W ramach Tygodnia Mediacji w godz. 9:00-15:00 w budynku Komendy Powiatowej Policji w Lubaniu dyżur będą pełnić policjanci wydziału dochodzeniowo - śledczego. W trakcie dyżuru będą udzielane informacje w zakresie mediacji w sprawach karnych, cywilnych. Celem tych działań jest propagowanie idei pozasądowego rozwiązania sporów.
Mediacja to próba doprowadzenia do ugodowego, satysfakcjonującego strony rozwiązania sporu na drodze dobrowolnych negocjacji prowadzonych przy udziale trzeciej osoby, neutralnego i bezstronnego mediatora, który wspiera przebieg negocjacji, łagodzi powstające napięcia i pomaga w dojściu do porozumienia.
Mediacja pokrzywdzonemu daje możliwość wpływu na rozwiązanie problemów wynikających z przestępstwa na zaproponowanych przez siebie warunkach. Mediacja sprzyja okazji do wyrażenia emocji, wypowiedzenia się na temat skutków przestępstwa oraz oczekiwań wobec podejrzanego/oskarżonego. Mediacja stwarza szansę na szybsze uzyskanie odszkodowania (lub naprawienie szkody), zadośćuczynienia za doznaną krzywdę i przeprosin.
Natomiast dla podejrzanego/oskarżonego mediacja daje możliwość porozumienia się z pokrzywdzonym co do sposobu i terminu naprawienia szkody, zadośćuczynienia za doznaną krzywdę oraz przeproszenia. Mediacja sprzyja szybszemu zakończeniu postępowania karnego (a w konsekwencji szybszemu zatarciu skazania). Mediacja pozwala na zmniejszenie kosztów postępowania karnego. Stwarza także szansę na łagodniejsze potraktowanie przez sąd.
Skierowanie sprawy do mediacji jest możliwe wyłącznie za zgodą pokrzywdzonego i podejrzanego/oskarżonego.
Napisz komentarz
Komentarze