Realizacja projektu opiera się m.in. na wyjazdach i warsztatach projektowych w czterech krajach zaangażowanych w jego realizację - Polski, Niemiec, Francji oraz Norwegii. Uczestnicy przedsięwzięcia po raz pierwszy spotkali się we dzisiaj w auli ZSP im. Adama Mickiewicza w Lubaniu.
Jak podkreśla dyrektorka ZSP im. Adama Mickiewicza Renata Czuj geneza międzynarodowego przedsięwzięcia jest bardzo ciekawa. U jej źródeł leży wieloletnia współpraca placówki z niemiecką szkołą Schulpforta. Od początku współpracą koordynuje profesor Radosław Węgłowski. - Rok temu opowiedział o bardzo ciekawej propozycji jaką otrzymał z zaprzyjaźnionej szkoły. Dotyczyła ona współpracy czterech szkół z czterech krajów w ramach programu unijnego Erasmus+. Inicjatywa była bardzo interesująca i dawała szansę osiągnąć wiele korzyści dla uczniów, nauczycieli a tym samym dla całej szkoły. Przede wszystkim pozwalała nawiązać ciekawą współpracę z innymi placówkami oświatowymi oraz rozpocząć na tym gruncie realizacji zaplanowanych działań. Dzięki życzliwości Pana Starosty, Zarządu Powiatu Lubańskiego oraz wsparciu Agencji Narodowej w Warszawie dzisiaj możemy rozpocząć działania projektowe - mówiła Renata Czuj.
Jak podkreślała dyrektor lubańskiej placówki kolejne pokolenia przychodzą i odchodzą, ale to nie jest odejście w nicość. Każda generacja pozostawia po sobie znaczący ślad, ma bezpośredni wpływ na to jak wygląda świat, system wartości, relacje międzyludzkie, rozwój kultury i sztuki, czy stosunek do natury. - Projekt „Nasza Generacja w Europie” jest próbą odnalezienia odpowiedzi na te pytania w kontekście pokolenia, którego przedstawiciele są dzisiaj na tej sali - powiedziała Renata Czuj.
Walorem projektu jest możliwość wymiany poglądów pomiędzy młodzieżą z czterech krajów, gdzie zapewne w nieco odmienny sposób postrzega się wspomniane zagadnienia. Korzyści z pewnością jest wiele - nawiązanie przyjaźni, podnoszenie kompetencji językowych, wymiana spostrzeżeń i poglądów dotyczących młodej generacji. - Celów jest wiele, ale ich pełna realizacja może nastąpić w momencie, gdy wspólnie stworzymy życzliwą atmosferę, która będzie sprzyjała realizacji zadań i dobrej twórczej zabawie w trakcie warsztatów - podkreśliła Renata Czuj.
Po uroczystym otwarciu w pierwszej kolejności uczestnicy przedsięwzięcia zwiedzili lubańską placówkę. Następnie udadzą na spacer po Lubaniu. Jutro natomiast wybiorą się na wycieczkę do Wrocławia „Tropem Wrocławskich Krasnali”. Uczniowie będą też brali w różnego rodzaju warsztatach. Zajęcia zostały szczegółowo zaplanowane na trzy dni wspólnie z opiekunami poszczególnych grup.
Dodajmy, że zagranicznych gości, którzy są w wieku 15-18 lat ugościli uczniowie lubańskiej szkoły.
Napisz komentarz
Komentarze