Środowiskowy Dom Samopomocy (ŚDS) to dzienna forma wsparcia dla 40 osób, powyżej 18 roku życia, które z powodu zaburzeń psychicznych mają trudności w codziennym funkcjonowaniu a nie wymagają leczenia szpitalnego.
Placówka już funkcjonuje a osoby tam uczęszczające korzystają w ciekawych zajęć, w dobrze wyposażonych pracowniach, pod okiem terapeutów. Na ten cel powiat pozyskał środki z budżetu państwa w kwocie około 700 tysięcy złotych. Utworzenie takie Domu to stworzenie osobom potrzebującym pomocy i systemu wsparcia. Dzięki działalności tej placówki osoby niepełnosprawne intelektualnie oraz z zaburzeniami - przez pięć dni w tygodniu - mogą się tam rehabilitować i rozwijać swoje zainteresowania.
- Dziękuję Państwu za to, że jesteście w tym wyjątkowym dniu razem z nami. Jest to kontynuacja działań, które rozpoczęliśmy w roku poprzednim. Dziękuję Pawłowi Hreniakowi, wojewodzie dolnośląskiemu za akceptację naszego wniosku na otwarcie tej placówki oraz udzielone wsparcie. To właśnie dzięki dobrej współpracy z urzędem województwa możemy rozwijać system opieki nad osobami, które najbardziej tego potrzebują – podkreślił Walery Czarnecki, starosta lubański.
Głównym celem działalności SDŚ jest zapobieganie izolacji społecznej osób uczestniczących w zajęciach, zwiększanie ich zaradności, samodzielności życiowej oraz poczucia pewności siebie i aktywności. Istotna jest zmiana postrzegania osób niepełnosprawnych w środowisku, bez względu na rodzaj niepełnosprawności.
- Od momentu, kiedy objęłam stanowisko kierownika tej placówki, zależało mi, aby nasz Dom był miejscem, gdzie osoby, które tu uczęszczają czuły ciepłą, domową atmosferę. Były w pełni akceptowane, czuły się bezpiecznie i miały zapewnioną odpowiednią, specjalistyczną pomoc. Dziś już wiem, że nasi uczestniczy, mimo swoich problemów potrafią budować relacje. Widzę jak troszczą się o siebie i wzajemnie wspierają. Każdego ranka witają się z nami z uśmiecham na twarzy, a dla nas jest to najlepsza motywacja do dalszej pracy. Wierzę w to, że te osoby odnalazły swoje miejsce w naszym Domu i czują się częścią naszej samopomocowej Rodziny, a dzięki temu wiemy, że nasza praca ma sens - mówiła podczas otwarcia Małgorzata Skorupska, kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Smolniku
Paweł Hreniak, wojewoda dolnośląski podkreślił, że jest to niezwykle ważna inicjatywa, za którą dziękuje. Na realizację tej inwestycji pozyskano środki z budżetu państwa. Wojewoda zaznaczył, że trudno sobie wyobrazić lepiej wydatkowane pieniądze, bo to one pozwoliły na stworzenie tak wyjątkowego miejsca. To właśnie wsparcie tych najsłabszych, tych którzy najbardziej potrzebują pomocy wpisują się w plan zadań rządowych. Wojewoda podziękował Waleremu Czarneckiemu za bardzo dobrą współpracę oraz pomoc w realizacji wspólnych zadań.
Utworzenie Środowiskowego Domu Samopomocy powiększyło listę placówek pomocy społecznej funkcjonujących na terenie naszego powiatu, przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Jest to kolejny element wsparcia społecznego, umożliwiający tym osobom wyjście do społeczeństwa.
- Słowa podziękowania kieruję do Małgorzaty Skorupskiej, kierownika Środowiskowego Domu Samopomocy w Smolniku, pracowników tej jednostki oraz Starostwa. Dziękuję również Katarzynie Wójcik, dyrektorowi Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lubaniu i Marzenie Karło, zastępcy dyrektora PCPR w Lubaniu za koordynację prac związanych z utworzeniem tego wyjątkowego miejsca. To dzięki ich pomocy udało się zrealizować to zadanie, za co jestem bardzo wdzięczny – kwituje Walery Czarnecki, starosta lubański.
Napisz komentarz
Komentarze