– To kolejne interesujące znalezisko, związane z historią Lwówka. Czas prac inwestycyjnych to dobry okres dla archeologów, umożliwiający „wgląd” w materialną przeszłość naszego miasta – mówi archeolog Grzegorz Jaworski.
Studnię wykonano z równych ciosów piaskowcowych układanych na glinie. Średnica cembrowiny wynosi 100-105 cm, a zachowana wysokość blisko 4 m.
– Co ciekawe na zasypanej w 2 poł. XVI w. studni, postawiono ponad metrowej szerokości fundament kamienicy, co świadczy o zmianie ówczesnych granic działek mieszczańskich w stosunku do parceli średniowiecznych – dodaje archeolog.
Z zasypiska studni wydobyto w trakcie badań dziesiątki zabytków renesansowych m. in. fragmenty bogato zdobionych naczyń ceramicznych czy zespół kafli piecowych, które po opracowaniu trafią do lwóweckiego muzeum.
Studnię wyeksplorowano do poziomu wód gruntowych (ponad 3 m). Zasypisko górnej i środkowej partii tworzył gruz i odpady, co świadczy, że po zamuleniu obiekt wykorzystywany był przez pewien czas jako jama odpadowa. Poziom użytkowy stanowiły namuły z dużą ilością mikroszczątków drewnianych.
Mamy nadzieję, że przy okazji dalszych prac ziemnych uda się odkryć kolejne obiekty historyczne, o czym z pewnością poinformujemy naszych czytelników.
500-letnia studnia w ul. Morcinka w Lwówku Śląskim
W trakcie prowadzonych prac budowlanych związanych z przebudową sieci kanalizacyjnej w ul. Morcinka w Lwówku Śląskim doszło w minioną środę do odkrycia kamiennej studni, którą archeolodzy datują na przełom XV i XVI w.
- 11.09.2018 17:19 (aktualizacja 21.08.2023 10:15)
Napisz komentarz
Komentarze