Afrykański pomór świń (ASF) to groźna choroba wirusowa, na którą chorują wyłącznie świnie i dziki. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, stąd choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia. Występowanie ASF wśród dzików stanowi jednak bardzo poważne zagrożenie dla trzody chlewnej. Do tej pory najwięcej przypadków zachorowań wśród dzików notowano we wschodniej i południowo-wschodniej części kraju. Jednak jak informuje Główny Lekarz Weterynarii stwierdzono przypadki wystąpienia choroby również na terenie województwa lubuskiego czy dolnośląskiego.
W ostatnich dniach myśliwi ze Świeradowa-Zdroju znaleźli martwego dzika, którego objawy mogą świadczyć, że padł z powodu ASF. Jak poinformował redakcję eLuban Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Lubaniu, potwierdza że martwe zwierzę zostało znaleziono. Jednak dokładna przyczyna śmierci zwierzęcia będzie znana za kilka dni. Obecnie wysłało próbki do badań laboratoryjnych pod kątem ASF. Na dzień 15 grudnia potwierdzono wystąpienie 53 przypadków ASF u dzików w zachodniej części Polski, w tym stwierdzono: 48 przypadków w województwie lubuskim, 2 przypadki w województwie dolnośląskim, 3 przypadki w województwie wielkopolskim. Każdy przypadek znalezienia martwego dzika musi zostać zgłoszony do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii. Choroba może spowodować ogromne straty u hodowców trzody chlewnej.
Najczęstszą przyczyną zakażenia świń hodowlanych jest bezpośredni kontakt ze zwierzętami zakażonymi lub zakażonymi odpadkami żywnościowymi. W przypadku terenów o wysokim zagęszczeniu gospodarstw utrzymujących świnie, rozprzestrzenianie się wirusa między gospodarstwami jest łatwe, za pośrednictwem osób odwiedzających gospodarstwo lub zakażonej paszy, wody, czy narzędzi - informuje na temat ASF Główny Lekarz Weterynarii.
Jak rozpoznać u trzody chlewnej wirusa?
U świń mogą pojawić się następujące objawy:
- wysoka gorączka, z tym że gorączkujące świnie mają początkowo zachowany apetyt i zachowują się normalnie;
- liczne padnięcia świń w każdym wieku;
- sinica skóry uszu, brzucha i boków ciała, drobne, lecz liczne wybroczyny w skórze;
- duszność, pienisty lub krwisty wypływ z nosa;
- biegunka, często z domieszką krwi.
Jak zapobiegać afrykańskiemu pomorowi świń?
- Ograniczyć dostęp osobom postronnym do pomieszczeń lub miejsc, w których znajdują się zwierzęta, w szczególności osobom, które w ostatnim czasie przebywały na terytorium krajów gdzie wystąpiła ASF lub brały udział w polowaniach na zwierzęta łowne;
- Zabezpieczyć swoje gospodarstwo przed przedostaniem się dzików, zabezpieczyć paszę przed dostępem zwierząt wolno żyjących;
- Stosować w gospodarstwie procedury sanitarne - utrzymywać gospodarstwo w czystości, dbać o czystość sprzętu używanego w gospodarstwie, stosować odkażanie bieżące, używać osobnego obuwia, odzieży ochronnej oraz narzędzi do obsługi zwierząt:
- Nie wprowadzać do gospodarstwa zwierząt niewiadomego pochodzenia - bez świadectwa zdrowia lub wykazujących jakiekolwiek objawy osłabienia;
- Nie skarmiać zwierząt odpadkami żywności.
Posiadacz zwierząt, który zauważył objawy nasuwające podejrzenie choroby zakaźnej, jest zobowiązany do natychmiastowego zgłoszenia choroby (obowiązek ustawowy obwarowany sankcją karną). Zgłoszenie należy przekazać do powiatowego lekarza weterynarii bezpośrednio, albo za pośrednictwem lekarza weterynarii opiekującego się gospodarstwem lub właściwego miejscowo organu samorządu terytorialnego (wójta, burmistrza).
Napisz komentarz
Komentarze