W sierpniu minionego roku dla Muzycznego Radia sposób działania zbiorników małej retencji wyjaśniał Marek Ślusarczyk, Leśniczy Leśnictwa Olszyna. - Zbiorniki będą funkcjonowały kaskadowo. W przypadku ulewnego deszczu pierwsze uderzenie przejmie najwyżej położony zbiornik. Jeśli napełni się pierwszy zbiornik, woda będzie się przelewała i napełniała kolejne stawy. Jak poinformował nas czytelnik, odwiedził miejsce gdzie znajdują się stawy kilka razy. Podkreślił, że cały czas wszystkie są puste, mimo że środkiem dna górnego zbiornika woda swobodnie spływa. Nasz czytelnik był tym faktem zdziwiony, gdyż zbiorniki miały m.in. gromadzić wodę w czasie suszy i korzystnie wpływać na ekosystem. Jako że nie jesteśmy fachowcami w tej dziedzinie o opinię zapytaliśmy przedstawiciela Nadleśnictwa Świeradów.
- Stawy pełnią funkcje retencyjne. Ich zadaniem jest magazynowanie wody w okresach jej nadmiaru w celu wykorzystania jej w innym okresie. Zbiorniki posiadają potencjał przeciwpowodziowy. Jest to wielkość pomiędzy dozwolonym poziomem piętrzenia poszczególnych stawów, a poziomem brukowanych przelewów awaryjnych górnych. Jest to duży „zapas” na wody katastrofalne. Groble zostały obsiane trawą w celu ukorzenienia i wzmocnienia humusowania stromych skarp - wyjaśnia Barbara Rymaszewska, Starszy Specjalista SL ds. LKP, strategii i komunikacji społecznej w Nadleśnictwie Świeradów.
- Pozwolenie na użytkowanie Powiatowy Nadzór Budowlany w Lubaniu wydał 19 grudnia 2019 roku. Zalanie czy też użytkowanie przed terminem pozwolenia na użytkowanie byłoby samowolą budowlaną. Ponadto wcześniejsze zalanie spowodowałoby spłynięcie humusu wraz z obsiewem na dno niecki zbiornika - kontynuuje Barbara Rymaszewska.
Tak więc wkrótce wszystkie dziewięć zbiorników zostanie zalanych i z pewnością będą jedną z większych atrakcji w tym regionie.
Więcej na temat zbiorników małej retencji możecie przeczytać tutaj.
Napisz komentarz
Komentarze