Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Kto może rozdawać karty?

Choć eurowybory z naszej perspektywy, były jakieś takie bez wyrazu, to chcąc nie chcąc, dostarczyły nam pewnych danych na temat naszej lokalnej sceny politycznej, tak na pół roku przed wyborami samorządowymi. Na informacje te oczywiście patrzymy z ograniczonym zaufaniem, wszak mamy na uwadze, że czekacjący nas akt demokracji bezpośredniej różni się od tego majowego, w sposoób znaczny, zarówno zasadami jak i samą specyfiką. Poprzestańmy na tym ogólnym stwierdzeniu, a skupmy się na tym, co da się wyczytać z wyników eurowyborów.
Kto może rozdawać karty?

Mało odkrywcze jest stwierdzenie, że nadal podstawową siłą polityczną w Lubaniu i najbliższym regionie jest Platforma Obywatelska. Jeszcze nie tak dawno majoryzowała ona cały układ, teraz zaczyna jej deptać po piętach Prawo i Sprawiedliwość. Przed pięcioma laty, w poprzednich eurowyborach, na PO głosowało około 43 proc. elektoratu, a na PiS prawie 20 proc., to obecnie dane te odpowiednio się wyrównały i wynoszą 32,09 i 25,32 proc. Jeślli obowiązujące tu tendencje utrzymają się, to te różnice mogą stać się w ciągu tych kilku miesięcy, jeszcze mniejsze.Tak jest w skali powiatu, natomiast w samym Lubaniu sytuacja jest dużo bardziej wyrazistsza. Za PO opowiedziało się 34,26 proc. głosujących, za PiS-em 23,34 proc. Różnica ponad 10 punktów procentowych to kapitał nie do pogardzenia, choć trzeba przypomnieć, że w poprzednich wyborach samorządowych nawet jeszcze większa dominacja nie zapewniła Platformie sukcesu.

Skupiliśmy się na relacji między dwoma podstawowymi siłami politycznymi , tymczasem nadal mocno u nas trzyma się lewica. Koalicja SLD-UP choć w kraju wypadła słabo to w powiecie lubańskim uzyskała 17,98 proc.wskazań, a w samym Lubaniu aż 21,31 proc. To wynik, z którym wszyscy muszą się liczyć. Poza wielką trójką, nieźle jak na swój debiut zapreentowała się Polska Solidarna. W powiecie uzyskała 7,31 proc. głosów, a w Lubaniu powtórzyła ten wynik-7,48proc. To zachęcający rezultat. Powyżej progu wyborczego znalazła się jeszcze Nowa Prawica. Opcja ta w powiecie lubańskim osiągnęła 5,96 proc. poparcia, zaś w jego stolicy 5,07 proc. Warto może przypomnieć, że w poprzednich eurowyborach nurt ten, jeszcze pod starym szyldem Unii Polityki Realnej zdobył tylko... 76 głosów! Dokonał więc niesamowitego skoku, który co by nie mówić odzwierciedla skalę rozczarowania panującymi realiami jak i funkcjonującą klasą polityczną, szczególnie wśród młodych. Jak się wydaje chyba tylko w tych kategoriach należy patrzeć na awans wymienionego ugrupowania, co nie powinno mieć większego przełożenia na lokalną scenę polityczną.

Pora na generalną konkluzję.

Zaprezentowane powyżej dane rzecz jasna nie wpłyną automatycznie na wyniki wyborów samorządowych. Przy tym akcie trzeba liczyć się ze wspomnianą już na wstępie ich specyfiką, gdzie nie liczy się tylko szyld ugrupowania, ale również rozpoznawalność kandydatów, ich osobowość oraz ocena prezentowanych przez nich postaw i zachowań czysto ludzkich i społecznych. To jedna determinanta. Druga, nie mniej ważna, dotyczy wpływu na ostateczne rezultaty, obecność powstających ad hoc komitetów obywatelskich, które mogą mocno zamieszać w miejscowym układzie politycznym. W konfiguracji tych zależności dane z eurowyborów wskazują jedynie na potencjał polityczny środowiska, dlatego stanowić mogą istotny argument przy podejmowaniu decyzji czy ubiegać się o mandaty samodzielnie czy w ramach jakiegoś ugrupowania, no i z kim ewentualnie wchodzić w koalicje.

Dobrze po prostu jest wiedzieć, kto może rozdawać karty.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
piknik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KibicTreść komentarza: Po to żebys mógł głupio pytaćData dodania komentarza: 5.02.2025, 22:38Źródło komentarza: Gmina Lubań dotuje kluby sportowe - w puli 200 tys. złAutor komentarza: RysiekTreść komentarza: Łużyce nie powinny dostać nic ...bo niby za co ....Data dodania komentarza: 5.02.2025, 22:29Źródło komentarza: Gmina Lubań dotuje kluby sportowe - w puli 200 tys. złAutor komentarza: Przykro mi bardzoTreść komentarza: Kościelnik, Pisarzowice, Radostów nie płacą nic za obiektu bo się nimi opiekują, chwała im za to! Ale korzystać z szatni, używać wodę i prąd, lać boiska w okresie suszy z wody do użytku codziennego? Za to wszystko płaci gmina! Kościelnik bierze od 3 lat pieniądze na juniorów, a ich wcale nie ma, proszę się temu przypatrzyć. Kościelnik wynajmuje boisko dla Łużyc za pieniądze, a nie powinno tego robić! Pisarzowice, Radostów i Kościelnik Pisarzowice wypożyczają i kupują graczy przede wszystkim z Łużyc za duża kasę Kościelnik - Dominik Sz. Za 5 tyś WSTYD A płacenie za grę w A klasie i Kl O to śmiech na sali. Dajcie pieniądze na dzieci, kupcie im stroje, buty, dajcie na trenerów żeby było lepsze szkolenie. MA-KO bierze pieniądze bo są cwaniaki, prowadzą zajęcia z siatki, robią dodatkowa filie czy jak to się mówi. Ale to nie broni innym tego samego, proponuje klub szachowy lub koszykarski jest masa dzieci do sportu o lekkoatletyce nie wspomnę bo przydał by się klub dla dzieci. Wyniki były są i będą a jak taka Lekka by się rozwinęła kto wie?! Dzielić kasą i robić to z głową tak jak ktoś pisał proporcjonalnie do liczby mieszkańców gminy Radostów miał by 70 osób z gminy dać im, Kościelnik miał by 70 dać im MA-KO 40 dać ciut mniej i można wszystkich zadowolić. Cieszmy się że możemy coś dawać, była pandemia treningi z tajniaka, dzieci zanurzone, teraz czerpać z pięknych obiektów, super pogody.Data dodania komentarza: 5.02.2025, 22:12Źródło komentarza: Gmina Lubań dotuje kluby sportowe - w puli 200 tys. złAutor komentarza: RodzicTreść komentarza: Panie Rodzic a Pan ile dokładasz z własnej kieszeni aż mdli taki komentarzData dodania komentarza: 5.02.2025, 21:19Źródło komentarza: Gmina Lubań dotuje kluby sportowe - w puli 200 tys. zł
ReklamaPowiat Lubań
Reklama