Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 28 listopada 2024 21:31
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Dzik znaleziony w Świeradowie-Zdroju nie miał ASF

Kilka dni temu informowaliśmy o martwym dziku, który został znaleziony przez myśliwych w lasie na terenie Świeradowa-Zdroju. Tkanki zwierzęcia zostały wysłane do badań laboratoryjnych pod kątem wirusa ASF. Wynik okazał się negatywny.
Dzik znaleziony w Świeradowie-Zdroju nie miał ASF

Jak informuje Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Lubaniu wyniki badań martwego dzika są negatywne. Co oznacza, że zwierzę nie padło z powodu afrykańskiego pomoru świń. Prawdopodobnie przyczyną śmierci był wypadek komunikacyjny. Na razie powiat lubański wolny jest od wirusa ASF. Przypomnijmy, że choroba nie zagraża ludziom. Śmiercionośna jest dla dzików oraz trzody chlewnej. 

W rejonie zagrożonym chorobą znajduje się natomiast Gmina Węgliniec. Została zakwalifikowana do żółtej strefy bezpieczeństwa związanej z występowaniem wirusa ASF. Co to oznacza? 

Nie oznacza to, że wirus jest obecny na terenie gminy. Dotyczy to przede wszystkim podjęcia działań, które mają za zadanie zniwelować ryzyko jego rozprzestrzeniania. W sferze ochronnej obowiązują m.in. określone zasady przemieszczania świń, z którymi można zapoznać się na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii – informuje Urząd Gminy i Miasta Węgliniec.

Co warto wiedzieć o afrykańskim pomorze świń?

Choroba wywołana wirusem ASF nie zagraża bezpośrednio ludziom. Człowiek nie jest wrażliwy na zakażenie się tego rodzaju chorobom. Afrykański pomór świń (ASF) to groźna, zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych, świniodzików oraz dzików. Bardzo szybko się rozprzestrzenia. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji: zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100%. Zwalczanie ASF odbywa się wyłącznie metodami administracyjnymi poprzez wybijanie chorych zwierząt. Z tego względu, aby ograniczyć ryzyko zakażenia świń wirusem ASF, w gospodarstwach, w których utrzymywane są świnie, powinny być wdrożone wszystkie podstawowe zasady zabezpieczenia miejsc utrzymywania zwierząt (bioasekuracja).

Przypominamy, że każdy przypadek zachorowań, których może wskazywać na ASF u trzody chlewnej lub dzików, należy zgłosić do najbliższego Powiatowego Inspektoratu Weterynarii. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Rysiek 03.01.2020 20:21
Jasne padły ze starości, te małe w paski też.

Gajowy 03.01.2020 11:20
No i jak się macie specjaliści od rozpoznawania dzikowych ASF-ów? Od razu zgłaszałem ze żadnego padnięcia nie ma - po prostu oddał ducha z przyczyn naturalnych albo był walnięty na drodze.

szkoda_gadać 03.01.2020 21:35
Jestem pod wrażeniem. Powinieneś grać w totolotka.

Ihc 04.01.2020 05:50
Może jasnowidzem zostaniesz

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
manukultura
Jarmark Radogoszcz
Andrzejki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama