Jazda po alkoholu
Od teraz jeszcze surowiej będzie karane prowadzenie pojazdów „po kielichu”. Za pierwszy taki wybryk grozić będzie nie mniej niż 5 tysięcy złotych grzywny. Recydywiści zapłacą dwa razy tyle.
W autach osób skazanych za jazdę po pijanemu, gdy będą się starać o przywrócenie prawa jazdy, przepisy wprowadzają obowiązek montażu blokad alkoholowych. Urządzenie zdefiniowano w przepisach jako uniemożliwiające uruchomienie silnika pojazdu silnikowego i pojazdu szynowego w przypadku, gdy zawartość alkoholu w wydychanym przez kierującego powietrzu wynosi co najmniej 0,1 mg alkoholu w 1 dm sześc.
Oczywiście przy okazji wydłużono okres na jaki pijanym kierowcom będzie można zakazać prowadzenie pojazdów - z 10 do 15 lat, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten będzie orzekany określono na poziomie 3 lat.
Pijani kierowcy przestaną być też anonimowi. Sądy będą mogły podawać wyroki w sprawach pijanych kierowców do publicznej wiadomości, poprzez ogłoszenie w Biuletynach Informacji Publicznej sądów.
Jazda bez uprawnień
Póki co jazda bez uprawnień stanowiła jedynie wykroczenie, a za prowadzenie samochodu bez posiadania prawka groziła jedynie grzywna. Teraz możliwe będzie także orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów, o czym ostatecznie zdecyduje sąd.
Jedziesz za szybko? Stracisz prawo jazdy
W myśl nowych przepisów, gdy w obszarze zabudowanym przekroczymy dopuszczalną prędkość o 50 km/h będziemy mogli stracić prawo jazdy. Taka sama kara grozić będzie za przewożenie nadmiernej liczby osób. Za pierwszym razem dokument zabierany będzie na 3 miesiące. Tutaj recydywa grozić będzie wydłużeniem tego czasu lub cofnięciem uprawnień do kierowania pojazdami.
Młodzi kierowcy – miejcie się na baczności
Zmiany w przepisach dotkną także tych, którzy prawo jazdy mają od niedawna. Ci, którzy prawko mają od niecałych dwóch lat będą mogli stracić uprawnienia, jeśli w tym czasie wsiądą za kółko po alkoholu albo spowodują wypadek. Dokumenty stracą także, jeśli dopuszczą się trzech wykroczeń polegających na spowodowaniu zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym lub gdy przekroczą dopuszczalną prędkość o 30 km/h. Rozwiązanie to będzie obowiązywało do dnia 3 stycznia 2016 r.
Napisz komentarz
Komentarze