Perły występujące w Kwisie, niegdyś rozsławiały naszą rzekę w całej Europie. Nie wiadomo kiedy dokładnie odkryto ich występowanie, faktem jest jednak, że w małżach tu żyjących, które nazwane są skójka perłorodna, znajdowano perły. Pierwsze prawodawstwo dotyczące ich połowu pojawiło się pod koniec XVI wieku. W okolicach Leśnej występował małż z gatunku skójka perłorodna, zwane też perłoródką rzeczną, który jak sama nazwa wskazuje, produkował perły, choć w porównaniu z morskimi były one przeciętnie mniej kuliste, czasami wręcz bobkowate i posiadały trochę gorszy połysk i barwę, dlatego też na dużą skalę perły zaczęto nie tylko poławiać, ale i obrabiać.
Niestety, skójka z biegiem lat występowała coraz rzadziej. W 1729 władca Saksonii zabronił nawet ich odłowu, wprowadził okresy ochronne. Nie na wiele to się zdało. Jednakże jeszcze około 1800 roku skójka występowała w Kwisie.
Teraz, za sprawą stowarzyszenia Leśna Marklissa, w okolice dawnej szlifierni pereł, cenne mięczaki pojawiły się znowu. To właśnie tu zorganizowano dziś „I Międzynarodowe Poławianie Pereł w rzece Kwisie”, gdzie wszyscy, którym nie straszne było zamoczenie się w rzece mogli oddać się „gorączce poszukiwania pereł”. Do znalezienia było 50 skójek, a chętnych do połowu nie brakowało.
Dodatkowo w okolicy zagościł festynowy klimat, który również nawiązywał do historii tego miejsca. W okolicy bowiem znajdowała się swego czasu gospoda i młyn Hagenmühle, która ściągała do siebie mieszkańców chętnych biesiady. Dziś, do przyjścia w to miejsce, poza skarbami, zachęcały występy zespołów i grup, dobre jedzenie oraz pokazy i prezentacje.
Zapraszamy do naszej galerii, gdzie zobaczyć możecie zmagania poławiaczy pereł.
Opracowanie historii pereł w Kwisie na podstawie: artykułu „Słynne bogactwo, czyli... perły w Kwisie” na stronie karkonosze.ws, fragmentów książki Janusza Skowrońskiego pt. Perły znad Kwisy, wpisu „Sudeckie perły” na stronie geoexplorer.blog.pl.
Napisz komentarz
Komentarze