Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
niedziela, 27 kwietnia 2025 09:51
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Kolejni seniorzy sprytniejsi od oszustów

Przestępcy działający metodą "na wnuczka” czy „na policjanta" wciąż oszukują, głównie starsze osoby. Wyłudzają pieniądze, które często stanowią wszystkie oszczędności seniorów. Nie bądźmy obojętni, reagujmy i ostrzegajmy naszych krewnych, że mogą do nich telefonować osoby podszywające się pod członków rodziny lub policjantów. Można uniknąć tego typu oszustw. O tym, że ostrożność, wiedza, pomoc osobom starszym przynoszą efekty, pokazują tylko ostatnie próby oszustw we Wrocławiu. W każdym z wymienionych poniżej przypadków przestępcy obeszli się smakiem.
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Pamiętajmy, że zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, od dawno niewidzianych wnuków, siostrzenic czy kuzynów nie muszą zakończyć się naszą finansową porażką, jeżeli będziemy przestrzegać dwóch podstawowych zasad:

  1. Zawsze najpierw upewnijmy się, z kim rozmawiamy.
  2. Nigdy nie przekazujmy pieniędzy osobom, których nie znamy.
  3. Policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji.
  4. Policja nigdy nie poprosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelaniu ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu!

O tych zasadach pamiętano m.in. wczoraj we Wrocławiu, gdzie odnotowano trzy próby oszustw „na policjanta”. 74 – letnia Pani Stanisława, 83 – letnia Pani Krysia i 67 – letnia Pani Anna (x) nie przekazały oszustom pieniędzy. Sprawca, bądź sprawcy podszyli się pod policjanta, pracownika poczty i pracownika banku. W jednym z przypadków starsza Pani sama zorientowała się, że ma do czynienia z oszustem. W dwóch pozostałych przypadkach z pomocą przyszli znajomi, którzy w porę ostrzegli starsze Panie.

Te sytuacje pokazują, że można uniknąć tego typu oszustw.

Dlatego nie bądźmy obojętni, reagujmy i ostrzegajmy naszych krewnych, że mogą do nich telefonować osoby podszywające się pod członków rodziny lub policjantów. O tym, że ostrożność, wiedza, pomoc osobom starszym przynoszą efekty, pokazują powyższe próby oszustw we Wrocławiu. W każdym z wymienionych powyżej przypadków, przestępcy obeszli się smakiem.

Nie dajmy się oszukać!

Omawiajmy nietypowe sytuacje, które nas spotykają z innymi członkami rodziny, a wszelkie podejrzane prośby o pożyczenie pieniędzy zgłaszajmy na Policję. W trosce o bezpieczeństwo, głównie osób starszych, w ramach projektu współfinansowanego przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, w ramach zadania publicznego "Bezpieczni seniorzy - wiem i pomagam", powstał film edukacyjno-prewencyjny zrealizowany przez Fundację ProPublika we współpracy z Komendą Wojewódzką Policji we Wrocławiu.

Projekt dofinansowany został ze środków Programu Rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020. Materiał oparty na bazie autentycznych rozmów przestępców z ofiarami obnaża działania przestępców, którzy wyłudzają pieniądze podszywając się pod członków rodziny czy funkcjonariuszy Policji. Film pokazuje schemat działania przestępców, metody, których używają i słabości, które wykorzystują.

 

(x) – dane osób pokrzywdzonych zostały zmienione


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Kobiety Kobietom
Zajęcia korekcyjne
rajd rowerowy
Rolki
owd
Wystawa Magdalenki
Szkrab
noc muzeów
LAWA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama