Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
niedziela, 20 kwietnia 2025 01:57
Reklama dotacje dla firm
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Błąd na naszym ratuszu?

Mało kto dokładnie przygląda się zegarowi wiszącemu na naszym ratuszu. Ci wnikliwsi zauważyli, że zamiast tradycyjnej rzymskiej czwórki, widnieją w tym miejscu cztery kreski.
Błąd na naszym ratuszu?

Standardowym i poprawnym zapisem rzymskiej czwórki jest "IV". Wiedzą to wszyscy, którzy choćby przez chwilę zasiadali w szkolnej ławce. Czy znaczy to, że zegar na lubańskim ratuszu jest fuszerką? Nic z tych rzeczy.

Tradycyjny zapis liczby cztery na zegarze to właśnie "IIII". Wystarczy wnikliwiej przyjrzeć się pozostałym tarczom czasomierzy. Choć aktualnie wymiennie używa się obu zapisów – zarówno „IV” jak i „IIII” to właśnie ten drugi przynależy do większości starych zegarów. Dlaczego tak się stało? Teorii jest kilka.

Legenda głosi, że jeden z takich zegarów został stworzony dla pewnego brytyjskiego króla. Kiedy ten ujrzał dzieło, błędnie pouczył zegarmistrza, aby poprawił zapis. Ten z kolei, aby nie narażać się na gniew króla, zmienił "IV" na "IIII". Inni zegarmistrzowie poszli jego śladem, aby nie ośmieszyć władcy.

Przypuszczalnie rozwiązanie zagadki może być o wiele bardziej prozaiczne – chodzić mogło o ułatwienie produkowania tarcz zegarów i odlewania cyfr.

Jest także inny powód zapisywania IIII zamiast IV: po drugiej stronie tarczy zegara znajduje się VIII, zatem symbol IIII mógł zostać wprowadzony z powodu zachowania symetrii.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ef 24.06.2014 19:08
taki zapis znajduje się nie tylko na tarczach zegarowych...

GREG 21.06.2014 12:31
Widzę, że dla mieszkańców Lubania najważniejsze jest rondo buaahaaaa, które jest bardzo dobrym skrzyżowaniem jakich tysiące w całej Polsce(niestety umiejętności lubańskich kierowców są bliskie zeru),następnym topnewsem jest śmierć jakiegoś Bykowskiego, którego nie zna 99,9 procent mieszkańców no i oczywiście hit fontanna łaaaał i jakieś durnonalia na Kamiennej Górze.Ludzie naprawdę szkoda mi was,nie macie pracy a władza urządza wam igrzyska.ŻENADA

Kris 22.06.2014 14:37
Widać jakie masz parcie na jazdę samochodem. Przypuszczam, że dopiero co odebrałeś prawo jazdy i jesteś mistrzem kierownicy. Jeśli chodzi o to jak stwierdziłeś -"TOPNEWS" dotyczący nieżyjącego chłopaka, może i masz trochę racji, za dużo o tym mówione i pisane. Każdy jest znany przez rożnych ludzi ale widocznie ten chłopak czymś się zasłużył aby zaistnieć na tej stronie. Fontanna hmmm pamiętam ją z przed trzydziestu lat i ciesze się że znów działa. W innych miastach nie mają fontanny a nie wspomnę już o jakimś oczku wodnym. No i temat końcowy "durnonalia" chyba pomyliłeś miasta. My nie mamy Karbonali tylko Lawę i dobrze, że to też jest bo skoro twierdzisz, że nie ma pracy to trzeba błąkać się po mieście jak jakieś Zombi szukając wrażeń albo takich ŻENUJĄCYCH ludzi jak Ty. Mam dla Ciebie propozycję – WYPROWADŹ SIĘ i po kłopocie.

GREG 22.06.2014 15:39
Kolego Kris po pierwsze nie jesteśmy na ty,prawo jazdy mam od 25 lat trochę jeżdżę po Polsce i Europie i dokładnie wiem , że rondo jest NIEPOTRZEBNE.Panie Kris pozwoli Pan,że będę mieszkał tam gdzie chcę,pisał co chcę i robił co chcę.I nie Pańska sprawa co myślę na różne tematy.Mimo wszystko pozdrawiam Pana

IV lub IIII 20.06.2014 18:35
W wielu przypadkach zapis IIII jest stosowany jako spełnienie kanonu ustanowionego przez najstarszy istniejący zegar znajdujący się wKatedrze w Wells, który został wybudowany między 1386, a 1392 rokiem. W tym przypadku użyto zapisu IIII ponieważ był to w tych czasach powszechny sposób zapisu liczby 4 w manuskryptach (jako iiij lub iiii). W tym zegarze zastosowano niesymetryczną tarczę 24 godzinną, a do opisu minut i faz księżyca użyto cyfr arabskich, przez co teorie o symetrycznej 12 godzinnej tarczy nie mają zastosowania[2].Istnieje podejrzenie, że zapis IV był unikany, gdyż symbolizował rzymskiego boga Jowisza(IVPPITER). To twierdzenie przypisywane jest pisarzowi Science fiction Isaacowi Asimov[3].Król Francji, Ludwik XIV wolał zapis IIII i tak kazał wykonywać zegary swoim mistrzom, a zapoczątkowany tak zwyczaj ostał się po dziś dzień[4].Używając standardowego zapisu dwa zestawy znaków (IV i VI oraz IX i XI) byłby podobne, co mogło by prowadzić do łatwych pomyłek ludzi niezwykłych do czytania tradycyjnych cyferblatów. Dodatkowym utrudnieniem jest zapis na tarczach liczby IV do góry nogami. Użycie IIII usuwa te trudności.Forma czteroznakowa IIII stwarza wizualną symetrię tarczy wobec VIII po jej drugiej stronie.Wraz z cyfrą IIII w sumie na cyferblacie znajduje się dwadzieścia "I", cztery "V" i cztery "X"[5]. To oznacza, że zegarmistrz potrzebuje tylko jednej formy składającej się ze znaków VIIIIIX, która wykorzystana cztery razy daje wszystkie potrzebne do opisania tarczy znaki. Łatwo można zauważyć pewien schemat:VIII I IXVII III XVI II IIXV IIII IXIIX i jedno IX po obróceniu o 180° tworzą XII i XI. Zapis 4 jako IV wymaga wytworzenia siedemnastu "I", pięciu "V" i czterech "X" co wymusza posiadanie kilku wzorów form.Przy użyciu IIII do opisu pierwszych czterech godzin wykorzystuje się tylko "I", znak "V" występuje tylko w kolejnych czterech godzinach, a znak "X" znajduje się tylko w opisie ostatnich czterech godzin. To nadaje tarczy symetrii radialnej.Przedruk z :http://www.pasjonaciczasu.p...

Pretorianin 20.06.2014 13:14
Ciekawe jest bardzie to, że pod tą makietą plastikową znajduje się stary oryginalny zegar.

Malwina Nowak 20.06.2014 12:51
Czyżby już zaczoł się sezon ogórkowy na eluban?

maxkolanko 20.06.2014 12:26
TVN24 już w drodze, w poniedziałkowym wydaniu FAKTU będzie tytułowy artykuł "Spóźniłem się do pracy bo nie było czwórki na zegarze!"

Reklama
Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Kobiety Kobietom
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: fluderTreść komentarza: Ten większy też bezmózgowie kompletne i mieszka tam w pobliżu ....Data dodania komentarza: 19.04.2025, 13:38Źródło komentarza: Mistrzowie parkowania. Nie każdy bohater nosi pelerynę, niektórzy parkują na WrocławskiejAutor komentarza: Barba_papaTreść komentarza: No w imię jakich racji maskujecie numer rejestracyjny kretyna (czy może kretynki) która takim parkowaniem udowadnia czyli potwierdza diagnozę braku mózgowia w części zdrowego rozsądku?Data dodania komentarza: 19.04.2025, 13:36Źródło komentarza: Mistrzowie parkowania. Nie każdy bohater nosi pelerynę, niektórzy parkują na WrocławskiejAutor komentarza: MonikaTreść komentarza: Przy klatce Pl. Lompy 3 na chodniku jest klapa studzienki TP z dziura +-5 cm, dalej się wykrusza. Czy ktoś może zrobić z tym porządek, zanim ktoś nogę skręci. Żeby było śmieszniej, latarni tam nie ma, zero oświetlenia.Data dodania komentarza: 19.04.2025, 13:32Źródło komentarza: Lubań. Zakaz parkowania w centrum. Samochody będą odholowaneAutor komentarza: MieszkankaTreść komentarza: Faktycznie ten remont staje się uciążliwy, dobrze, że (chyba) nie ma tutaj ludzi z dużymi niepełnosprawnościami. Nie wyobrażam sobie sytuacji, gdyby ktoś miał wyjechać z bloku wózkiem inwalidzkim, chociaż matki z wózkami dziecięcymi też mają pewnie duży problem. Poczekamy, to się może doczekamy chodników i latarniData dodania komentarza: 19.04.2025, 13:28Źródło komentarza: Lubań. Zakaz parkowania w centrum. Samochody będą odholowane
ReklamaPowiat Lubań
Reklama