W sylwestrową noc o godzinie 21:15 policja otrzymała zgłoszenie o zdarzeniu, do którego doszło na stoku narciarskim Ski&Sun w Świeradowie Zdroju.
34-letni mieszkaniec miejscowości Wierzbno, będąc pod wpływem alkoholu wjechał na 24-letnią kobietę, mieszkankę Rębiszowa. W wyniku zderzenia młoda kobieta trafiła do szpitala z urazami. Ma złamany obojczyk i liczne stłuczenia. Obecnie leży w Lubaniu na oddziale chirurgicznym (obserwacja), następnie zostanie przeniesiona na oddział ortopedyczny.
- Sprawca zdarzenia został zatrzymany. W wydychanym powietrzu miał 0,6 promila alkoholu. Odpowie z art. 45 ustawy o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich – informuje st. asp. Mateusz Królak z lwóweckiej policji.
Na profilu społecznościom Ski&Sun pojawił się komentarz, w którym czytamy: „Dziewczyna, która miała wczoraj wypadek, jest połamana i leży w szpitalu. Uderzył w nią pijany narciarz, który (wg wielu świadków) od początku stwarzał zagrożenie, bo tak szarżował na trasie. Mężczyzna wjechał w nią z takim impetem, że oboje wylecieli kilka metrów w powietrze. Z pociągnięciem go do konsekwencji nie będzie żadnego problemu, ale również chodzi o to, że nikt z pracowników gondoli nie był na tyle czujny, aby wyrzucić go zanim doszło do tragedii (a mężczyzna - jak twierdzą świadkowie zdarzenia - od początku zwracał na siebie szczególną uwagę). Wydaje się, że zależy wam tylko na tym, aby sprzedać jak największą ilość biletów i jak najwięcej przy tym zarobić, natomiast bezpieczeństwo schodzi na drugi plan.”
Kierownictwo Ski&Sun mówi, iż w takim dużym natłoku ludzi trudno jest im wyłapać nietrzeźwych, tym bardziej, że narciarze są tak ubrani (kombinezony, kaski, gogle), że nie bardzo widać po nich czy są pod wpływem środków odurzających, czy nie. Ośrodek nie posiada alkomatów, czy narko-testów i nie prowadzi takiej kontroli, a osoby będące w stanie wskazującym wyłapywane są na tak zwane oko. Kierownictwo zapewnia jednocześnie, iż osoby które ewidentnie są pod wpływem nie są wpuszczane na stok, a jeżeli się awanturują wzywana jest policja.
Art. 19.
1. Za zapewnienie warunków bezpieczeństwa osób przebywających na zorganizowanych terenach narciarskich odpowiada zarządzający tymi terenami.
Art. 30.
1. Zabrania się uprawiania narciarstwa lub snowboardingu na zorganizowanym terenie narciarskim w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego.
2. Zarządzający zorganizowanym terenem narciarskim lub osoba przez niego upoważniona może odmówić wstępu albo nakazać opuszczenie zorganizowanego terenu narciarskiego osobie, której zachowanie wyraźnie wskazuje, że znajduje się ona w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego.
Art. 45.
1. Kto uprawia narciarstwo lub snowboarding na zorganizowanym terenie narciarskim w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, podlega karze grzywny.
Art. 46.
Postępowanie w sprawach określonych w art. 45 prowadzi się na podstawie ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 r. – Kodeks postępowania.
Napisz komentarz
Komentarze