, zajmowali się min. naprawą anteny, pracowali nad układem zasilającym radaru i poszerzali swoją wiedzę z przedmiotów zawodowych. Kacper (elektryk) z zakresu programowania, a Przemek (mechanik) poznawał nowy program komputerowy do projektowania w 3D. Okazało się, że przy produkcji satelity taka umiejętność jest bardzo potrzebna.
Mogli też zobaczyć jak wygląda antena zamontowana na ISS, a także komorę bezodbiciową, która na pierwszy rzut oka wygląda jak sala tortur, a tak naprawdę służy do testowania urządzeń. Spotkali także członków Europejskiej Agencji Kosmicznej, którzy właśnie odwiedzili Politechnikę Wrocławską. Poza zdobywaniem wiedzy uczniowie nabyli również doświadczenia, które przyda im się już za rok gdy zostaną studentami . Dowiedzieli się jak mieszka się w akademiku, poznali pracowników naukowych oraz niektóre budynki Politechniki i miasto.
Napisz komentarz
Komentarze