Nic tak nie irytuje klientów wszelkich urzędów jak trzy rzeczy: konieczność czekania, wtedy, kiedy im się spieszy, potrzeba przychodzenia osobiście do urzędu w „urzędowych porach” i krążenie od Annasza do Kajfasza, czyli brak wymiany informacji pomiędzy instytucjami i wydziałami. Warto pamiętać, że ile razy urzędy i instytucje inwestują w nowoczesne oprogramowanie czy rozwiązania informatyczne, tyle razy każda z tych irytujących rzeczy ma szansę nieco się zmniejszyć i zbliżamy się do ideału. Składają się na niego szybkość wykonywania usług, umożliwienie załatwiania spraw przez Internet, z domu, w dogodnych porach i sensownego zarządzania raz uzyskanymi danymi.
Założeniem projektu jest wymiana oprogramowania dziedzinowego w urzędzie – mówi Arkadiusz Słowiński, burmistrz Lubania. – Umożliwi to polepszenie obsługi i będzie kolejnym krokiem do cyfryzacji usług. Zdajemy sobie sprawę, że ludzie bardzo czekają na postępy w tej dziedzinie. Realizacja projektu pozwoli na wprowadzenie kompleksowych e-usług publicznych, umożliwiających załatwienie sprawy bez wychodzenia z domu. Urzędy uzyskają narzędzia informatyczne wspierające procesy zarządzania i decyzyjne. Zwiększeniu ulegnie bezpieczeństwo przetwarzania danych.
Rozpoczęcie realizacji działań w Lubaniu ma być kwestią kilku miesięcy. Jak tłumaczy samorząd, ze względu na to, że w projekcie bierze udział wielu partnerów, konieczne jest bardzo dużo uzgodnień, negocjacji i cierpliwe czekanie na decyzje, zależne nie tylko od naszych starań. Nie wszystkie rozwiązania nadają się dla wszystkich, każdy jest na innym etapie i inaczej podchodzi do tego, na co przeznaczy środki zewnętrzne a co zapewni bądź już zapewnił we własnym zakresie.
Wdrażanie e-usług jest trudne, a co za tym idzie - kosztowne. Dlatego projekt pn. ,,Dalszy rozwój e-usług w Powiatach Lubańskim, Lwóweckim, Zgorzeleckim, Bolesławieckim i Gminie Miejskiej Lubań” zrealizowany zostanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 dla Osi Priorytetowej 2 Technologie informacyjno – komunikacyjne, Działania 2.1 E-usługi publiczne, Poddziałania 2.1.1 E-usługi publiczne – konkursy horyzontalne (E-usługi i otwarte zasoby publiczne).
Sposób finansowania dla poszczególnych Partnerów kształtuje się następująco:
Powiat Bolesławiecki: Dofinansowanie – 1 291 907,77, Wkład własny – 227 983,73;
Powiat Zgorzelecki: Dofinansowanie - 1 306 247,70, Wkład własny – 230 514,30;
Powiat Lubański: Dofinansowanie – 1 935 471,42, Wkład własny – 341 553,78;
Powiat Lwówecki: Dofinansowanie – 1 365 684,37, Wkład własny – 241 003,13;
Miasto Lubań: Dofinansowanie – 1 800 946,94, Wkład własny – 317 814,16.
Gmina Miejska Lubań jako ostatnia wdrożyła uchwałę w sprawie podjęcia działań E-usługi publiczne. Koordynatorem projektu jest Powiat Bolesławiecki.
Napisz komentarz
Komentarze