Jakie elementy sztukaterii są najbardziej popularne?
Sztukateria do wnętrz to przede wszystkim listwy ścienne i sufitowe, gzymsy wewnętrzne, rozety, ornamenty, wsporniki i inne. Wśród najczęściej wykorzystywanych elementów są z pewnością listwy ścienne i sufitowe oraz gzymsy. Listwy sufitowe doskonale nadają się do maskowania nierówności, pęknięć i zabrudzeń na styku ściany i sufitu. Wykorzystywane są także do zainstalowania na ścianie lub na suficie oświetlenie typu LED, które szczególnie w ostatnich czasach stało się bardzo modne.
Innym popularnym zastosowaniem listew jest maskowanie karnisza nad oknami. W ten sposób można przygotować eleganckie konstrukcje do powieszenia zasłon i firan. Listwy ścienne doskonale nadają się do tworzenia efektownych obramowań np. do luster i obrazów, a także do wydzielania stref, np. do pokrycia ich tapetą. Dużym zainteresowaniem cieszą się także elementy sztukaterii służące do obudowania drzwi i okien. Warto pamiętać, że wszystkie elementy stosowane z danym pomieszczeniu powinny mieć ten sam styl, aby stworzyć spójną kompozycję.
Z jakich materiałów wykonana jest sztukateria wewnętrzna?
Elementy sztukaterii wewnętrznej najczęściej wykonane są ze styropianu, czyli tworzywa sztucznego, jakim jest polistyren. Listwy i inne elementy do zdobienia pomieszczeń wykonane ze styropianu są stosunkowo tanie, a przy tym trwałe i eleganckie. Szczególnie sprawdzają się w pokojach dziennych, przedpokojach, sypialniach i gabinetach. Dostępne są one najczęściej w kolorze białym, jednak można je malować na dowolny kolor farbami rozpuszczalnymi w wodzie.
Do pomieszczeń takich jak łazienka, czy kuchnia także można stosować elementy styropianowe. Bardziej polecane są jednak listwy wykonane z poliuretanu. Tego typu sztukateria jest bardziej odporna na działanie wilgoci, a także mniej sztywna, dzięki czemu dużo łatwiej ją można formować i przycinać.
Czy sztukateria nadaje się do mieszkań w bloku?
Wiele osób zastanawia się, czy można stosować sztukaterię w małym mieszkaniu w bloku. Zwykle ozdobne elementy, takie jak listwy, gzymsy czy rozety kojarzą się z wysokimi pomieszczeniami, np. w starej kamienicy. Uważa się także, że listwy przysufitowe optycznie pomniejszają pomieszczenie. Czy sztukateria nie będzie zbyt przytłaczająca w małym mieszkaniu?
Wszystkie elementy ozdobne można stosować, lecz z umiarem. Nawet w małym mieszkaniu możemy z powodzeniem wykorzystać wiele elementów sztukaterii. Koniecznie trzeba jednak dobrze zaplanować ich rozmieszczenie. Warto wybierać wąskie listwy, z delikatnymi zdobieniami, aby nie uzyskać efektu zbędnego przepychu. Listwy przysufitowe można pomalować na ten sam kolor, co ściany lub o kilka odcieni jaśniejszym odcieniem.