Formacja mundurowa jaką jest Straż Graniczna oferuje stabilne, stałe zatrudnienie. Daje również szansę awansu zawodowego i służby nie tylko na terytorium Polski ale również w trakcie trwających misji zagranicznych.
Kandydat musi przejść dwuetapowe postępowanie kwalifikacyjne. Pierwszy etap to formalności związane ze złożeniem dokumentów, zaświadczeń i ich weryfikacją. Później odbywa się wstępna rozmowa kwalifikacyjna, badania psychologiczne i badanie psychofizjologiczne.
Drugi etap obejmuje egzamin w ośrodku szkolenia Straży Granicznej, składający się z testu pisemnego z zakresu wiedzy ogólnej, ze znajomości języka obcego, sprawności fizycznej. Na końcu przeprowadzona jest rozmowa kwalifikacyjnej. Procedura kwalifikacyjna kończy się badaniami lekarskimi określającymi zdolność kandydata do służby.
Po przyjęciu do służby, nowy funkcjonariusz SG jest kierowany na 3,5 miesięczne szkolenie podstawowe, a potem miesięczną praktykę w macierzystej jednostce. Na koniec rekrut odbywa 3,5 miesięczne szkolenie podoficerskie. Kursant ma zapewnione wyżywienie, pobyt w jednym z ośrodków szkolenia oraz podstawowe wynagrodzenie.
Po ukończeniu szkolenia uposażenie wzrasta do ok. 3250 zł netto. Ponadto od początku 2020 roku planowany jest wzrost miesięcznego uposażenia o nie mniej niż 500 zł brutto. Funkcjonariusz Straży Granicznej, podobnie jak w przypadku Policji nabywa prawa emerytalne po 25 latach służby.
Napisz komentarz
Komentarze