Wody termalne (zwane również geotermalnymi) i zawarta w nich energia są w Polsce od ponad 20 lat przedmiotem szczególnego zainteresowania (zwłaszcza samorządów gminnych) związanego z możliwościami ich wykorzystania dla celów grzewczych, balneologii, rekreacji czy hodowli. Na terenie Świeradowa-Zdroju i Czerniawy już w latach 90. prowadzone były poszukiwania gorących wód.
- Autorem tych badań jest dr Józef Fistek, a właścicielem dokumentacji jest Świeradowska spółka uzdrowiskowa. Zakres dokumentacji to wskazanie na terenie miasta 46 miejsc, gdzie występuje duże prawdopodobieństwo natrafienia na wody termalne w przypadku wykonywania odwiertu. Każde z tych 46 miejsc charakteryzuje się znacznie podwyższoną temperaturą gruntu na głębokości około 1-2 m, niż normalnie można się spodziewać. W tych miejscach trzeba wykonać kilkudziesięciometrowe odwierty badawcze, które potwierdzą bądź nie, ponadprzeciętny przyrost temperatury na odpowiednich głębokościach odwiertu. Z tych kilkudziesięciu odwiertów badawczych zostanie wytypowany jeden jako właściwy do przeprowadzenia głębokiego odwiertu termalnego. - mówi burmistrz Świeradowa-Zdroju, Roland Marciniak.
Koszt takiego przedsięwzięcia może sięgnąć nawet 600 tysięcy złotych, a mowa tutaj tylko o wykonaniu wstępnych badań. To jednak nie zniechęca samorządu do spróbowania. Jak tłumaczy burmistrz Świeradowa-Zdroju, miasto będzie się starać o pozyskanie na ten cel środków zewnętrznych, a jeśli się uda to plany są o wiele bardziej ambitne.
- Sądzę, że teraz mamy największe szanse na znalezienie wód termalnych. Przede wszystkim jest szansa na pozyskanie 85 proc. dofinansowania projektu, który szacuję na około 18- 20 mln zł, co oznacza, że wkład gminy wyniósłby 3 mln złotych. W ramach tej kwoty wykonamy odwiert do 2 km głębokości, kilka kilometrów ciepłociągów do obiektów publicznych wraz z wymiennikami ciepła (szkoła, urząd miasta), stawy do schładzania wody przed odprowadzeniem do rzeki. Spółka Uzdrowiskowa posiada, jak się wydaje, ważne bezterminowo decyzje ministra środowiska z 2000 r. na wykonanie odwiertów badawczych. Liczę, że przy wsparciu z funduszy unijnych mamy dużą szansę znalezienia wód termalnych pod Świeradowem-Zdrojem. - tłumaczy burmistrz.
Napisz komentarz
Komentarze