W 2017 roku lubański samorząd, z dużym udziałem środków zewnętrznych, rozpoczął remont pokrycia dachowego Domu Solnego Lubaniu. Temat był pilny, bowiem wiekowy dach był już w złym stanie co groziło degradacją całego budynku.
W trakcie inwestycji okazało się, że dachówka, którą za zgodą konserwatora zabytków zamierzano zutylizować, trafiła na serwisy aukcyjne jako zabytkowa. W związku z tym zrobiło się spore zamieszanie, które spędzał sen z powiek Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków. O sprawie pisaliśmy tutaj i tutaj.
Ostatecznie WKZ zdecydował o zmianie koncepcji przedsięwzięcia i zarządził zachowanie historycznej dachówki. Prace zrealizowano do wysokości dotacji, wystarczyło to wówczas jedynie na zabezpieczenie dachu przed zimą. Teraz po miesiącach starań o dodatkowe fundusze temat wraca.
Remont Domu Solnego został zakwalifikowany przez MKiDN do dotacji ministerialnej, ogłosiliśmy przetarg na kolejny etap prac – informuje Arkadiusz Słowiński, burmistrz Lubania. – Jest to remont generalny, uwzględniający oczyszczenie i w części odtworzenie dachówek, zabezpieczenie ścian przed pękaniem, naprawę drewnianych elementów konstrukcyjnych. Po zrealizowaniu remontu obiekt byłby w pełni zabezpieczony i gotowy do wykorzystania np. na jakiś typ muzeum. Warunkiem jest znalezienie wykonawcy na czas. Biorąc pod uwagę trudności na rynku budowlanym, może to nie być łatwe, ale jesteśmy dobrej myśli. Nawet jeśli ten remont nie będzie zrealizowany w tym roku, jest dokumentacja przetarg można powtarzać do skutku, temat nie zginie.
Remont jest nietypowy, ze względu na sposób jego wykonania.
- Metoda wykonania prac została szczegółowo opisana, zalecono odpowiedni sposób postępowania z zabytkową dachówką – mówi Tomasz Bernacki, naczelnik wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Przestrzennej UM Lubań. – Wszystko oparte jest na bardzo szczegółowych ekspertyzach. Ważne roboty związane są z zachowaniem oryginalnych drewnianych elementów konstrukcyjnych. Belki i krokwie zostały przebadane dendrochronologicznie. Dzięki temu oceniono wiek belek, okazało się, że najstarsze, sosnowe, są datowane na 1516 rok. Dominują belki z okresu budowy, a więc z 1535-1538. Tylko jedna jest młodsza, z roku 1566. Rzuca to ciekawe światło na temat podwyższania tego obiektu, którego ponoć dokonano. Jeśli faktycznie Dom Solny był podwyższany, to z użyciem starych materiałów, możliwe też, że podwyższanie wcale nie miało miejsca.
Foto wycieczka po wnętrzach budynku i kilka ciekawostek na temat Domu Solnego:
- Dom Solny jest równolatkiem ratusza, został zbudowany w I połowie XVI wieku.
- Stanowi ostatni - obok obiektu w Zittau - XVI-wieczny zabytek tego typu na Górnych Łużycach.
- Przez 500 lat był magazynem soli, spichlerzem na zboże, więzieniem, remizą strażacką.
- Na pobliskim Placu Strażackim mieścił się rynek hurtowy – Heide Platz.
- Zbudowany był w międzymurzu – jedna z jego ścian stanowiła część miejskich fortyfikacji.
- Stoi w doskonałym punkcie, do dziś nie ma śladów zawilgocenia.
- Koszt pomysłu adaptacji zabytku na centrum kultury (taki pomysł pojawił się w 2008 roku) to kilkadziesiąt milionów złotych.
- Lubański samorząd już wcześniej starał się o dofinansowanie prac w tym obiekcie, jednak w 2017 roku po raz pierwszy próba została zwieńczona sukcesem.
Napisz komentarz
Komentarze