Nie tak dawno Stowarzyszenie Miłośników Górnych Łużyc zorganizowało konferencję. Dotyczyła odkrytych przed kilku laty bazaltowych sztolni pod parkiem na Kamiennej Górze. O wydarzeniu pisaliśmy tutaj. Po części merytorycznej członkowie stowarzyszenia przechodzą do konkretów. Mowa o wizycie przedstawicieli Zakładu Robót Górniczych i Wysokościowych AMC spod Krakowa (o usługach oferowanych przez firmę można przeczytać (tutaj). To pierwszy poważny krok do rozszyfrowania największej zagadki dotyczącej Kamiennej Góry.
Ze względu na stopień skomplikowania prac pod Kamienną Górą, a co za tym idzie dużymi kosztami, projekt „Tajemnice podziemnego Lubania” został podzielony na dwie fazy. Celem poniedziałkowego spotkania było ustalenie jakie zezwolenia będą potrzebne do wykonania przekopu oraz sporządzenia przez firmę spod Krakowa pomiarów i dokumentacji do wykonania kosztorysu zbudowania obudowy wyrobiska. Jest on niezbędny jako załącznik do wniosku o dotację zewnętrzną na realizację fazy pierwszej.
- Faza 1 ma polegać na przygotowaniu dokumentacji, kosztorysu, znalezienia wykwalifikowanej firmy do wykonania prac, a także pozyskania funduszy na realizację oraz wykonania przekopu w celu wejścia do sztolni i wykonania wewnątrz inwentaryzacji archeologiczno-geologiczno-budowlanej, która pozwoli na wycenę realizacji fazy 2 - napisał na swoim profilu na facebook’u Sebastian Terenda, miłośnik lokalnej historii i członek SMGŁ.
Faza 2, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, przyniesie ciąg dalszy eksploracji. Na podstawie uzyskanego kosztorysu w fazie 1 mają zostać pozyskane potrzebne środki na przystosowanie sztolni dla zwiedzających i realizacja prac mających na celu uruchomienie sztolni jako obiektu turystycznego.
- Faza 1 da nam odpowiedź na pytania co się znajduje w środku, w jakim stanie są korytarze, jaką mają całkowitą długość, czy przystosowanie ich do zwiedzania jest możliwe, a jak tak to za jaką kwotę. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, to naturalną kontynuacją będzie faza 3 - czyli stworzenie infrastruktury turystyczno-rozrywkowej na Kamiennej Górze - czytamy na facebookowym profilu Tomasza Bernackiego ze Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc.
Autorzy przedsięwzięcia zawiązali ścisłą współpracę z Łukaszem Tekielą, dyrektorem Muzeum Regionalnego w Lubaniu, który zaoferował także nadzór archeologiczny nad wykonywanymi pracami.
Na zdjęciach znajduje się miejsce zapadliska wejścia do sztolni 1, na planie z kolei widać odcinek do wykonania przekopu fazy 1.
Napisz komentarz
Komentarze