Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
sobota, 23 listopada 2024 17:52
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Co robić na majówkę?

Weekend majowy to czas krótkiego wypoczynku. Często wtedy planujemy wyjazdy, na przykład kilkudniowe eskapady w jakiś miły i przyjazny zakątek. Jak co roku trochę lubanian wyjedzie, a zamiast nich pojawią się przyjezdni. Lubań i jego okolice to bardzo dobra baza wypadowa do aktywnego i kulturalnego wypoczynku. By łatwiej było go zaplanować, zebraliśmy dla Państwa informacje, co będzie działo się w bliższej i dalszej okolicy. 
Co robić na majówkę?

Dobry pomysł to rozpoczęcie weekendu od wejścia na Wieżę Bracką i zwiedzenia Lubania i okolic. 

W LUBANIU

1 maja rozpoczynamy sezon na Wieży Brackiej, najciekawszym punkcie widokowym w okolicy. Z wierzchołka tego 45-metrowego obiektu rozpościera się szeroka panorama, sięgająca aż do Gór Izerskich. Co roku wieżę odwiedza ponad tysiąc osób, na liście gości są wpisy turystów z całego świata. Wejście na Wieżę jest bezpłatne. Poniżej szczegółowe informacje, a tu krótki film przedstawiający fakty historyczne i obyczajowe na temat tego zabytku.


ZWIEDZANIE WIEŻY BRACKIEJ
weekend majowy:
1, 2 ,3 maja – godz. 10.00-14.00
Wstęp bezpłatny!
Miejsce: Wieża Bracka ul. Bracka 12 w Lubaniu (wejście od parku)
kontakt:
Łużyckie Centrum Rozwoju
tel.: 75 64 56 603
[email protected]

 

Po zdobyciu Wieży zapraszamy również do podziemnego schronu przeciwlotniczego z okresu II wojny światowej.
Czas zwiedzania: 30 min.

Schron zwiedzić możemy:

  • w każdą środę o godz. 14:00, 15:00, 16:00
  • w każdą sobotę i niedzielę o godz. 13:00, 14:00, 15:00.

Grupy zorganizowane 5-15 osób zwiedzanie po wcześniejszym ustaleniu terminu. Kontakt tel. 696 184 306.
Wstęp płatny:
bilet wstępu 5,00 zł
bilet ulgowy 2,00 zł

Wychodząc ze schronu warto przespacerować się widzianymi z Wieży uliczkami miasta. Zapraszamy do podziwiania lubańskich zabytków (są opatrzone tablicami informacyjnymi). Obowiązkowe punkty spaceru to także Muzeum Regionalne w renesansowym ratuszu, park na Kamiennej Górze.

 

 

 

MUZEUM REGIONALNE

Wystawa „Lubań na Via Regia”
Wystawa „Lubańskie ofiary zakładzinowe”
Wystawa „ Zwierzyna i myśliwi w twórczości J.E.Ridingera”
Wystawa „Minerały i skały zachodniej części Śląska”

Ogromną zaletą Lubania jest to, że stąd wszędzie jest blisko, w zasięgu ręki są prawdziwe perełki Dolnego Śląska. Poniżej prezentujemy Państwu przegląd majowych atrakcji organizowanych w regionie.

OFERTA  Z REGIONU:

Czocha

30 kwietnia, 1 maja  - Rajd Arado - World of Tanks. Alarm na zamku. 30 kwietnia br. grupę rekonstruktorów przywita Zamek Czocha a następnie kolejne miasta: Karpacz, Szklarska Poręba, Kamienna Góra i Jelenia Góra. Więcej informacji tutaj.  

Grodziec

1–3.05.2015 r. – Majówka na Zamku Grodziec - spotkanie z rycerzami i folklorem. Więcej informacji tutaj.  

Henryków 

3 maj - godz. 15:00 - obchody Święta Konstytucji 3 Maja - Wystąpią dzieci i młodzież sekcji wokalnej i tanecznej działającej przy GOKIS oraz Klub Seniora Radostowianie. O godz.18:00 na scenie wystąpi zespół disco polo- BOBI, twórca hitów tj. "Najpiękniejsze oczy", "Noce gorące" i wielu innych. Wieczorną zabawę taneczną poprowadzi zespół A-MATI. Więcej informacji tutaj

Jelenia Góra

XXIV Festiwal Muzyki Wiedeńskiej - Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze, Zdrojowy Teatr Animacji, 1-3 maja, godz. 19:00, bilet 20,00 zł. Więcej informacji tutaj

Jaworzyna Śląska

1-3 maja Festiwal Lokomotyw Spalinowych DIESEL FEST, przejazdy, pokazy, prezentacje lokomotyw spalinowych w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku. Więcej informacji tutaj.  

Olszyna

1 maja - IX Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych im. Jerzego Szmajdzińskiego w Olszynie. Podczas festiwalu wystąpią m.in: Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego (Garnizon Warszawa) i Orkiestra Reprezentacyjna Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Więcej informacji tutaj.  

