Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
środa, 27 listopada 2024 13:27
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Ekologiczne nawrócenie

Duchowieństwo to grupa społeczna ciesząca się dużym autorytetem, stąd pomysł aby włączyć ją w proces edukacji ekologicznej. To pierwsze tego typu przedsięwzięcie w regionie. Pomysłodawcą i organizatorem konferencji edukacyjnej dla księży był lubański ZGiUK - znany z nowych rozwiązań.
Ekologiczne nawrócenie

Autor: eLuban.pl

- Zarówno RiPOK jak i 14 gmin założycielskich podejmuje różnego rodzaju działania w zakresie edukacji ekologicznej - podkreślał prezes Zakładu Gospodarki i Usług Komunalnych, Michał Turkiwicz. - Staramy się rozwijać ekologiczną świadomość wszystkich grup społecznych - dzieci, młodzieży oraz dorosłych, przekazując różnego rodzaju materiały edukacyjne, organizując dni otwarte, konferencje, szkolenia, wizyty. Od pewnego czasu zastanawiałem się, czy warto w proces edukacji włączyć duchowieństwo. Jest to grupa mająca duży wpływ na świadomość społeczną. Pomyślałem, że warto zaangażować księży w temat edukacji ekologicznej i jednocześnie spotkałem się z pozytywnym odbiorem mojego pomysłu ze strony duchowieństwa. Dla mnie priorytetem jest działać wspólnie na rzecz ochrony naszej pięknej Matki Ziemi - argumentował pomysłodawca konferencji.

Temat ekologii nie jest obcy w świecie duchownych. Nie od dziś przekazują oni idee mające na celu ochronę naszej planety. Starają się pokazać, że otaczająca nas natura, to dom, o który powinniśmy dbać.

- Dokładnie cztery lata temu, 24 kwietnia 2015 roku Papież Franciszek opublikował encyklikę Laudato Si' poświęconą trosce o wspólny dom - zauważył Ksiądz Dziekan Dekanatu Lubańskiego, Bogusław Wolański. - Wspomniana encyklika porusza kwestie ekologii. Dla duchowieństwa fakt dbałości o Ziemię jest czymś naturalnym i codziennym. Przecież dostaliśmy ją nie na własność, a jedynie w zarząd i naszym obowiązkiem jest właściwie nią zarządzać. To co usłyszymy na dzisiejszej konferencji przekażemy naszym wiernym - zaznaczył ksiądz.

Podobne stanowisko w poruszonej kwestii przedstawił Burmistrz Miasta Lubań, Arkadiusz Słowiński, który witając uczestników konferencji podkreślił, że należy pozostawić dla przyszłych pokoleń w sposób rozsądny i względnie nie naruszony nasze ziemskie zasoby. Należy mądrze gospodarować tym, co otrzymaliśmy od natury, zaś duchowni, jako ważna grupa społeczna mogą skutecznie popularyzować działania proekologiczne.

- Oczywiście można działać w myśl zasady róbta co chceta i skoro powiedziano mamy czynić sobie ziemię podwładną, to mogę sobie robić co mi się rzewnie podoba. O tuż nie, bo to przypomina zachowanie narkomana czy alkoholika, który robi co chce ze swoim organizmem, ale nie zdaje sobie sprawy, że jest to destrukcja. Dlatego cieszy mnie ta inicjatywa. - mówił Arkadiusz Słowiński.

Program konferencji obejmował dwa wykłady. Pierwszy pod nazwą „Nawrócenie ekologiczne” przedstawił Ksiądz Dziekan Bogusław Wolański. Drugi na temat „Systemu gospodarki odpadami na obszarze działania RIPOK w Lubaniu” zaprezentował Prezes ZGiUK SP. z o. o. w Lubaniu, Michał Turkiewicz. Po wykładach uczestnicy konferencji  mogli zwiedzić Regionalną Instalację Przetwarzania Odpadów Komunalnych.

Spotkanie koncentrujące się na kwestiach edukacji ekologicznej skupiło przedstawicieli samorządu i duchowieństwa z obszaru 14 gmin współtworzących RIPOK (miasta Lubań, miasta i gminy Gryfów Śląski, miasta i gminy Leśna, gminy Lubań, miasta i gminy Nowogrodziec, gminy Olszyna, miasta i gminy Pieńsk, gminy Platerówka,  gminy Siekierczyn, gminy Sulików, miasta i gminy Węgliniec, miasta Zawidów, gminy Zgorzelec oraz miasta Zgorzelec).

Patronat honorowy nad konferencją objął Biskup Legnicki Zbigniew Kiernikowski. Organizatorami wydarzenia byli: Zakład Gospodarki i Usług Komunalnych w Lubaniu Sp. z o. o., Ksiądz Dziekan Dekanatu Lubańskiego Bogusław Wolański, Dyrektor Wydziału Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego Piotr Błaszków oraz 14  gmin, inicjatorów budowy i eksploatacji RIPOK-u w Lubaniu.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Hera 30.05.2019 16:11
Moze dlatego nawrocili sie ekologicznie ,bo Bog ponoc stworzyl czlowieka z prochu ziemi ! Napewno chca do tego prochu troche sadzy dosypac i powstanie murzyn ,ktory bedzie nadal na ich luksusy tyral !???

Pan Herakliusz 30.05.2019 12:30
Mam poważanie a w wielu przypadkach nawet szacunek dla wielu wierzących – oczywiście poza ogłupiającą ich szamanerią - ale nie mam respektu dla ich wierzeń. Religia, wczoraj wygoniona przez drzwi ... dzisiaj usiłuje wcisnąć się przez okna do naszych szkół, zamiast chemii proponuje alchemie, zamiast filozofii myślenie magiczne, zamiast historii mitologie, zamiast astronomii astrologie, zamiast biologii i medycyny cuda, anioły i duchy święte, zamiast archeologii teologie zamiast matematyki, fizyki, genetyki lotów na Marsa i księżyc ..religia proponuje .... Biblie zwaną Pismem Świętym.. Religia, aby istnieć potrzebuje posłusznych ignorantów, otumanionych dewotów oraz ciemnotę intelektualną.

Oszczędny 30.05.2019 07:16
Szkoda słów

xyz 30.05.2019 01:33
"Duchowieństwo to grupa społeczna ciesząca się dużym autorytetem, stąd pomysł aby włączyć ją w proces edukacji ekologicznej" + "I Konferencja Szkoleniowa Duchowieństwa System Gospodarki Odpadami Komunalnymi na obszarze działania Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Lubaniu" - jeśli ktoś widzi związek między jednym i drugim to niech mnie oświeci. Ja nie widzę tu żadnego związku pomiędzy jednym i drugim. No chyba, że Turkiewiczowi spi..ją wszyscy fizyczni pracownicy do innych firm i lepszych prac, a teraz Instalację Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Lubaniu będą obsługiwać sami faceci w czerni. Ładnych parę lat temu Urząd Pocztowy, bodajże w Bydgoszczy, szukał poprzez ogłoszenia, że zatrudni osoby na stanowisko listonosza, i jednym z warunków zatrudnienia kandydata było posiadanie przez niego wyższego wykształcenia:)). O ile nadmiernie rozdęte ego naczelnika tej poczty jeszcze jestem w stanie zrozumieć, to konieczności przeszkolenia naszych okolicznych tzw. duchownych w zakresie Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Lubaniu nijak nie jestem w stanie ogarnąć. Albo, jak wynika z artykułu, szkolenie z ekologii, tak aby później co uświadamiać ekologicznie innych innych, albo sądząc po tytule na jednym ze zdjęć - niczemu nie służące wywalanie kasy na się przechwalanie się przed lokalnymi facetami w czerni. Może by tak ktoś przedstawił łaskawie koszty tej biby, i powiedzmy po jakichś 2 miesiącach, rozliczył się z efektów tego 'przedsięwzięcia'.

avanti 30.05.2019 01:16
"Duchowieństwo to grupa społeczna ciesząca się dużym autorytetem" LMFAO! :) Niezly oksymoron juz na samym poczatku artykulu. Dalej czytac nie warto...

Ghj 29.05.2019 22:02
Nic w tym kraju się nie zmieni skoro władza słucha kleru. Turkiewiczowi się w głowie pomieszało organizując konferencje dla kleru. To już się robi żałosne, w każdej dziedzinie naszego życia jest obecny kler, aż do obrzydzenia.

Irenka 30.05.2019 10:21
Myślę,że to inicjatywa naszego Burmistrza , wszak Urząd Miasta jest w spółce ze ZGiUK.

Willis 30.05.2019 16:42
Cóż możę "klęcznik" który wdał się w tę ukulturalnioną eklezjalnie kamarylę. Musi kolana wycierać i trwać urojonej ideologii wiecznego zbawienia...

HJG 02.06.2019 19:49
Bywało, że jako sekretarz propagandy w Komitecie Miejskim dbał o realizację polityki jedynie słusznej partii i kolan nie zginał - może obecnie przechodzi proces nawracania a Kościół rzymski takich cudów ma w swojej historii pełne księgi.

