Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 28 listopada 2024 21:45
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Afrykański pomór świń w powiecie lubańskim?

Myśliwi ze Świeradowa-Zdroju znaleźli martwego dzika z objawami przypominającymi wirusa ASF. Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Lubaniu pobrał próbki od zwierzęcia, które zostały wysłane do badań.
Afrykański pomór świń w powiecie lubańskim?

Afrykański pomór świń (ASF) to groźna choroba wirusowa, na którą chorują wyłącznie świnie i dziki. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, stąd choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia. Występowanie ASF wśród dzików stanowi jednak bardzo poważne zagrożenie dla trzody chlewnej. Do tej pory najwięcej przypadków zachorowań wśród dzików notowano we wschodniej i południowo-wschodniej części kraju. Jednak jak informuje Główny Lekarz Weterynarii stwierdzono przypadki wystąpienia choroby również na terenie województwa lubuskiego czy dolnośląskiego. 

W ostatnich dniach myśliwi ze Świeradowa-Zdroju znaleźli martwego dzika, którego objawy mogą świadczyć, że padł z powodu ASF. Jak poinformował redakcję eLuban Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Lubaniu, potwierdza że martwe zwierzę zostało znaleziono. Jednak dokładna przyczyna śmierci zwierzęcia będzie znana za kilka dni. Obecnie wysłało próbki do badań laboratoryjnych pod kątem ASF. Na dzień 15 grudnia potwierdzono wystąpienie 53 przypadków ASF u dzików w zachodniej części Polski, w tym stwierdzono: 48 przypadków w województwie lubuskim, 2 przypadki w województwie dolnośląskim, 3 przypadki w województwie wielkopolskim. Każdy przypadek znalezienia martwego dzika musi zostać zgłoszony do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii. Choroba może spowodować ogromne straty u hodowców trzody chlewnej. 

Najczęstszą przyczyną zakażenia świń hodowlanych jest bezpośredni kontakt ze zwierzętami zakażonymi lub zakażonymi odpadkami żywnościowymi. W przypadku terenów o wysokim zagęszczeniu gospodarstw utrzymujących świnie, rozprzestrzenianie się wirusa między gospodarstwami jest łatwe, za pośrednictwem osób odwiedzających gospodarstwo lub zakażonej paszy, wody, czy narzędzi - informuje na temat ASF Główny Lekarz Weterynarii. 

Jak rozpoznać u trzody chlewnej wirusa? 

U świń mogą pojawić się następujące objawy:

- wysoka gorączka, z tym że gorączkujące świnie mają początkowo zachowany apetyt i zachowują się normalnie;

- liczne padnięcia świń w każdym wieku;

- sinica skóry uszu, brzucha i boków ciała, drobne, lecz liczne wybroczyny w skórze;

- duszność, pienisty lub krwisty wypływ z nosa;

- biegunka, często z domieszką krwi.

 Jak zapobiegać afrykańskiemu pomorowi świń?

- Ograniczyć dostęp osobom postronnym do pomieszczeń lub miejsc, w których znajdują się zwierzęta, w szczególności osobom, które w ostatnim czasie przebywały na terytorium krajów gdzie wystąpiła ASF lub brały udział w polowaniach na zwierzęta łowne;

- Zabezpieczyć swoje gospodarstwo przed przedostaniem się dzików, zabezpieczyć paszę przed dostępem zwierząt wolno żyjących;

- Stosować w gospodarstwie procedury sanitarne - utrzymywać gospodarstwo w czystości, dbać o czystość sprzętu używanego w gospodarstwie, stosować odkażanie bieżące, używać osobnego obuwia, odzieży ochronnej oraz narzędzi do obsługi zwierząt:

- Nie wprowadzać do gospodarstwa zwierząt niewiadomego pochodzenia - bez świadectwa zdrowia lub wykazujących jakiekolwiek objawy osłabienia;

- Nie skarmiać zwierząt odpadkami żywności.

Posiadacz zwierząt, który zauważył objawy nasuwające podejrzenie choroby zakaźnej, jest zobowiązany do natychmiastowego zgłoszenia choroby (obowiązek ustawowy obwarowany sankcją karną). Zgłoszenie należy przekazać do powiatowego lekarza weterynarii bezpośrednio, albo za pośrednictwem lekarza weterynarii opiekującego się gospodarstwem lub właściwego miejscowo organu samorządu terytorialnego (wójta, burmistrza). 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Kermit 31.12.2019 23:22
Wszystko w ręcach czyli w mocy Opatrzności zwanej Wszechmogącym wew Trójcy Jedynym. Widocznie taka jego wola - on to wszystko stwarza i posyła na ziemię. Pozostaje tylko modlitwa - aczkolwiek on już od dawna tego zawodzenia nie wysłuc-h-u-j-e.

Marian 31.12.2019 19:28
Akurat świń w tym powiecie nie brakuje i nigdy nie brakowało ! Zwłaszcza w urzędach i szkołach buhahahahaha :)!

Gajowy 31.12.2019 17:05
Ludzie! Ktoś Was tu ogłupia. Cyt. Myśliwi ze Świeradowa-Zdroju znaleźli martwego dzika z objawami przypominającymi wirusa ASF. ================= Jakie to objawy wykazywał dzik skoro leżał martwy? Ogon mu się wyprostował czy może uszy oklapły. Przecież tylko specjalistyczne badania anatomopatologiczne i laboratoryjne mogą ujawnić czy był zarażony czy nie i jaka była przyczyna zejścia śmiertelnego.

? 02.01.2020 10:49
Widocznie z ciebie gajowy jak z koziej d**y ? Poniżej poczytasz sobie o objawach a myśliwi są przeszkoleni jak to wygląda. https://www.tygodnik-rolniczy.pl/articles/hodowla-zwierzat/jak-wygladaja-objawy-asf-u-swin/

Gajowy 02.01.2020 12:37
No tak - stwierdzili u trupa, że przed padnięciem miał duszności i tak zwana ***zkę czyli biegunkę.

? 03.01.2020 04:44
Koło Żar przy torach znaleźli, teoretycznie też mógł zostać potrącony przez pociąg i zasinienie mogło być objawem uderzenia. Jednak miał Asf i tak pomału przesuwa się w naszą stronę. Ten chyba był zdrowy bo brak komunikatu.

??? 31.12.2019 10:40
Polska dziczyzna w dużej mierze zasila rynek europejski skąd trafia ze słupów i w DE cenowo jest taka jak w sklepach w Polsce 50-60 zł za kg. Dzięki Asf tą dziczyzne skupy mają za grosze taniej niż wieprzowina a w czasach GMO, antybiotyków w hodowli jest to konkurencyjne mięso. Mieszkaniec powiatu - granicą strefy ochronnej gdzie wystąpiły przypadki asf jest już na Nowogrodźcu także służby postępują zgodnie z instrukcjami. W lubuskim wlkp znajdowano dziki w rowach i stwierdzano asf. Szkoda gadać - po części z tobą się zgodzę tylko jak wymyślona choroba to jak wytłumaczyć padłe stada zwierząt z hodowli świń. I jak wytłumaczyć to że na wschodzie asf roznisił się strefami a tu nagle kilkaset km dalej ognisko w drugiej części Polski. Faktem jest że komuś zależy aby to się rozniosło i jak mogą to starają się blokować odstrzał sanitarny. W innych krajach wojsko dokonało rzezi z kamerami termowizyjnymi z powietrza, i nikt nie protestował a tu wyrosło tych idiotów sponsorowanych niewiadomo przez kogo.

Ginka 31.12.2019 10:13
A teraz kontrola kurników i podwyżki cen drobiu w sklepach, bo trzeba wymordować ,niby podejrzane. Taka jest polityka.

Mieszkaniec powiatu 31.12.2019 08:44
Dzik zapewne potracony przez jakis pojazd i zmarlo mu sie w srodku pola ale trzeba zasiać panike i juz asf bo nic naturalnie nie moze umrzec

?? 31.12.2019 08:23
Dziki dziki dziki ??????? Dobre mięsko z dzika ??? taja pieczeń mmm...

ŁOwczy 31.12.2019 12:43
No mięsko pyszne tylko że nażarte modyfikowaną kukurydzą i innymi pestycydami typu randop.

?? 03.01.2020 04:39
A sam pewnie do znajomych myśliwych - załatw trochę dziczyzny??

szkoda_gadać 30.12.2019 22:34
Nie dajcie sobie robić wody z mózgu. ASF to choroba polityczna, która ma na celu GŁÓWNIE(!) wyeliminować Polskę z rynku wieprzowiny. Niejasne i bardzo podejrzane okoliczności znajdowania padłych dzików zdają się to potwierdzać. Szukajcie sami w necie. Na niehumanitarny wręcz odstrzał dzików, piszę to jako myśliwy, naciska bardzo silne lobby nowoczesnych obszarników. A zwolnione przez polskich rolników miejsce w rynku wieprzowiny już cieszą się duńscy, belgijscy, czy niemieccy hodowcy. Wcześniej już była ptasia grypa, choroba wściekłych krów itp. Jak nagle się pojawiały tak samo znikały.

Ja 31.12.2019 11:20
Popieram ASF to choroba wywodząca się z krajów zachodnich głównie Niemiec mająca na celu wyelminować naszych hodowców z rynku wieprzowiny. Zauważ że preparaty do dezynfekcji ASF są produkowane w zachodnich krajach również głównie w Niemczech i są drogie dla małych hodowców a trzoda chlewna zarażona rzekomo ASF jest utylizowana przez firmy których właścicielami w wiekszości są Niemcy i po roocesie rzekomej utylizacji mięso to jest podawane na fermach lisów w NIemczech.

Bella 31.12.2019 17:10
I dlatego Niemcy budują w2zdłuż granicy ponad 100 km płotów aby ta ich ASF nie przedostała się do Polski...?

? 03.01.2020 04:40
Niemcy swoje dziki wy***i i boją się polskich uchodźców Tam dopiero była rzeź

K... 30.12.2019 15:20
O k.... a

? 30.12.2019 15:14
A można chodzić do lasu?

PatiKati 31.12.2019 17:11
Można ale już w lesie trzeba tylko biegać!

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
manukultura
Jarmark Radogoszcz
Andrzejki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama