Nasz powiat od wielu lat walczy z bezrobociem. W latach 1995-2004 zlikwidowane zostały duże zakłady przemysłowe w mieście m.in.: Lubańskich Zakładów Przemysłu Bawełnianego, Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego. Ponadto sukcesywnej likwidacji ulegały przedsiębiorstwa zlokalizowane na terenie Powiatu Lubańskiego (Olszyna, Leśna, Świeradów, Pobiedna). W następstwie tych wydarzeń stopa bezrobocia w 2003 r. przekroczyła w powiecie lubańskim rekordowy poziom 30 %.
Ostatnio sytuacja poprawiła się i bezrobocie spadło poniżej 20 procent. W dyskusjach na ten temat przeważały głosy, że problemem nie jest już samo znalezienie pracy, ale pensja jaka jest za nią oferowana. Mało kto wyrażał gotowość pracy za najniższą krajową. W jakich dziedzinach warto szukać zatrudnienia, aby otrzymywać wyższą pensję?
Statystycznie średnio brutto w powiecie lubańskim zarabia się dokładnie 3034,94. Najmniej co miesiąc otrzymują osoby zatrudnione: w handlu, zajmujące się naprawą samochodów, transportem i gospodarką magazynową oraz zakwaterowaniem i gastronomią, pracujące w informacji i komunikacji. W tych branżach w naszym powiecie zarabia się średnio 2228,15.
Trochę lepiej wygląda sytuacja osób pracujących w przemyśle i budownictwie. Tu zarobić można miesięcznie 2702,39. Jeszcze więcej zarabia się w branży ubezpieczeń i obsłudze rynku nieruchomości. Tu średnio zarabia się 3433,79. Podobnie jest w sektorze publicznym.
Okazuje się, że o wiele bardziej opłacalnym zajęciem jest rolnictwo. To właśnie w tej branży oraz w leśnictwie, łowiectwie i rybactwie zarabia się średnio najwięcej w naszym powiecie. Osoby parające się tymi zajęciami liczyć mogą na wypłatę sięgającą 4836,88 złotych miesięcznie.
Napisz komentarz
Komentarze