Rozwój turystyki
1. Współdziałanie z gminami, koordynacja programów międzygminnych w zakresie rozwoju turystyki, promocji i tworzenia produktów lokalnych, promocji gmin i powiatu.
2. Inicjowanie programów rozwoju turystyki zgodnej z zasadami „3E” (entertainment – rozrywka, excitement – ekscytacja, education – edukacja) opartej na usługach łączących rozrywkę z edukacją, wykorzystującej przyrodnicze i historyczne zasoby powiatu lubańskiego.
3. Rozwój turystyki rowerowo-pieszej, opracowanie i tworzenie szlaków turystycznych dla turystyki rowerowej, pieszej i konnej w powiecie lubańskim.
Usprawnienie komunikacji
1. Poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego poprzez działania na rzecz przebudowy dróg powiatowych, chodników przy tych drogach oraz poprzez właściwą organizację ruchu.
2. Poprawa letniego i zimowego utrzymania dróg powiatowych oraz innych będących w zarządzie powiatu.
3. Usprawnienie, w porozumieniu z gminami, komunikacji na terenie powiatu w szczególności dojazdów do ośrodków wypoczynkowych i obiektów turystycznych (Jezioro Leśniańskie, Jezioro Złotnickie, Świeradów-Zdrój), uruchomienie pociągu turystycznego Lubań – Leśna w okresie wakacyjnym.
Powiatowy program gospodarki wodnej
1. Zainicjowanie powiatowego (międzygminnego) programu gospodarowania zasobami wodnymi mającego na celu zapobieganie suszom i powodziom, obejmującego m.in. tworzenie zbiorników podnoszących poziom wód gruntowych, udrożnienie rowów melioracyjnych, tworzenie obiegów gospodarowania wodą, drenaż terenów podmokłych.
2. Opracowanie i wdrożenie Powiatowego Programu Przeciwpowodziowego obejmującego:
- budowę nowych zbiorników retencyjnych, we współdziałaniu z gminami planistyczne zabezpieczenie potencjalnych miejsc na lokalizację zbiorników lub polderów, budowę wałów przeciwpowodziowych;
- utrzymywanie urządzeń przeciwpowodziowych w stanie odpowiadającym wymaganiom hydrologicznym i technicznym;
- doprowadzenie do uwzględniania w pierwszej kolejności celów przeciwpowodziowych w gospodarowaniu wodą w zbiornikach retencyjnych usytuowanych na terenie powiatu;
- przeprowadzanie ćwiczeń na wypadek powodzi.
3. Wdrożenie powiatowego systemu ostrzeżeń meteorologicznych i hydrologicznych – opracowanie i wdrożenie nowoczesnego systemu monitorowania i informowania o stanie wód w rzekach i potokach stwarzających potencjalne zagrożenie dla mieszkańców.
4. Wspieranie budowy i konserwacji urządzeń melioracyjnych, zdiagnozowanie możliwości i oczekiwań właścicieli gruntów rolnych i leśnych w zakresie utworzenia spółek wodnych, zintegrowanie działań w zakresie konserwacji systemów kanalizacji deszczowej.
Dostosowanie rynku pracy do lokalnych potrzeb
1. Dostosowanie funkcjonowania Powiatowego Urzędu Pracy do aktualnej skali bezrobocia i potrzeb przedsiębiorców, w tym szczególnie tworzących nowe miejsca pracy. Realizowanie programów w szkołach zawodowych w oparciu o realne zapotrzebowanie lokalnych firm.
2. Zainicjowanie programów rozwoju usług turystycznych, zgodnych ze współczesnymi trendami: ekoturystyka, turystyka historyczna, turystyka wiejska itp.
3. Inicjowanie i rozwój przedsiębiorstw opartych o zasady ekonomii społecznej – współtworzonych przez lokalne stowarzyszenia, fundacje; tworzenie spółdzielni socjalnych – zatrudnienie osób wykluczonych z rynku pracy.
4. Wypracowanie oferty kształcenia w szkołach średnich w oparciu o rzeczywiste potrzeby rynku pracy.
Kultura, edukacja, aktywność społeczna
Trzecim filarem dobrego życia jest życie ciekawe, bogate w inicjatywy kulturalne, kultywujące tradycje, animujące kulturę, oparte na budowaniu małych ojczyzn – aktywnych społeczności, dających szansę szczególnie młodym ludziom na samorealizację w miejscu urodzenia oraz godną pracę związaną z zainteresowaniami. Najlepszym animatorem takich działań są same społeczności poprzez stowarzyszenia, fundacje, inicjatywy lokalne. Dlatego nasz program w tym zakresie stawia przede wszystkim na wsparcie dla działań samoorganizacyjnych we wspólnotach lokalnych.
Animacja kultury i wsparcie wspólnot lokalnych
1. Koordynacja działań organizacji, instytucji i stowarzyszeń kulturalnych, artystycznych, sportowych działających na terenie powiatu oraz coroczna prezentacja ich dorobku.
2. Powołanie Powiatowej Rady Pożytku Publicznego celem wspierania organizacji pozarządowych.
3. Wsparcie i rozwój powiatowego inkubatora dla organizacji społecznych, działania w terenie – pomoc organizacyjna dla lokalnych inicjatyw społecznych, kulturalnych, sportowych.
Edukacja – szkoły powiatowe
1. Poprawa bazy materialnej szkół powiatowych (inwestycje) i motywowanie do osiągania lepszych wyników.
2. Doskonalenie kształcenia ponadgimnazjalnego, a w późniejszym okresie ponadpodstawowego oraz tworzenie nowych kierunków nauki, zgodnych z zapotrzebowaniem lokalnego rynku pracy i zainteresowaniami młodzieży.
Utworzenie powiatowego centrum kultury i edukacji regionalnej
Przeprowadzenie, we współpracy z Miastem Lubań oraz organizacjami pozarządowymi, kapitalnego remontu budynku Szkoły Muzycznej wraz z zagospodarowaniem parku na Kamiennej Górze, celem utworzenia w „Zameczku” i amfiteatrze centrum życia kulturalnego i artystycznego powiatu lubańskiego.