Organizatorem był po raz piętnasty Oddział Łużycki PTSM w Lubaniu a w rajdzie uczestniczyli turyści z dziewięciu województw Polski oraz z Republiki Czeskiej i Saksonii. Oprócz zaawansowanych turystów z różnych klubów turystyki kwalifikowanej w imprezie brały również udział licznie dzieci i młodzież z powiatu lubańskiego. Wymienić tu należy Szkoły Podstawowe z Kościelnika, Platerówki, Świeradowa Zdroju i z Lubania ze Szkół Podstawowych nr 1 i nr 2 oraz z okolic z Nowogrodźca, Gryfowa Śląskiego i Zawidowa. Razem w rywalizacji uczestniczyło 39 drużyn rajdowych i 34 turystów indywidualnych.
Finałowe spotkanie wszystkich uczestników rajdu miało miejsce w Domu Wczasowym „Rzemieślnik” w Szklarskiej Porębie. Tam czekał na nich smaczny bigos z chlebkiem i ciepłą herbatą. Komandor Rajdu Henryk Sławiński przywitał rajdowiczów, przedstawił kierownictwo rajdu i zespoły sędziowskie. Przeprowadzono konkursy turystyczno-krajoznawcze oraz piosenki turystycznej i ekologicznej. Wyłoniono najlepsze drużyny rajdowe i najlepszych turystów indywidualnych.
Jako pierwsze wyróżnienia otrzymały drużyny, które uczestniczyły we wszystkich dotychczasowych rocznikach tej imprezy. Statuetki ufundował Urząd Miasta Lubań. Były to drużyny z Zespołu Szkół - Szkoły Podstawowej i Gimnazjum z Zawidowa, Klubu Turystycznego „Ondraszek” przy Oddziale Miejskim PTTK w Zabrzu oraz drużyny zagraniczne: Klub Czeskich Turystów z Krasnej Lipy oraz Grupa Towarzyska Turystów Górskich z Neustadt in Sachsen.
Upominki otrzymali również najstarsi i najmłodsi uczestnicy rajdu: Inge Hartig i Willi Hartig z Saksonii oraz Julia Zatylna i Łukasz Maruszewski w Platerówki. Były również upominki dla najlepszej turystki i najlepszego turysty z powiatu lubańskiego czyli Katarzyny Urbańskiej i Dariusza Urbana. Były również nagrody dla turystów, którzy jako pierwsi dokonali wpłaty wpisowego na rajd. Z grupy pięćdziesięciu osób los uśmiechnął się do: Włodzimierza Stępniaka i Jerzego Króla z Zabrza, Bolesława Głowackiego z Koła, Urszuli Giza z Bogatyni i Marzenny Pregiel z Lubania. Solenizanci którzy podczas trwania rajdu obchodzili swoje urodziny, a było ich w tym roku aż siedem osób otrzymali suweniry ufundowane przez Urząd Miasta Szklarska Poręba i wysłuchali odśpiewane przez zabranych „STO LAT”. Następnie komisja sędziowska ogłosiła wyniki współzawodnictwa.
Najlepiej śpiewały drużyn z Klubu Turystycznego PTTK „Mozaika” z Białegostoku, Samorządowej Szkoły Podstawowa ze Starych Juch koło Ełku i Szkoły Podstawowej z Zawidowa.
Najlepszą znajomość zagadnień turystycznych i krajoznawczych zaprezentowali przedstawiciele z drużyn młodszych: Szkoła Podstawowa z Kościelnika, Szkoła Podstawowa nr 1 z Lubania i Szkoła Podstawowa z Nowogrodźca, a we współzawodnictwie drużyn starszych: Międzynarodowa drużyna „KCT Krasna Lipa + GTTG Neustadt in Sachsen”, Drużyna Towarzyska „Depozytariusze Gór” z Lubania i I Liceum Ogólnokształcące z Bolesławca. Nagrody otrzymały też najlepsze drużyny na każdej z 10 tras rajdowych. Na samym końcu wręczano najważniejsze nagrody, puchary medale i dyplomy.
Najlepsi indywidualni turyści otrzymali medale: złoty Katarzyna Urbanowicz z Lubania, srebrny Karel Hanousek z Czech i brązowy Jadwiga Bystrykowska z Bogatyni, a kolejne miejsca zajęli Kazimierz Woźniak z Wrocławia oraz Barbara Domaszko i Jerzy Brzeziński oboje z Zabrza.
Klasyfikację generalną drużynową i najważniejszy puchar ufundowany przez Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu NYSA przypadł drużynie Towarzystwa Miłośników Ziemi Bogatyńskiej, która otrzymała również puchar ufundowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego dla najlepszej drużyny z Dolnego Śląska. Kolejnych pięć miejsc przypadło: Klubowi Turystycznemu „Ondraszek” z Oddziału Miejskiego PTTK w Zabrzu, Międzynarodowej drużynie „KCT Krasna Lipa + GTTG Neustadt in Sachsen”, Ośrodkowi Sportu i Rekreacji – Sekcja Rekreacyjna „BOG-TUR” z Bogatyni, Klubowi Turystycznemu PTTK „Mozaika” z Białegostoku i Drużynie z Lubania pod nazwą „Depozytariusze Gór”. Puchar Związku Gmin KWISA przypadł Drużynie „Depozytariusze Gór” z Lubania.
Był również puchar Urzędu Miasta Lubań dla drużyny przybyłej na rajd z najdalszej miejscowości, który wręczono Klubowi Turystycznemu PTTK „Mozaika” z Białegostoku, a puchar za najliczniejszy udział w rajdzie ufundowany przez Starostwo Powiatowe w Lubaniu odebrał Dyrektor Robert Wochna z Zespołu Szkół- Szkoły Podstawowej i Gimnazjum z Zawidowa, któremu dzieci i młodzież tej szkoły zaśpiewała STO LAT.
Na zakończenie Prezes Oddziału Łużyckiego PTSM Lubań Henryk Sławiński podziękował wszystkim siedemnastu przewodnikom sudeckim i przodownikom turystyki górskiej za społeczne prowadzenie tras rajdowych. Podziękował również wszystkim uczestnikom, nauczycielom i opiekunom grup rajdowych za wytrwałość, humor i prawdziwie turystyczną postawę podczas rajdu oraz zaprosił już teraz na kolejną edycji Rajdu KARKONOSZE, który w przyszłym roku odbędzie się z finałowym zakończeniem imprezy w Karpaczu.
Napisz komentarz
Komentarze