Kontrola zostanie przywrócona na granicach wewnętrznych Unii Europejskiej, tj. z Czechami, Niemcami, Litwą, Słowacją oraz w portach morskich i lotniczych, stanowiących granicę wewnętrzną strefy Schengen. W zasięgu terytorialnym Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej wskazanych zostało 95 przejść drogowych, kolejowych i rzeczne, w których można będzie przekraczać granicę państwową, a także 3 lotniska (Wrocław – Strachowice, Poznań – Ławica i Zielona Góra – Babimost). W województwie dolnośląskim granicę można przekroczyć łącznie w 75 przejściach granicznych, a w lubuskim – w 22 przejściach.
Tymczasowa kontrola graniczna na granicach wewnętrznych opierać się będzie na mobilnych patrolach SG. Funkcjonariusze korzystać będą ze specjalistycznych pojazdów, tzw. schengenbusów, które są wyposażone w przenośne urządzenia z dostępem do baz danych, urządzenia do weryfikacji autentyczności dokumentów, urządzenia do identyfikacji narkotyków oraz urządzenia do kontroli radiometrycznej. Kontrole na granicy wewnętrznej prowadzone będą selektywnie, wobec wytypowanych osób i w wybranych miejscach. Zakres prowadzenia kontroli będzie dostosowany do stopnia zagrożenia porządku publicznego lub bezpieczeństwa państwa.
Podczas przekraczania granicy obywatele Polski powinni posiadać przy sobie dokumenty potwierdzające tożsamość i obywatelstwo, a więc dowód osobisty lub paszport. Wjeżdżający do Polski obywatele krajów należących do strefy Schengen będą musieli mieć przy sobie dokumenty potwierdzające tożsamość i obywatelstwo, a obywatele państw trzecich dokumenty uprawniające do przekraczania granicy (paszport) oraz potwierdzające prawo pobytu w Polsce, np. wizy. Osoby, które podczas kontroli zostaną zidentyfikowane jako stanowiące zagrożenie dla bezpieczeństwa lub porządku publicznego, nie zostaną wpuszczone do Polski i otrzymają decyzje o odmowie wjazdu.
Napisz komentarz
Komentarze