Świeradów Zdrój 

2 maja- godz. 9:00 - 19:00 -  Wielka Izerska Majówka- Wśród atrakcji wirtualne planetarium, przejażdżki psimi zaprzęgami, dmuchana ścianka wspinaczkowa, kulkowy plac zabaw dla dzieci, tor tubingowy, animatorzy. Więcej informacji tutaj

Wałbrzych - Zamek Książ

30 kwietnia - 03 maja - XXVII Festiwal Kwiatów i Sztuki, wśród atrakcji zabytkowe bryczki konne, ogromny modela Zamku Książ, zachwycające aranżacje florystyczne przez mistrzów, Narodowa Wystawa Bonsai, warsztaty kwiatowe, warsztaty dla dzieci "Strażnicy przyrody", strefa atrakcji - oprócz wróżek, postaci z bajek i zamkowego kowala, do zamku przyjadą również urocze zwierzątka z Zoofarmy, inscenizacje historyczne i prezentacja wojennych wozów, "Kwiatach na rabatach" czyli jak stworzyć bujnie kwitnący ogród lub też o "Eko ogrodzie przyjaznym zwierzętom". Więcej informacji tutaj.   


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

e3sds 23.04.2015 19:08
Spoko film..... Ale pod koniec filmu padają słowa, że cieszy fakt, że będzie gruntowna renowacja całego założenia czyli będzie konkretna inwestycja w parku na kamiennej ?

Ernest M 22.04.2015 18:50
Kiedyś za bezbożnej Rzeczypospolitej zwanej PRL-em majówki były niezwykle atrakcyjne a i Opatrzność - o dziwo - dbała aby klasa robotnicza miała odpowiednią pogodę.Od czasów reformacji, kiedy lud zaczął częściej zawodzić "Boże co Polskę..." jak piorun strzelił - pogoda majówkowa jest tylko wtedy kiedy Bóg się pomyli... albo prześpi. Nawet patron robotników (których coraz mniej) św. Józef nie angażuje się w te nabożne obchody. Może czas wrócić - chociażby na próbę - do pochodów przed trybuną z elytą, proletariackich i narodowych szturmówek, kolorowych baloników, cukrowej waty i wody sodowej z wózka.Szkoda że tych czasów nie pamiętam.

Robinson_84 22.04.2015 22:15
Obowiązkowe spędy i przymusowe szczerzenie się na pochodach do partyjniaków, długie kolejki z kartkami w ręku do mięsnego, w którym i tak klientów witały tylko puste haki i ogólny niedobór wszystkiego skłania tylko do jednej refleksji - dziękuj Bogu że tych czasów nie pamiętasz. Cztery lata temu był grad na pierwszego maja, a to tylko potwierdza że warunki dyktuje lód, a nie lud.

Ernest M 23.04.2015 09:46
Gołe haki powiadasz - a czy w tamtych czasach ktoś z głodu umarł? Czy zimą zamarzali bezdomni? Czy w ogóle było takie zjawisko jak bezdomność i bezrobocie? Czy rodzice mieli problemy ze żłobkiem lub przedszkolem? A wczasy pracownicze lub kolonie? Czy absolwenci szkól (studiów) mieli problem z pracą? Czy był problem dostać się do szpitala - lekarza w tym dentysty? Czy szamani zwani księżmi brali za chrzty, śluby i pochówki 500-1000 zł?

Robinson_84 26.04.2015 21:16
Jakbym słyszał swojego ojca - "Za komuny tego nie było" :-) Rozumiem że wiedzę o tamtych czasach czerpiesz z Dziennika Telewizyjnego, którego powtórki można obejrzeć na TVP Historia? A mówi ci coś słowo cenzura? No w Dzienniku rzeczywiście nikt nie pisnął słówka o bezdomnych czy bezrobociu bo zaraz by wyleciał z hukiem z redakcji i dołączył do tych "mitycznych" bezrobotnych i bezdomnych. Oficjalnie bezrobocia nie było, ale nieoficjalnie czy się stało czy leżało 1000 ci się należało. To co jest warta taka praca? A zwłaszcza jeżeli ktoś był do niej przymuszony, jak np. więźniowie. Jest takie powiedzenie że złodziejska praca w gówno się obraca. Z resztą jaka to była praca? Np. dojenie krów w pegieerze przez 40 lat? Daj spokój. A jak już dostałeś wypłatę to i tak nie miałeś co z nią zrobić bo nic nie było. Za głupim węglem trzeba było się nastać w zimie w długich kolejkach. Za węglem, w którego wydobyciu byliśmy światowym potentatem. Dlaczego? Bo większość urobku szła do Wielkiego Brata, podobnie jak mięso. Jeżeli chodzi o studentów to żeby studiować przede wszystkim trzeba było mieć w kieszeni legitkę ZSMP i pochodzenie chłopsko-robotnicze bo dziecko inteligentów nie miało co marzyć o studiowaniu. A absolwenci studiów rzeczywiście mieli pracę, ale za granicą bo nikt o zdrowych zmysłach nie wiązał swojej przyszłości z zacofaną gospodarczo i naukowo PRL. Już na początku lat 80. gospodarka sterowana odgórnie zaczęła ledwo zipać, a gwoździem do trumny było wprowadzenie stanu wojennego i w efekcie wyjazd około miliona w większości młodych ludzi.

wiktoria 22.04.2015 17:19
totalny bezsens z godz otwarcia tego schronu. Po pierwsze nie wem po co rezerwacja a po drugie grupa osob ... . Wg mnie powinien byc otwarty np w sobote w jakis godz np od 10 do 18 i aby kto chcial tak jak za muzeum zaplacil kulka groszy (zlotowke,dwie) i sobie zwiedzil przy czym przy wejsciu i moze w srodku bylo kilka osob pilnujacych. Co wy na to...

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
manukultura
Chagall
Jarmark Radogoszcz
Andrzejki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama