Podczas ćwiczeń przedstawione zostały najważniejsze zasady bezpieczeństwa dot. zachowania na lodzie. Najmłodsi uczestnicy dowiedzieli się o zagrożeniach związanych z wchodzeniem na zamarznięte akweny i jak należy się zachować, w przypadku gdy jesteśmy świadkami zdarzenia: „pod osobą załamał się lód i wpadła do wody”. Zabrani dowiedzieli się jakie służby należy wezwać w przypadku takiego zdarzenia. Kolejnym punktem były ćwiczenia praktyczne. Strażacy zaprezentowali jak należy zachowywać w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia.
W części praktycznej strażacy ćwiczyli ratowanie tonących, wykorzystując do tego celu różne metody i sprzęt ratowniczy. Ćwiczono m. in. techniki przemieszczania się po lodzie. Przećwiczono indywidualne i zespołowe techniki akcji ratowniczych oraz akcji z użyciem sprzętu ratowniczego,używano m. in. sań lodowych.
- Ćwiczenia te są bardzo potrzebne. Zamarznięte stawy, jeziora i rzeki zawsze są niebezpieczne, a niefrasobliwość dorosłych oraz pozostawianie dzieci bez opieki, zbiera co roku śmiertelne żniwo. Mimo ostrzeżeń służb ratunkowych, co roku pod lodem ginie kilkanaście osób. Stąd pomysł na wspólne polsko-niemieckie ćwiczenia straży na lodzie połączone z pokazami dla dzieci - mówi Walery Czarnecki, starosta lubański.
Strażacy pokazali jak należy zachowywać się na zamarzniętym akwenie, w którym doszło do załamania się tafli lodowej do czasu przybycia służb. W jaki sposób można pomóc osobie znajdującej się w przeręblu. Czego robić absolutnie nie wolno. Następnie, wykorzystując sprzęt będący na wyposażeniu, funkcjonariusze przedstawili techniki, w jaki sposób podejmują osoby poszkodowane z wody. Reasumując, kolejna grupa, miała okazję zapoznać się z zagrożeniami, jakie mogą ich spotkać podczas bezmyślnej zabawy.
W drugiej części omawiano m. in. indywidualne wyposażenie ratownika, sprzęt zabezpieczający i zasady BHP podczas działań na lodzie. Następnie wszyscy ruszyli na lodowisko.
Ćwiczenia odbyły się w ramach realizowanego przez Powiat Lubański projektu „Kom(m)andoZurHilfe! Na pomoc!” . Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020. Dzięki realizacji tego projektu doposażone zostały jednostki straży pożarnych w naszym powiecie oraz u naszych zachodnich sąsiadów. W ramach zaplanowanych działań, odbywają się wspólne ćwiczenia oraz opracowana została dokumentacja na budowę systemu wodowskazów.
Napisz komentarz
Komentarze