Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 26 grudnia 2024 02:05
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Aktualizacja. Saperzy spróbują ocalić niewybuch. Niecodzienny pocisk

W minioną sobotę podczas czynu społecznego "Wielkie sprzątanie Pobiednej" mieszkańcy natrafili na niebezpiecznie wyglądający przedmiot.

Autor: KPP Lubań

Okazało się, że odkrycie faktycznie jest niebezpieczne. Jednocześnie przedmiot wzbudził dodatkowe zainteresowanie Patrolu Saperskiego z Bolesławca.

Odnaleziony pocisk pamięta lata 1870-1890.

- Jest to bardzo stara rzecz sprzed I wojny światowej. Na chwilę obecną mamy dwa podejrzenia odnośnie typu pocisku. To z pewnością pocisk niemiecki. Był używany w latach 1870-1890. W naszym regionie jest nieczęsto spotykany. Być może miały wysoką skuteczność, albo były rzadko używane. 12 lat temu taki sam pocisk wyszedł nam w Cieplicach - poinformował st.chor.szt. Radosław Mazur z bolesławieckiego Patrolu Saperskiego.

Jest nadzieja, że pocisk nie skończy tak jak większość z okresu II wojny światowej, a więc na poligonie.

- Będziemy próbowali ocalić znalezisko, aby mogło trafić do muzeum. Aczkolwiek pocisk posiada materiał wybuchowy wraz z detonatorem. Nie wiadomo jak się zachowa przy próbie wypalenia specjalnym ładunkiem. Może dojść do detonacji, a jeśli nie, to nie wiadomo co z niego zostanie. Nie znamy dokładnego stopu, z którego były wykonywane te pociski. Wiemy tylko na pewno, że na zewnątrz znajduje się ołowiany płaszcz - dodaje dowódca Patrolu Saperskiego z Bolesławca.

Aktualizacja

Saperzy przedstawili wstępną identyfikację pocisku. Znalezisko to prawdopodobnie ciężki granat dwuścienny z płaszczem ołowianym Schwere Feldgranate C/73, stosowany w opracowanej po wojnie francusko-pruskiej w 1870-71, armacie 9cm C / 73 Feldkanone.

Dane pocisku z Pobiednej:

  • długość: 225 mm.
  • średnica: ok. 88 mm.
  • szerokość dolnych pierścieni: 24 mm.
  • odległość między pierścieniami dolnym i górnymi: 74 mm.
  • średnica gniazda zapalnika: ok 23 mm.

Z uwagi że jest to przedmiot o dużej wartości historycznej dla naszego regionu Polski, przedmiot wzbudził nasze szersze zainteresowanie i postanowiliśmy podjąć próbę ocalenia korpusu pocisku poprzez wypalenie ładunku niebezpiecznego przy wykorzystaniu nowoczesnego zestawu VULCAN i przekazaniu go dla muzeum. Niestety taka amunicja w naszych działaniach, w naszym rejonie to rzadkość i trwają jeszcze prace na temat szczegółowego rozpoznania budowy i konstrukcji pocisku - poinformowali saperzy na Facebooku.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Szamasz 10.05.2021 22:22
Ocalic to mozecie nas od tego pseudo dziennikarstwa, prosze przestancie pisac skoro nie macie o czym

Szyszunia 11.05.2021 08:12
No i to jest właśnie pocisk! Winszuję.

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
bal Mickiewicz
Sylwester
turniej
gry
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama