Wczorajszą sesję Rady Miasta Świeradowa-Zdroju zdominowała dyskusja na temat funkcjonowania Łużyckiego Centrum Medycznego w Lubaniu. Jak się okazuje nie tylko mieszkańcy Lubania narzekają na poziom obsługi w lubańskim szpitalu. Uwagi wcale nie dotyczyły jakości usług medycznych, bo te radni wraz z Burmistrzem wręcz chwalili, a jakości obsługi na poziomie podstawowym. Radni przytaczali własne historie, gdzie np. jeden z nich po przywiezieniu "zachodniego" pacjenta do lubańskiego szpitala, sam woził go na zabiegi. Ktoś inny narzekał na czas oczekiwania na izbie przyjęć, który dochodził do dwóch godzin, a pacjentem z rozbitą głową nikt nawet nie chciał się zainteresować. Admonicje dotyczyły również zimnych posiłków, miejsc parkingowych zajmowanych przez pracowników szpitala czy nowo wybudowanego wejścia, które w dni wolne od pracy zamknięte jest na cztery spusty. Myślę, że część personelu wymaga poważnych szkoleń, od dwóch tygodni jestem częstym bywalcem ŁCM-u, i myślę, że tu niewiele brakuje, wystarczy zadbać o drobiazgi, które rzutują na opinię – mówił Roland Marciniak Burmistrz Świeradowa-Zdroju. Wicestarosta Wocjech Zembik zobowiązał się przekazać zgłaszane uwagi Prezesowi spółki Krzysztofowi Konopce.
ŁCM nie był jedynym tematem, nie mniej ważna jest przecież polityka oświatowa, jakość obsługi i stan dróg oraz kwestia repatriacji polskiej rodziny z Kazachstanu, zapisane w porządku obrad.
Podczas spotkania, radni dowiedzieli się, że powiat nie przewiduje likwidacji żadnej ze szkół ponadgimnazjalnych i mimo, że szkoły o profilu zawodowym wciąż cieszą się niewielką popularnością, są one zdaniem powiatu kluczowe dla rozwoju przedsiębiorczości w naszym regionie.
Tematem dalszej dyskusji było utrzymanie dróg wojewódzkich w okresie zimowym, bowiem to powiat odpowiada zimą za ich utrzymanie. Nie ma tu do was pretensji bo utrzymywaliście drogę wojewódzką w Czarniewie zgodnie z obowiązującym standardem, jednak my robimy to lepiej i dlatego też będziemy starali się o przejęcie dwukilometrowego odcinaka drogi wojewódzkiej od skrzyżowania ul. Długiej z ul. Sudecką w kierunku Pobiednej – poinformował Dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg Włodzimierza Serafińskiego, Roland Marcinaiak. Nie spotkało się to z zadowoleniem, bowiem w przypadku przejęcia przez Świeradów-Zdrój wspomnianej drogi budżet PZD zmniejszy się o kwotę kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Ostatnim punktem sesji była kwestia repatriacji drugiej już polskiej rodziny z Kazachstanu. Radni przyjęli, uchwałę umożliwiającą uruchomienie procedury repatriacyjnej. Świeradów-Zdrój ma już na tym polu doświadczenia, i na podstawie właśnie tych dobrych doświadczeń, zapewni kolejnym repatriantom mieszkanie i zatrudnienie. Podczas poprzedniej sesji Burmistrz tłumaczył radnym, bowiem nie wszyscy byli przekonani, że uczestniczenie w procesie repatriacji to spełnienie moralnego obowiązku wynagrodzenia historycznych krzywd Rodakom, którzy pozostali na wschodzie i nie mają możliwości powrotu do Polski.
Powiat na spotkaniu reprezentował m.in. Wicestarosta Wojciech Zembik, Teresa Dudkiewicz–Kozań – Przewodnicząca Rady Powiatu, Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg - Włodzimierz Stefański.
Napisz komentarz
Komentarze