Kilka dni temu na naszym portalu zobaczyć mogliście nienajlepsze wyniki władz miejskich, teraz czas sprawdzić jak przez ostatnie cztery lata radzili sobie rządzący w gminie. Aby się tego dowiedzieć, po raz kolejny zajrzymy do rankingu „Podsumowanie kadencji 2010-2014” stworzonego przez Zespołu Curulis.
- Jak na koniec kadencji przystało, zasypywani jesteśmy przez prasę codzienną rankingami na temat sukcesu kadencji. W niemal wszystkich tych zestawieniach wyniki są całkowicie powtarzalne. Trudno bowiem z dnia na dzień przestać być jednostką bogatą czy też takie bogactwo zyskać. I tak, mamy w kraju kilkanaście (kilkadziesiąt) samorządów regularnie zgarniających nagrody, przy czym większość ich „bogactwa” jest w dużej mierze niezależna od poczynań władz. Zadaliśmy sobie wobec tego pytanie jak wyróżnić samorządowców, którzy realnie wpłynęli na rozwój jednostki, niezależnie od tego czy na jej terenie znajdują się wielkie przedsiębiorstwa czy grunty rolne. – mówią autorzy rankingu.
W czasie badania sprawdzono jak przez ostatnie cztery lata zmieniły się wszystkie gminy w Polsce i oceniono w czterech kategoriach: finanse, gospodarka, infrastruktura i jakość życia.
Jak na tle blisko 2,5 tysiąca samorządów wypadła gmina wiejska Lubań?
FINANSE
Za tym ogólnie brzmiącym stwierdzeniem kryje się analiza budżetu pod względem: dochodów, wydatków oraz zadłużenia. Twórcy rankingu przyjrzeli się dynamice zmian dochodów z podatków i opłat lokalnych. Sprawdzili jak gminy radzą sobie z pozyskiwaniem funduszy unijnych, ile wynoszą koszty administracyjne i ile kosztuje obsługa długu.
Pod względem finansowym gmina uplasowała się na 135 miejscu w kraju. Taka pozycja może robić wrażenie.
GOSPODARKA
W tej kategorii twórcy skupili się na analizie aspektów związanych z funkcjonowaniem podmiotów gospodarczych i bezrobociem. Sprawdzono czy poszczególne gminy są atrakcyjne dla inwestorów i jakie są warunki prowadzenia działalności oraz jak zmieniła się liczba bezrobotnych na danym terenie.
Gmina wiejska Lubań zajęła w tej kategorii 515. miejsce.
INFRASTRUKTURA
To kategoria w której najsłabiej wypadła nasza gmina. Pod pojęciem infrastruktury sprawdzano m.in. sprawy gospodarki wodnej, wodociągów, zaopatrzenia w wodę, kanalizacji, usuwania i oczyszczania ścieków komunalnych, utrzymania czystości i porządku oraz urządzeń sanitarnych, zaopatrzenia w energię elektryczną, cieplną oraz gaz.
Tutaj włodarzom z gminy udało się zająć dopiero 1483 miejsce.
JAKOŚĆ ŻYCIA
W tej części rankingu skupiono się na jakości życia w aspekcie społeczno-kulturowym. Do zbadania poprawy jakości życia przyjęto m.in. następujące wskaźniki: zmiana liczby ludności, liczba miejsc w żłobkach, przedszkolach i szkołach, zmiana liczby klubów sportowych i artystycznych oraz przyjrzano się świadczeniom rodzinnym.
Twórcy rankingu naszą gminę ustawili na 222. miejscu pod względem zmiany jakości życia.
OGÓŁEM
Ogółem, na 2479 gmin w naszym kraju, lubańska jednostka zajęła 102. miejsce. Biorąc pod uwagę wszystkie powyżej przedstawione kategorie, gmina wiejska Lubań zajęła w naszym województwie dziesiąte miejsce.
Napisz komentarz
Komentarze