Pan Herakliusz 29.05.2019 21:47
Troska o środowisko naturalne - o sprawy na ziemi? I to szamaneria w tę kolejną obłudę chce się ustawić w I rzędzie? Czy może podczas homilii te słowa z Pisma przytoczyli w ramach deklarowanego nawracania? =================== Dlatego powiadam wam: Nie troszczcie się zbytnio o swoje życie, o to, co macie jeść i pić; ani o swoje ciało, czym się macie przyodziać. Czyż życie nie znaczy więcej niż pokarm, a ciało więcej niż odzienie? Przypatrzcie się ptakom w powietrzu: nie sieją ani żną i nie zbierają do spichrzów, a Ojciec wasz niebieski je żywi. Czyż wy nie jesteście ważniejsi niż one? Kto z was przy całej swej trosce może choćby jedną chwilę dołożyć do wieku swego życia? A o odzienie czemu się zbytnio troszczycie? Przypatrzcie się liliom na polu, jak rosną: nie pracują ani przędą. A powiadam wam: nawet Salomon w całym swoim przepychu nie był tak ubrany jak jedna z nich. Jeśli więc ziele na polu, które dziś jest, a jutro do pieca będzie wrzucone, Bóg tak przyodziewa, to czyż nie o wiele pewniej was, małej wiary? Nie troszczcie się więc zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść? co będziemy pić? czym będziemy się przy odziewać? Bo o to wszystko poganie zabiegają. Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane. Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy”. Mt 6, 24-34 ============ Kościół rzymski jest bardzo zatroskany o stan środowiska naturalnego - szczególnie na "boże ciało" i "zielone świątki" - kształtuje w owieczkach nawyki proekologiczne...

jasdfgh 29.05.2019 21:46
To ,że KOSCIÓŁ sie angażuje ,to mnie nie zaskoczyło ale zaskoczyło mnie to ,że jest tam PZPR bis.Czerwono czarno .

Kadi 29.05.2019 22:43
Każdy ma prawo przejrzeć nie tylko na oczy i się nawrócić. Ty wiesz jak w niebie będzie radośnie i beztrosko? No i życie wieczne w nowym młodym ciele... Tylko jeszcze - na razie - nie oferują 72 nałożnice (hurysy) na jednego penisa w przeciwieństwie do braci muzułmanów.

Hermes 29.05.2019 21:29
A najlepsza jest w tym teatrze ta "trójca nieświęta" w pierwszym rzędzie - szczególnie te zadumane i skupione na homilii wielebnego szamana wyrazy twarzy.

Rob 29.05.2019 21:27
prezes turkiewicz niech lepiej się weźmie za koszenie miasta i sprzątanie bo bąki tylko zbija a w mieście syf

Derka 30.05.2019 19:24
....a na Mikołaja to taki syf a powietrzy z brudu, że strach swobodnie oddychać jak się przez tę strefę wiatro-pylną przechodzi...

Diabel 29.05.2019 20:51
No jeszcze tu Ich nie bylo!Autorytet ciekawe kogo dobrze mowicie ze 25-30lat temu moze i tak.Wszedzie maczaja swoje zgnojone palce do szkol szpitali rolnictwa teraz ZGIUK.Kler jest tam gdzie jest kasa takze upatrzyl sobie nastepna dojna krowe...Won do roboty!!!!

Luiza 29.05.2019 19:28
Cyt. Duchowieństwo to grupa społeczna ciesząca się dużym autorytetem, stąd pomysł aby włączyć ją w proces edukacji ekologicznej. ============= Chyba ktoś sobie świętobliwie jaja robi - szczególnie ostatnimi czasy co wynika z komentarzy nie tylko na eLuban.

MalaMi 29.05.2019 18:50
Kosciol na kazdym kroku strzela sobie w kolano. To juz nie te czasy, ze kazdy sie kaplanowi w pas klanial. Ludzie nie szanuja ksiezy,bo widza zbyt wiele negatywnych rzeczy. Tu juz nie te czasy, ze wszystko mozna zamiesc pod dywan... O jakim wiec autorytecie mowa?

Zośka 29.05.2019 17:52
Nie wierzę! Najpierw ogarnął mnie głupi śmiech, potem pomyślałam ,że to materiał z 1 kwietnia. Ciekawe z czyjej inicjatywy zostało to zorganizowane za grube pieniądze, które nie przysporzy żadnych korzyści dla przedsiębiorstwa. Jak to ująć w kosztach firmy. Te działania proekologiczne, to chyba należy popularyzować w szkołach. Kler ma inne zadania.

Bb 29.05.2019 17:01
Jakim to autorytetem może się cieszyć u społeczeństwa najbardziej zdemoralizowana grupa społeczna jaką jest kler.

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
manukultura
Jarmark Radogoszcz
Andrzejki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama