W ramach prowadzonych działań specjalnie przeszkoleni funkcjonariusze Policji spotykają się ze społecznością lokalną w celu przekazania informacji o negatywnych skutkach zażywania środków odurzających.
Policjanci podczas zajęć z młodzieżą omawiają rodzaje uzależnień, skutki zażywania narkotyków oraz konsekwencje prawne w przypadku posiadania środków odurzających. Rozmawiają również o postawach asertywności jako elemencie obrony i umiejętność radzenia sobie z presją rówieśniczą.
Natomiast spotkania z rodzicami i pedagogami w placówkach oświatowych prowadzone są pod kątem podniesienia wiedzy i świadomości na temat problemu narkomanii wśród dzieci i młodzieży. W trakcie działań edukacyjno-profilaktycznych zarówno dla dzieci, młodzieży i dorosłych wykorzystywane są materiały edukacyjne w postaci prezentacji multimedialnych oraz filmów poglądowych związanych z powyższą tematyką. Dodatkowa dla rodziców, opiekunów i pedagogów prezentowana jest "walizka edukacyjna" z atrapami środków odurzających oraz rekwizytami, które można spotkać u młodych ludzi w domu i w szkole. Rozdawane są także informatory o objawach związanych z zażywaniem środków i o możliwości uzyskania pomocy.
Niejednokrotnie do przedsięwzięcia pn. "Nie dla narkotyków" dołączają inne służby mundurowe tj. służba więzienna, służba celna z psem tropiącym, tak jak to było w Szkole Podstawowej nr 4 w Lubaniu oraz w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Biedrzychowicach.
Napisz komentarz
Komentarze