- Zarówno RiPOK jak i 14 gmin założycielskich podejmuje różnego rodzaju działania w zakresie edukacji ekologicznej - podkreślał prezes Zakładu Gospodarki i Usług Komunalnych, Michał Turkiwicz. - Staramy się rozwijać ekologiczną świadomość wszystkich grup społecznych - dzieci, młodzieży oraz dorosłych, przekazując różnego rodzaju materiały edukacyjne, organizując dni otwarte, konferencje, szkolenia, wizyty. Od pewnego czasu zastanawiałem się, czy warto w proces edukacji włączyć duchowieństwo. Jest to grupa mająca duży wpływ na świadomość społeczną. Pomyślałem, że warto zaangażować księży w temat edukacji ekologicznej i jednocześnie spotkałem się z pozytywnym odbiorem mojego pomysłu ze strony duchowieństwa. Dla mnie priorytetem jest działać wspólnie na rzecz ochrony naszej pięknej Matki Ziemi - argumentował pomysłodawca konferencji.
Temat ekologii nie jest obcy w świecie duchownych. Nie od dziś przekazują oni idee mające na celu ochronę naszej planety. Starają się pokazać, że otaczająca nas natura, to dom, o który powinniśmy dbać.
- Dokładnie cztery lata temu, 24 kwietnia 2015 roku Papież Franciszek opublikował encyklikę Laudato Si' poświęconą trosce o wspólny dom - zauważył Ksiądz Dziekan Dekanatu Lubańskiego, Bogusław Wolański. - Wspomniana encyklika porusza kwestie ekologii. Dla duchowieństwa fakt dbałości o Ziemię jest czymś naturalnym i codziennym. Przecież dostaliśmy ją nie na własność, a jedynie w zarząd i naszym obowiązkiem jest właściwie nią zarządzać. To co usłyszymy na dzisiejszej konferencji przekażemy naszym wiernym - zaznaczył ksiądz.
Podobne stanowisko w poruszonej kwestii przedstawił Burmistrz Miasta Lubań, Arkadiusz Słowiński, który witając uczestników konferencji podkreślił, że należy pozostawić dla przyszłych pokoleń w sposób rozsądny i względnie nie naruszony nasze ziemskie zasoby. Należy mądrze gospodarować tym, co otrzymaliśmy od natury, zaś duchowni, jako ważna grupa społeczna mogą skutecznie popularyzować działania proekologiczne.
- Oczywiście można działać w myśl zasady róbta co chceta i skoro powiedziano mamy czynić sobie ziemię podwładną, to mogę sobie robić co mi się rzewnie podoba. O tuż nie, bo to przypomina zachowanie narkomana czy alkoholika, który robi co chce ze swoim organizmem, ale nie zdaje sobie sprawy, że jest to destrukcja. Dlatego cieszy mnie ta inicjatywa. - mówił Arkadiusz Słowiński.
Program konferencji obejmował dwa wykłady. Pierwszy pod nazwą „Nawrócenie ekologiczne” przedstawił Ksiądz Dziekan Bogusław Wolański. Drugi na temat „Systemu gospodarki odpadami na obszarze działania RIPOK w Lubaniu” zaprezentował Prezes ZGiUK SP. z o. o. w Lubaniu, Michał Turkiewicz. Po wykładach uczestnicy konferencji mogli zwiedzić Regionalną Instalację Przetwarzania Odpadów Komunalnych.
Spotkanie koncentrujące się na kwestiach edukacji ekologicznej skupiło przedstawicieli samorządu i duchowieństwa z obszaru 14 gmin współtworzących RIPOK (miasta Lubań, miasta i gminy Gryfów Śląski, miasta i gminy Leśna, gminy Lubań, miasta i gminy Nowogrodziec, gminy Olszyna, miasta i gminy Pieńsk, gminy Platerówka, gminy Siekierczyn, gminy Sulików, miasta i gminy Węgliniec, miasta Zawidów, gminy Zgorzelec oraz miasta Zgorzelec).
Patronat honorowy nad konferencją objął Biskup Legnicki Zbigniew Kiernikowski. Organizatorami wydarzenia byli: Zakład Gospodarki i Usług Komunalnych w Lubaniu Sp. z o. o., Ksiądz Dziekan Dekanatu Lubańskiego Bogusław Wolański, Dyrektor Wydziału Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego Piotr Błaszków oraz 14 gmin, inicjatorów budowy i eksploatacji RIPOK-u w Lubaniu.
Napisz komentarz
Komentarze