- Pierwsza uchwała dotyczy zmiany statutu Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Jest ona związana z podpisaną przez prezydenta zmianą ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, która to nakłada na powiaty dodatkowe obowiązki. – mówi starosta Walery Czarnecki.
W ustawie zmniejszono - z 20 do 15 - liczbę rodzin objętych w tym samym czasie opieką jednego asystenta rodziny oraz podopiecznych koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej - z 30 do 15, co wymusza zwiększenie zatrudnienia w tej jednostce.
- Kolejną przegłosowaną uchwałą była zmiana w budżecie starostwa. W naszych finansach pojawia się kwota ponad 800 tysięcy złotych. Będzie ona przeznaczona na realizację, przez nasze dwie placówki, programu Erasmus+. Da to możliwość uczestniczenia w zagranicznych praktykach uczniom szkół zwodowych - kontynuuje starosta.
Pierwsze tego typu wyjazdy już trwają. Biorą w nich udział uczniowie ZSP im. Kombatantów Ziemi Lubańskiej. Pierwsza grupa młodzieży wyjechała na praktyki na początku miesiąca i rozpoczęła rok szkolny we Włoszech, druga w Irlandii. Pozostali uczniowie dołączą do nich już wkrótce. Wszyscy będą mieli okazję spędzić 4 tygodnie w międzynarodowym środowisku. Poznają wybrany zawód oraz zwyczaje , tradycje, zabytki kraju ,w którym odbędą praktykę. . Co ważne, nowe badanie, na temat efektów unijnego programu wymiany studentów ,,Erasmus", pokazuje, że absolwenci z międzynarodowym doświadczeniem znacznie lepiej radzą sobie na rynku pracy. W ich przypadku ryzyko długotrwałego bezrobocia jest o połowę mniejsze w porównaniu z absolwentami, którzy nie studiowali, ani nie odbywali stażu za granicą.
- W wydatkach inwestycyjnych pojawia się także blisko 40 tysięcy złotych, dzięki czemu wraz z gminami uruchomimy system wczesnego ostrzegania o stanach wód. Wszyscy mieszkańcy będą mogli je kontrolować i podglądać za pomocą strony internetowej. – dodaje starosta.
- Trzecia uchwała to zmiana Regulaminu Organizacyjnego Starostwa Powiatowego w Lubaniu. Przyczyn jego wprowadzenia jest kilka. Pierwszą jest fakt zmian w prawie. Ostatnia zmiana tego regulaminu miała miejsce w 2008 roku, a od tego czasu sporo się zmieniło. – mówi Walery Czarnecki - Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności, który do tej pory podlegał Powiatowemu Centrum Pomocy Rodzinie, teraz będzie podlegał starostwu. Włączając kolejnych pracowników w nasze struktury tworzy nam się olbrzymi wydział, który zajmuje się edukacją, sprawami społecznymi, rozwojem, promocją i przestaje być już sterowalny. Teraz w jego miejsce pojawią się dwa inne – jeden zajmujący się tylko oświatą - jest to bowiem lwia część pieniędzy wydawana przez starostwo – blisko 30% każdego roku. Chodzi o to, aby te wydatki dobrze nadzorować i kontrolować. – podsumowuje starosta.
Napisz komentarz
Komentarze