W dniach 25 – 28 marca lubańscy strażacy interweniowali 13 razy, z czego aż 9 wyjazdów dotyczyło podpaleń. Największe siły PSP z Lubaniu zaangażowało do gaszenia podpalonego stogu słomy na Harcerskiej Górze w pobliżu Lubania. Tam na miejsce udały się aż cztery wozy z 20 ratownikami. Pozostałe 8 wyjazdów dotyczyło podpaleń traw i zarośli.
Tylko w czasie świąt wielkanocnych aż trzy razy podpalane były trawy w Świeradowie -Zdroju w pobliżu ul. Sanatoryjnej. Szczęście, że weekend poza podpaleniami traw przebiegał spokojnie bowiem do samego tylko Świeradowa - Zdroju, gdzie pożary były największe wysyłano po trzy wozy strażackie z 15 ratownikami. (Pozostałe cztery interwencje dotyczyły dwóch pożarów sadzy w kominie, jednego wypadku samochodowego i usunięcia plamy oleju).
Przełom zimy i wiosny to okres, w którym zawsze gwałtownie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Ma to związek z wypalaniem suchych traw i pozostałości roślinnych. Pamiętajmy, że pożary traw są niebezpieczne dla życia i zdrowia ludzi, zwierząt oraz środowiska naturalnego. Zagrażają lasom, domom mieszkalnym i zabudowaniom gospodarczym, bezpowrotnie niszczą faunę i florę. Stwarzają też niebezpieczeństwo dla podróżujących, gdyż dym znacznie ogranicza widoczność, co może doprowadzić do groźnych wypadków i kolizji.
Angażują również wiele zastępów ratowniczych, których pomoc może być potrzebna w tym samym czasie w innym miejscu, gdzie naprawdę zagrożone jest życie i zdrowie ludzi.
Wypalanie traw, łąk i nieużytków rolnych jest zabronione. Grozi za to kara grzywny w wysokości 5 tys. zł, a nawet kara 10 lat pozbawienia wolności. Za wywołanie pożaru traw grożą poważne konsekwencje prawne, może też to skutkować utratą dopłat bezpośrednich z Unii Europejskiej.
Płonące trawy w okolicy Harcerskiej Góry - Film nadesłany przez czytelniczkę eLuban.pl
Napisz komentarz
Komentarze