Dofinansowaniu w ramach Funduszu Dróg Samorządowych podlegają zadania obejmujące:
- Budowę, przebudowę lub remont dróg powiatowych oraz budowę, przebudowę lub remont dróg gminnych
- Przebudowę dróg wewnętrznych, które po uzyskaniu właściwych parametrów technicznych będzie można zaliczyć do odpowiedniej kategorii dróg publicznych w trybie określonym przepisami ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych
- Budowę, przebudowę lub remont skrzyżowań z innymi drogami publicznymi
- Przebudowę lub remont mostu usytuowanego w ciągu drogi powiatowej lub gminnej
Nieoficjalnie w pierwszej turze zaspokajane mają być projekty, które zostały już pozytywnie rozpatrzone w roku ubiegłym - z tzw. schetynówek, lecz znalazły się np. do dofinansowania na liście rezerwowej.
- Na pewno będziemy aplikować. Wniosek będzie dotyczył jednej z dwóch dróg, na które posiadamy dokumentację techniczną. Musimy spojrzeć na wskazane warunki i przeanalizować, gdzie mamy większą szansę na otrzymanie dofinansowania - powiedział Arkadiusz Słowiński, burmistrz Lubania.
Jednym wspólnym zadaniem jest plan remontu ulic Tkackiej i Grunwaldzkiej. Drugi z kolei dotyczy ulicy Mostowej. Zapewne wiele osób zapyta, a co z ulicą Główną? Musi ona jeszcze poczekać z uwagi na fakt, że dopiero tworzony jest projekt jej remontu. Najwcześniej zostanie ukończony za kilka miesięcy. - Jeżeli będziemy mieli dokumentację na ulicę Główną będziemy mogli złożyć kolejny wniosek i do tego się przymierzamy - dodał Arkadiusz Słowiński.
Dodajmy, że w jednym roku gmina może złożyć wniosek na jedną inwestycję. W przypadku powiatu wnioski mogą być dwa.
Informacyjnie:
Ocena wniosków dokonana będzie przez komisję, której członków powoła Wojewoda Dolnośląski. W wyniku dokonanej oceny komisja ustali listę zadań powiatowych oraz zadań gminnych rekomendowanych do dofinansowania ze środków Funduszu Dróg Samorządowych, a następnie pisemnie poinformuje wnioskodawcę o umieszczeniu na liście. Od rozstrzygnięć komisji nie będzie przysługiwało odwołanie.
Następnie Wojewoda przedstawi listę zadań rekomendowanych do dofinansowania Ministrowi Infrastruktury, który dokona analizy prawidłowości jej sporządzenia. W dalszej kolejności lista zostanie przedstawiona do zatwierdzenia Prezesowi Rady Ministrów, który może jednocześnie dokonać zmian na liście oraz wskazać do dofinansowania dodatkowe zadania powiatowe lub zadania gminne.
Wnioski o dofinansowanie można składać do 12 kwietnia w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu.
Napisz komentarz
Komentarze